Kalendarium Ziemi Włodawskiej 2 – 8 maja

– 2 maja 1988 roku do rejestru zabytków wpisano figurę N. P. Marii Niepokalanie Poczętej w Hańsku.
– 3 maja 1957 roku do Włodawy przeniesiony został z Orzysza 23. samodzielny batalion czołgów średnich i artylerii pancernej. We Włodawie batalion występował jako JW 4883. W 1962 roku, na bazie istniejącej jednostki, został sformowany 30. Pułk Czołgów Średnich T-34-85. W połowie 1968 roku nastąpiła zmiana nazwy pułku z 30. na 5. Sudecki Pułk Czołgów Średnich. Święto pułku obchodzono 7 maja.
– 3 maja 1975 roku we Włodawie urodził się wójt gminy Wyryki Andrzej Ćwirta.

– 3 maja 2006 roku na placu przykościelnym w Wereszczynie posadzono dwa dęby: jeden poświęcony Janowi Pawłowi II, a drugi kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.
– 5 maja 1946 roku we Włodawie powstało Powiatowe Koło SD. Jego pierwszym przewodniczącym został A. Ber, a sekretarzem – I. Pawlaczek.
– 5 maja 1989 roku we Włodawie urodził się radny gminy Hanna Łukasz Haponiuk.
– 6 maja 1888 roku we Włodawie urodził się oficer Legionów Polskich Jan Mateusz Wojtkiewicz ps. „Wysoki”. Poległ 4 sierpnia 1915 roku pod Kozłówką. Odznaczony pośmiertnie orderem Virtuti Militarii, Krzyżem Niepodległości oraz Krzyżem Walecznych. Pochowany na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.
– 6 maja 1900 roku we Włodawie urodził się malarz i fotografik Władysław Ukleja. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Malował przede wszystkim portrety, pejzaże oraz motywy architektoniczne. Tworzył także linoryty. Zmarł 24 listopada 1978 roku w Gliwicach.
– 6 maja 1978 roku – pierwsza matura w Technikum Rolniczym w Korolówce Osadzie.
– 6 maja 1996 roku, na bazie Ośrodka Wspierania Przedsiębiorczości i Przeciwdziałania Bezrobociu, powstała Agencja Rozwoju Lokalnego we Włodawie.
– 7 maja 1947 roku w Bytyniu spłonęło 14 domów i 52 zabudowania gospodarskie.
– 7 maja 2004 roku w Hańsku, władze gminy podpisały akt partnerstwa z niemiecką gminą w Wilhelmsdorfie.
– 7 maja 2006 roku poświęcono kościół NSJ. Uroczystościom konsekracji nowej świątyni przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski – Ordynariusz Diecezji Siedleckiej, przy udziale bpa Henryka Tomasika i bpa Jana Mazura. Parafia rzymskokatolicka p.w. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie powstała 1 lipca 1993 r.
– 8 maja 1944 roku pod Wyrykami oddział Armii Krajowej stoczył bitwę z Niemcami.
– 8 maja 1998 roku w Houyet w Belgii zmarł ks. Jan Adamiuk (ur. 29 października 1948 w Wyrykach) misjonarz w Zairze: 1977-1996.
– 8 maja 2011 roku mszą św. w kościele p.w. św. Ludwika rozpoczęły się obchody 200-lecia Powiatu Włodawskiego. (ad)

Komentarze

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułLewica we Włodawie trwa
Następny artykułMotokropla