CZYTAJ I WYGRYWAJ Recenzujemy najnowsze hity książkowe Wydawnictwa Prószyński i S-ka

Barwna literacka Warszawa

Lata dwudzieste i trzydzieste w Warszawie to okres niezwykłej erupcji talentów, barwnych historii i przemian samej stolicy. To tu tworzyli najwybitniejsi pisarze i toczyło się życie artystyczne.

Autor książki stara się pokazać pisarzy od strony nie tylko zawodowej, ale również prywatnej. Warszawscy literaci okresu międzywojennego byli ludźmi o bogatych osobowościach. Każdy z nich miał coś, co go wyróżniało. Irzykowski nie umiał zawiązać krawata. Nosił więc tzw. krawatki, czyli niedbale zasupłane wstążki. Gałczyński i Nałkowska pisali zielonym atramentem, który dawał im natchnienie. Strug pisał na kolorowych kartkach. Boy używał maszyny do pisania i tylko poprawki dodawał ręcznie.

Dowiadujemy się też, że Witkacy, Choromański i Giedroyć zażywali narkotyki, Dąbrowska brała strychninę, a Tuwim cierpiał na agorafobię i całymi dniami nie wychodził z domu. Uniłowski i Słonimski nie mieli matury, a Gałczyński i Broniewski nie ukończyli studiów. Leśmian jeździł do Warszawy z Zamościa do kochanki, tłumacząc żonie, że jedzie kupić masło warszawskie, bo zamojskie jest gorsze. Po powrocie poety do domu okazywało się, że masło ma etykietkę mleczarni z Zamościa. Takich ciekawych historii, anegdot jest w tej książce więcej. A w tle międzywojenna Warszawa. Warto przeczytać!

Piotr Łopuszański, Warszawa literacka w okresie międzywojennym, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

(mak)

Uwaga konkurs!

Czytelnik, który jako pierwszy wymieni tytuł jednej z książek Piotra Łopuszańskiego, w nagrodę dostanie tę recenzowaną. Wystarczy przysłać prawidłową odpowiedź mailem na adres: konkurs@nowytydzien.pl. Na odpowiedzi czekamy od 28 marca od godz. 12 (maile nadesłane przed czasem nie będą brane pod uwagę). Nasz konkurs również na stronie www.nowytydzien.pl w zakładce „Czytaj i wygrywaj”.

W ubiegłym tygodniu książkę otrzymała Anna Adamczyk z Lublina

Komentarze