Historyczny sukces młodych akademików

AZS UMCS Lublin, najlepsza drużyna 23. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Lekkiej Atletyce

Sześć medali, w tym trzy złote, srebrny i dwa brązowe, wywalczyli reprezentanci AZS UMCS Lublin podczas rozgrywanych w Warszawie Młodzieżowych Mistrzostw Polski U18 w Lekkiej Atletyce, odbywających się w ramach 23. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. To historyczny sukces naszych młodych akademików, który pozwolił klubowi z Lublina na wygranie zarówno klasyfikacji medalowej mistrzostw, jak i punktowej!

Trener Robert Kozłowski na podium, ze swoimi podopiecznymi złotą w rzucie młotem Aleksandrą Kufel i brązową Kingą Knez. Srebro wywalczyła Angelika Woźniak z UKS Błyskawica Domaniewice.

Worek z medalami nasi reprezentanci rozwiązali dopiero drugiego dnia zawodów rozgrywanych w stolicy. Dwa krążki lublinianki zdobyły w konkursie rzutu młotem. Rywalizację zdecydowanie wygrała Aleksandra Kufel, posyłając młot na odległość 62,28 m. Trzecia z wynikiem 52.93 była Kinga Knez. Nasze niespełna 16-letnie zawodniczki, podopieczne trenera Roberta Kozłowskiego, na podium rozdzieliła starsza o rok Angelika Woźniak z UKS Błyskawica Domaniewice (60.03)
Znakomicie w biegu na 400 m spisała się także Wiktoria Drozd, która wynikiem 56,20 ustanowiła rekord życiowy i wywalczyła srebrny medal. Lepsza o 0,1 s była jedynie Małgorzata Osiecka z KKS Victoria Stalowa Wola.

Trzeciego, a zarazem ostatniego dnia mistrzostw, złote medale dołożyli Bartosz Leszczuk w konkursie trójskoku (14.18 metra – nowy rekord życiowy) oraz męska sztafeta 4 x 400 m w składzie: Oskar Gołębiewski, Dariusz Samarczenko, Krzysztof Hołub i Mikołaj Kotyra.
Na trzecim stopniu podium w rywalizacji sztafet na dystansie 4 x 400 metrów kobiet stanęły również reprezentantki AZS UMCS: Justyna Dziedzic, Monika Paśnik, Iga Iwanek i Wiktoria Drozd (3:53.68 – najlepszy wynik lublinianek w sezonie).

Złota męska sztafeta AZS UMCS Lublin 4 x 400 metrów: Oskar Gołębiewski, Dariusz Samarczenko, Krzysztof Hołub i Mikołaj Kotyra wraz ze swoimi trenerami

– Sądząc po ilości zakwalifikowanych, mogliśmy się spodziewać dobrego występu. Oczywiście lekka atletyka jest sportem wymiernym i nie zawsze rankingi przekładają się na późniejszy występ. Cieszy, że szanse medalowe, które mieliśmy, zostały zrealizowane. Nie obyło się bez kilku wpadek. Ważne jest też to, że większość zawodników poprawiła swoje rekordy życiowe, co świadczy o dobrej pracy trenerów oraz o tym, że są to zdolni zawodnicy i można wiązać z nimi nadzieje na przyszłość – komentuje trener Dariusz Szymczuk.