poniedziałek, 22 września 2014 09:44

Przełomowe odkrycie w Sobiborze

To, czego szukali od lat archeolodzy w Sobiborze, udało się odkryć trzem naukowcom z Polski, Izraela i Holandii. Chodzi o pozostałości komór gazowych na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze. Archeolodzy - Wojciech Mazurek z Chełma, Yoran Haimi z Izraela i od niedawna Ivar Schute z Holandii - właśnie odkopali fundamenty obmurowań, czyli miejsce istnienia komór, w których uśmiercono blisko 200 tys. Żydów w czasie II wojny światowej.

poniedziałek, 22 września 2014 09:43

Przegląd kandydatów do rządzenia

Wybory samorządowe za osiem tygodni, ale powoli kandydaci na burmistrza Włodawy i wójtów gmin odkrywają karty. Jedni to pewniacy do startowania, inni z kolei „czają się”, czekając na najdogodniejszy moment do ujawnienia się. Jest kilka nowych nazwisk, ale w większości kandydaci to starzy wyborczy wyjadacze, którzy już kilka stołków zaliczyli.

poniedziałek, 22 września 2014 09:42

Podyskutuj o budżecie

Radni miejscy: Beata Rudziewicz, Joanna Szczepańska oraz Wiesław Muszyński, którzy w obecnej kadencji reprezentują mieszkańców okręgu nr 3 (południowa część miasta), zapraszają włodawian na spotkanie poświęcone wnioskom do przyszłorocznego budżetu. Odbędzie się ono 24 września (środa) o godz. 17 w Szkole Podstawowej nr 2 we Włodawie.

poniedziałek, 22 września 2014 09:41

11 wniosków radnego

Do końca września radni mogą zgłaszać swoje propozycje do budżetu na przyszły rok. Radny Mariusz Zańko nie zapomniał o tym i złożył aż 11 wniosków do przyszłorocznego budżetu. Oto one: 150 tys. zł na dotację dla stowarzyszeń z zakresu kultury fizycznej i sportu, 20 tys. zł na wykonanie dokumentacji projektowej nowego budynku administracyjno-gospodarczego na stadionie, 15 tys. zł na wykonanie dokumentacji projektowej budowy ul. Nadrzecznej, na przebudowę ulic: Żytniej (140 tys. zł), Północnej (100 tys. zł), Staszica i Kołłątaja (200 tys. zł), Spokojnej (300 tys. zł), Szkolnej (140 tys. zł), wprowadzenie zmian w planie przestrzennego zagospodarowania Włodawy - 300 tys. zł, 20 tys. zł na organizację Poleskiego Lata z Folklorem, 20 tys. zł z przeznaczaniem na Dni Włodawy.
O tym czy ten „koncert życzeń” zostanie zrealizowany, zdecyduje już jednak następna rada.

 

poniedziałek, 22 września 2014 09:40

Kradł elektronarzędzia

46-latek okradał mieszkańców gminy Hańsk. Jego łupem padały głównie elektronarzędzia. Właściciele oszacowali straty na ponad dwa tysiące złotych. Złodziejowi grozi 5 lat więzienia.

poniedziałek, 22 września 2014 09:37

Rekreacyjne zmagania sołectw

Osiem drużyn stanęło na starcie II Jesiennego Turnieju Sołectw, który rozegrany został w Żukowie. O tytuł Mistrza Gminy Włodawa rywalizowały: Stawki, Różanka, Suszno, Orchówek, Korolówka Osada, Żuków, Krasówka oraz Urząd Gminy Włodawa. Po zaciętej walce zwyciężyła drużyna z sołectwa Orchówek, której przewodniczyła sołtys wsi Barbara Pruszkowska. Nagrodę i puchar zwycięzcom wręczyli wójt Tadeusz Sawicki oraz sekretarz gminy Andrzej Kratiuk. Organizatorami tegorocznej edycji turnieju sołectw była Rada Sołecka wsi Żuków, KGW Żuków oraz referat kultury UG Włodawa. Zawody sędziowali: Ryszard Nilipiuk i Marta Wawryszuk, przy współpracy: Wiesława Koszota - sołtysa wsi Żuków, Beaty Kowalskiej, Renaty Cykier, Emilii Wawryszuk i Marzeny Kosior - pracowników referatu kultury UG.
W poszczególnych konkurencjach zwyciężyli: pompowanie balonu - ex aequo Różanka (Karolina Babut) i Orchówek (Andrzej Bereściuk); rzut gumowcem sołtysa - Orchówek (Paweł Łączka i Barbara Pruszkowska); przeciąganie liny - Korolówka Osada (Bożena Zielińska, Julian Bierut, Grzegorz Szewczyk, Piotr Mich, Marzena Krzysztal); rzut jajkiem - Orchówek (Michał Niedźwiecki, Barbara Pruszkowska); skoki w workach - Żuków (Anna Czuj, Kamil Krynica, Gabrysia Wegera, Robert Zarczuk); wyścig w tunelu - Stawki (Rafał Poliański, Michał Dorosz, Kamila Zalewska, Ola Czajkowska); bieg farmera - Krasówka (Mariusz Surbiniuk).