poniedziałek, 11 marca 2013 12:45

Laureatów tylko jedenastu

Napisane przez  w
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Przemysław Szostak Przemysław Szostak

Kuratorium oświaty w Lublinie opublikowało wyniki gimnazjalnych olimpiad przedmiotowych. Dla chełmskiej oświaty nie są one zbyt optymistyczne. Nawet na tle mniejszych miast, takich jak Świdnik, Krasnystaw czy Biłgoraj Chełm wypada bardzo blado. Na szczęście znalazło się kilkoro gimnazjalistów, którym udało się zdobyć tytuł laureata.

Wyniki przeprowadzonych w tym roku szkolnym konkursów przedmiotowych dla gimnazjalistów to kolejny dowód na to, że w chełmskim szkolnictwie nie dzieje się najlepiej. Na tle innych miejscowości województwa lubelskiego, Chełm i powiat chełmski wypadają dość blado. Zaledwie jedenaścioro gimnazjalistów z naszego regionu zostało laureatami wojewódzkich konkursów przedmiotowych. W gronie wyróżnionych znalazł się m.in. Przemysław Szostak z klasy drugiej Pierwszego Społecznego Gimnazjum w Chełmie. Uczeń przygotowywał się do konkursu geograficznego pod okiem nauczycielki Marii Oluchy. - To nasz wspólny sukces okupiony ciężką pracą. Do pierwszego etapu konkursu zaczęliśmy przygotowania jeszcze w ubiegłym roku szkolnym, w ramach kółka geograficznego. Wiedziałam, że gdyby w tegorocznym konkursie uczniom się powiodło, nie byłoby czasu na przerobienie wszystkich tematów, a to dlatego, że poszczególne części konkursu odbywają się w niewielkich odstępach czasu - opowiada nauczycielka. Kiedy okazało się, że Przemek zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego, na naukę poświęcał każdą wolną chwilę. - Bywało, że na rozwiązywaliśmy zadania nawet po 5 godzin tygodniowo. Poza tym Przemek uczył się sam w domu. Słowa uznania należą się także jego rodzicom, którzy bardzo go tym wspierali. Bez nich, nie byłoby tego sukcesu.

 


Sam Przemek udział w konkursie wspomina bardzo dobrze. - Najwięcej trudności sprawiło mi zadanie, w którym trzeba było przyporządkować wydarzenie do danej ery geologicznej. Starałem się podchodzić do wszystkiego na spokojnie no i się udało - cieszy się chłopak. Sukces Przemka zmotywował także jego kolegów z klasy. W przyszłym roku część z nich także chce spróbować swoich sił w konkursie przedmiotowym z geografii. Tytuł laureata zapewnił Przemkowi zwolnienie z części matematyczno-humanistycznej egzaminu gimnazjalnego. Otrzymał za niego 100 procent puntków. Z sukcesu ucznia cieszy się również Mariola Kosmowska, dyrektor Pierwszego Społecznego Gimnazjum w Chełmie. - Jesteśmy z niego bardzo dumni. Gratulacje należą się też jego rodzicom i pani Marii, która jest też wychowawczynią Przemka - mówi
A oto nazwiska laureatów z pozostałych chełmskich szkół: konkurs z geograficzny Damian Tarasewicz gimnazjalista z ZSO nr 7, opiekun Urszula Jemielniak; konkurs biologiczny - Jakub Rejent, Gimnazjum nr 2 w Chełmie, opiekun Anna Jonak; konkurs polonistyczny - Kornelia Staszewska, ZSO nr 6 w Chełmie, opiekun Katarzyna Zawadzka-Ungert; język rosyjski - Michał Szozdowski, ZSO nr 6 w Chełmie, opiekun Jolanta Burian; język niemiecki - Natalia Szynaka ZSO nr 7 w Chełmie, opiekun Mariola Podgórska.
Wśród laureatów kuratoryjnych konkursów znaleźli się także uczniowie z gimnazjów z powiatu chełmskiego: konkurs fizyczny - Rafał Banaś, ZSP Wojsławice, opiekun Zbigniew Chodorowski; konkurs historyczny - Kamila Białasz, ZS w Wierzbicy, opiekun Wioletta Staszewska, Katarzyna Połajdowicz, ZS w Wierzbicy, opiekun Katarzyna Hanc; konkurs chemiczny - Robert Pyc, ZS w Siedliszczu, opiekun Jolanta Podgórska. Powody do satysfakcji może mieć także Konrad Klasura z ZS w Żółtańcach, który najlepiej w województwie poradził sobie z olimpiadą z języka rosyjskiego. Przygotowywały go Joanna Włoch i Ewa Krygowska.

Zostaw Komentarz