Ścigał się Obst Team Chełm

Zawodnicy grupy Obst Team Chełm regularnie uczestniczą w Maratonie Kresowym, ale również biorą udział w innych imprezach. Startowali w III edycji wyścigu kolarskiego o Puchar Wójta Gminy Hrubieszów oraz wyścigu kolarskim z cyklu „Kolarskie Czwartki” na warszawskim Służewcu.

Pięciotysięczne miasteczko Niemenczyn na Wileńszczyźnie było areną zmagań kolarskich zawodników z Polski, Litwy, Białorusi i Rosji. – Maraton Kresowy „Wilia” ma szczególne znaczenie – podkreśla jego uczestnik Wiesław Wójtowicz, członek Obst Team Chełm. – Zawody sportowe służą temu, aby przypominać historie regionu, ale także by budować przyszłość, wolną od stereotypów i uprzedzeń w stosunkach między Polakami, Litwinami i Białorusinami.
Bardzo atrakcyjną pod względem krajobrazowym i sportowym trasę przygotowała Szkoła Sportowa Rejonu Wileńskiego, której dyrektorem jest wybitny biathlonista, Marian Kaczanowski, były mistrz Związku Radzieckiego. Na trasie nie zabrakło podjazdów i ciekawych zjazdów. Końcówka, rodem z odcinków charakterystycznych dla XC, ze stromymi zjazdami po korzeniach i kilkoma ściankami, podnosiła nie tylko poziom adrenaliny, ale i tętno zawodników do maksymalnych wartości.

Wiesław Wójtowicz, zwycięzca kategorii Super Master na dystansie 60 km, wraz z całą swoją drużyną jechał 11 godzin, żeby wystartować na trasie Wilii. Jednocześnie drużyna z Chełma zajęła 2. miejsce w klasyfikacji drużynowej. Punkty dla drużyny zdobyli: Wiesław Wójtowicz, Sławomir Wełna (4. miejsce w kat. i 5 miejsce w swojej kat), Janusz Wolanin i Patryk Wolanin (2. miejsce w kat.)
Na dystansie półmaratonu zawodniczki z Chełma stanęły na podium. Katarzyna Błaszczak zajęła drugie miejsce, a Monika Wójtowicz trzecie w tej samej kategorii wiekowej. Bardzo dobrze pojechał Zbigniew Kraska, który był siódmy w swojej kat. Super Master i zajął dobre miejsce open – 49. na prawie 200 startujących zawodników.
Puchary najlepszym zawodnikom wręczał starosta Niemenczyna Mieczysław Borusewicz, który pełni swoją funkcję nieprzerwanie od 26 lat. To wyjątkowa postać. Jego ojciec walczył w bitwie pod Monte Casino. Wielkie znaczenie w życiu starosty Borusewicza zawsze odgrywał sport. W 1988 r był mistrzem Republiki Litewskiej w jeździe na nartach. Pięć razy uczestniczył w Igrzyskach Polonijnych, na których zdobywał medale w każdym kolorze, w takich dyscyplinach jak kolarstwo, biegi (igrzyska letnie); biathlon, narciarstowo biegowe, short-track (igrzyska zimowe).
Z kolei 26 czerwca odbyła się III edycja Wyścigu Kolarskiego o Puchar Wójta Gminy Hrubieszów. Kolarze wystartowali spod Hrubieszowskiego Domu Kultury a następnie przez Teratyn i Uchanie wjechali do Wojsławic, gdzie po rundzie wokół ratusza została rozegrana lotna premia. Powrót był tą samą trasą i finisz również przy domu kultury. Wcześniej została rozegrana „czasówka”. Zwycięzcą na dystansie 65 km został zawodnik z Ukrainy Oleksij Kochin z Team Velo Sokal. Natomiast na małej pętli wyścig wygrał Wiesław Wójtowicz po ucieczce na czwartym kilometrze. Wśród pań Monika Wójtowicz, która pozostawiła za sobą wielu panów, minęła linię mety jako czwarta spośród wszystkich startujących w wyścigu.
W czwartek 7 lipca na Warszawskim Służewcu z kolei odbyła się 3. edycja Wyścigu Kolarskiego z cyklu Kolarskich Czwartków. Zawodnicy team Obst potwierdzili tam swoją wysoką formę. Wyścig wygrał Wiesław Wójtowicz zgarniając jednocześnie największą ilość punktów na lotnych premiach. Monika Wójtowicz zajęła pierwsze miejsce wśród pań, a Katarzyna Błaszczak – drugie. (red)