Pielęgnują pamięć o zesłańcach…

I edycja Międzyszkolnego Konkurs „Co nam przekazują zesłańcy Sybiru?”, zorganizowanego przez XXVII LO z ZS nr 10 przy ulicy Biedronki w Lublinie, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Do Lublina z całego województwa napłynęło pond 100 prac o różnej tematyce: utworów literackich, multimedialnych i plastycznych.
– Chcemy upowszechniać i propagować pamięć o losach Polaków – zesłańców Sybiru i kształtować postawy patriotyczne u młodzieży – wyjaśnia Urszula Łapińska-Łubniewska, dyrektor ZS nr 10. XXVII liceum od 15 września ubiegłego roku nosi imię „Zesłańców Sybiru”. – Jako szkoła nosząca to imię propagujemy historię Polaków. W zeszłym roku szkolna edycja tego konkursu cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, dlatego postanowiliśmy zainteresować nim również i inne szkoły – dodaje pani dyrektor. W konkursie wzięło udział 17 szkół, których uczniowie przygotowali 113 prac. Jedną z nagrodzonych w konkursie była Aleksandra Łebkowska, która zajęła drugie miejsce w kategorii plastycznej. – Moja praca przedstawia małego chłopca – sierotę, który stracił oboje rodziców i został zesłany na Sybir. To moja pierwsza większa wygrana, bo rysuję dopiero od dwóch lat – mówi uczennica pochodząca z Turobina. – Za rok na pewno będę ponownie startować – dodaje. (EM.K.)

Wyniki Międzyszkolnego Konkursu „Co nam przekazują zesłańcy Sybiru?

Kategoria plastyczna: Szkoły ponadgimnazjalne: I m. BS nr 3 w Lublinie, Karolina Pałka; II m. BS nr 1, Aleksandra Łebkowska i V LO w Lublinie, Katarzyna Ostasz; III m. XXVII LO w Lublinie, Anna Bort i V LO w Lublinie, Marta Turowska. Gimnazja: I m. Gimn. nr 19 w Lublinie, Karolina Mirosław vel Matysiak; II m. Gimn. nr 1 w Lublinie, Jakub Korzeniowski. III m. Gimn. nr 6 (ZSO nr 4) w Lublinie, Karolina Lewandowska.
Kategoria multimedialna: Szkoły ponadgimnazjalne: I m. Bursa nr 2: Angelika Banaszkiewicz, Paweł Bącal, Maciej Rak, Malwina Szydłowska, Kamila Winiarczyk, Jakub Woźny, Wanesa Zielonka; II m. XXVII LO w Lublinie, Sebastian Gontarski; III m. XXVII LO w Lublinie, Michał Sulowski. Gimnazja: I m. Gimn. nr 8 w Lublinie, Magdalena Sito; II m. Gimn. nr 6 w Chełmie, Aleksandra Sapiaszko; III m. Gimn. nr 6 (ZSO nr 4) w Lublinie, Oskar Maksim.
Kategoria literacka: Szkoły ponadgimnazjalne (poezja) I m. IV LO w Lublinie, Patrycja Rowińska; II m. IV LO w Lublinie, Agata Ziemichód; III m. XXVII LO w Lublinie, Aleksandra Lipińska. (esej) I m. XXVII LO w Lublinie, Ewelina Stefaniak; II m. IV LO w Lublinie, Kamila Błaszczak; III m. XXVII LO w Lublinie, Emilia Wilkołek. Gimnnazja (poezja) I m. Zespół Szkół w Kluczkowicach, Karolina Słowik; II m. Gimn. nr 6 w Chełmie, Aleksandra Majówka; III m. Gimn. nr 2 w Opolu Lubelskim, Kacper Ziętek. (proza) I m. Gimn. nr 2 w Opolu Lubelskim, Mateusz Kasiak; II m. Gimn. nr 5 w Zamościu, Piotr Kozłowski; III m. Gimn. nr 5 w Zamościu, Sandra Kapuśniak.