107. urodziny pani Marianny

Najstarsza mieszkanka powiatu krasnostawskiego obchodziła w środę 107. urodziny! Marianna Błaziak z Dobryniowa w gminie Łopiennik Górny, mimo sędziwego wieku, nadal tryska humorem i czuje się świetnie.

Z okazji 107. urodzin panią Mariannę odwiedzili m.in.: starosta krasnostawski Janusz Szpak, wójt gminy Łopiennik Jan Kuchta, Elżbieta Prus – przedstawicielka marszałka województwa lubelskiego, a także ekipa Teleexpresu. Ogromną niespodziankę zrobili jubilatce uczniowie krasnostawskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy tak dostosowali trasę rajdu rowerowego, aby wstąpić do Dobryniowa i zaśpiewać jej „200 lat!”. – Marianna Błaziak jest drugą pod względem wieku mieszkanką w naszym województwie, a 23. w kraju. W całej Polsce 2300 osób ma za sobą setne urodziny, choć ta liczba jest dość płynna i stale rośnie. Jeszcze w 2007 roku było 1400 takich osób, natomiast prognoza na rok 2035 wskazuje na liczbę 9700 – mówi Sławomir Kamiński, rzecznik powiatu krasnostawskiego.

Środowe spotkanie odbyło się pod słynną już jabłonką, która ma tyle lat, co jubilatka. Córka pani Marianny przygotowała szarlotkę, do której użyła jabłek z wiekowego drzewa. Urodziny przebiegały w radosnej atmosferze, głównie dzięki seniorce, która tryskała humorem. – Na pytania redaktor z „Teleexpresu” pani Marianna odpowiadała w niezwykle żartobliwy sposób. Sama, nie używając okularów, odczytała tekst życzeń od marszałka województwa przekazany na ozdobnym ryngrafie przez panią Elżbietę Prus. Była też tradycyjna lampka szampana wypita wspólnie z gośćmi – opowiada rzecznik. Marianna Błaziak zwróciła uwagę, że od kiedy skończyła sto lat, co roku pije toast za zdrowie ze starostą Szpakiem. Była też niezwykle zadowolona z prezentu, jaki ufundował w imieniu mieszkańców gminy wójt Kuchta. Jubilatka pomimo sędziwego wieku jest dziarską, sprawną i samodzielną osobą. Na nic nie narzeka i cieszy się każdym dniem.
Pani Marianna doczekała się 4 dzieci, 7 wnucząt, 12 prawnucząt i 4 praprawnuków. Urodzona i wychowana w rodzinie podoficera carskiego, w gronie dziewięciorga rodzeństwa, przeżyła zabór oraz I i II wojnę światową. Młodzieńcze lata spędziła bardzo aktywnie, pełniąc wiele społecznych funkcji, m.in. jako siostra PCK. Miała także swój wkład w budowę kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Dobryniowie.
Jeden z wnuków pani Marianny to Tomasz Błaziak, jeden z najbardziej utytułowanych kulturystów, mistrz Europy z 2002 roku i mistrz Polski, dwukrotnie czwarty zawodnik mistrzostw świata. (kg)