Biegiem uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

(26 lutego) Dwustu uczestników wystartowało we Włodawie w biegu upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych. Bieg, podobnie jak w całej Polsce, był rozgrywany na dwóch dystansach – 1963 m oraz 5 km. Wśród tych, którzy zostali w całym kraju uznani za patronów imprezy, znalazł się por. Leon Taraszkiewicz „Jastrząb” – legendarny bojownik walki z komunizmem w latach 1944-47 na ziemi włodawskiej. Nawet przejmujące zimno nie przeszkodziło włodawianom pięknie uczcić pamięć bohaterów lat 40. i 50. XX wieku.
Biegi rozpoczynały się we Włodawie przy sklepie Lidl i prowadziły ścieżką w stronę Okuninki. W obu biegach, z których ten krótszy pozbawiony był rywalizacji, uczestniczyło ponad dwustu zawodników, często całymi rodzinami. Bieg główny na 5 km wygrał jak przed rokiem Tomasz Pawłowski z Lacka z czasem 17 min 21 s. II miejsce zajął Dominik Dejer, III – Patryk Błaszczuk (obaj z Włodawy).
Miłą niespodzianką był udział Przemysława Czarnka – wojewody lubelskiego, który dekorował uczestników pamiątkowymi medalami. Asystowali mu mjr Stanisław Pakuła i kpt. Edmund Brożek.
Zawodom towarzyszyli „ułani” na koniach z włodawskiego stowarzyszenia Polescy Miłośnicy Koni i Jeździectwa wraz z grupą rekonstrukcyjną.
Biegi ku czci Żołnierzy Wyklętych we Włodawie zorganizowali wspólnie: MKS Mechanik, Światowy Związek Żołnierzy AK koło we Włodawie, Fundacja Wolność i Demokracja. Inicjatorem i głównym propagatorem tego biegu we Włodawie jest radny powiatowy Mariusz Zańko. (pk)