3 powody, dla których warto zdecydować się na kredyt hipoteczny z MdM

Mieszkanie dla Młodych to rządowy program dedykowany osobom, które chcą zakupić swoje pierwsze mieszkanie, czy dom jednorodzinny. W naszym artykule stawiamy pytanie – czy warto zdecydować się na kredyt hipoteczny z dopłatą MdM?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie lata, które będzie sporym obciążeniem dla każdego portfela. Nierzadko jest on poza zasięgiem młodych osób, które zarabiają niewiele, są zatrudnione na niekorzystnych umowach śmieciowych, czy nie posiadają oszczędności na wkład własny.

Z myślą o stosunkowo trudnej sytuacji młodych ludzi, powstał państwowy program Mieszkanie dla Młodych. Dofinansowanie ma być wsparciem przy zakupie pierwszej nieruchomości – mieszkania lub domu jednorodzinnego. Program ma swoich przeciwników, jak i zwolenników, ale jedno trzeba przyznać – zalety dopłaty docenia coraz więcej osób, o czym świadczy fakt, że w tym roku nabór wniosków został zakończony już w połowie marca.

W naszym artykule przedstawiamy 3 najważniejsze powody, dla których warto zaciągnąć kredyt hipoteczny z dopłatą Mieszkanie dla Młodych.

Dofinansowanie MdM – wsparcie finansowe na start

Sytuacja młodych osób w naszym kraju nie jest łatwa i realizacja takich podstawowych marzeń, jak zakup pierwszego mieszkania, czy domu z różnych powodów odwlekana jest w czasie. Najczęściej na taki stan rzeczy mają wpływ sytuacja zawodowa oraz brak środków na wkład własny.

Rozwiązaniem drugiego dylematu może być właśnie program Mieszkanie dla Młodych – dofinansowanie może nawet w całości pokryć wkład własny. Zastrzyk finansowy na poziomie kilkunastu, czy kilkudziesięciu tysięcy złotych to z pewnością wymarzony start w dorosłe życie.

Niezbyt wygórowane warunki

Program MdM cieszy się też sporym zainteresowaniem ze względu na niezbyt wygórowane kryteria, jakie stawiane są przed młodymi ludźmi. By skorzystać z dofinansowania nie można rocznikowo przekroczyć 35 lat oraz nie można być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości. Dodatkowymi wymogami, które nieco ograniczają wybór mieszkania lub domu jest określony metraż oraz jego cena za 1 m2.

Poza powyższymi kryteriami, beneficjenci mogą być zarówno singlami, jak i małżeństwami, z dziećmi lub bez. Mają swobodny wybór w wyborze nieruchomości, która może pochodzić z rynku wtórnego lub pierwotnego. Bardzo łatwo jest także sprawdzić swoją kwalifikację do programu – w sieci działają specjalne serwisy (np. mdmprogram.com), które posiadają kalkulator MdM – z jego pomocą można m.in. wyliczyć wysokość dopłaty, czy sprawdzić możliwość kwalifikacji do programu.

Trudno jest stracić dofinansowanie

Przeważnie takie programy wsparcia, charakteryzują się niekończącą liczbą zakazów i ograniczeń, których przekroczenie spowoduje utratę dofinansowania. W Mieszkaniu dla Młodych lista ta jest znacznie krótsza i trzeba byłoby się bardzo postarać, aby zwrócić dopłatę. Na co trzeba zatem uważać?

Warunki utraty dofinansowania są bardzo jasne i bez haczyków. Beneficjent, który nie chce stracić MdM w ciągu 5 lat nie powinien nieruchomości m.in. sprzedawać, wynajmować, użyczać, zmieniać jej przeznaczenia.

Mieszkanie dla Młodych nie jest doskonałym programem bez wad, ale z pewnością ma on więcej plusów niż minusów. Dlatego każda osoba, która zastanawia się nad zakupem swojej pierwszej nieruchomości powinna rozważyć skorzystanie z rządowego dofinansowania.

Artykuł sponsorowany