5 faktów o OC

OC to ubezpieczenie zdecydowanie najczęściej kupowane przez kierowców. Nie ma się co dziwić, w końcu jako jedyne jest ono obowiązkowe i każdy samochód musi być nim obligatoryjnie objęty. Mimo to wciąż wiedza na temat polisy od odpowiedzialności cywilnej jest zbyt mała. Mając to na uwadze, udostępniamy poradnik, w którym przedstawiamy 5 faktów o OC.

1. Obowiązkowe dla każdego auta

Tu nie ma wyjątków – niezależnie od tego, ile lat ma Twoje auto, w jakim stanie technicznym się znajduje i ile wynosi jego wartość, jako właściciel obowiązkowo musisz wykupić dla niego ubezpieczenie. Nie ma znaczenia, czy zrobisz to u agenta ubezpieczeniowego, czy w kalkulatorze OC – liczy się tylko to, żeby przez cały rok samochód był objęty aktualną polisą. Nawet jeden dzień przerwy w ciągłości ubezpieczenia może oznaczać wysokie kary, ponieważ obecnie nakłada się je automatycznie, bez konieczności przeprowadzenia kontroli drogowej.

2. Cena ma decydujące znaczenie przy kupnie

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni przed konkretnym ryzykiem – odpowiedzialnością cywilną za szkody wyrządzone przez kierowcę podczas prowadzenia auta. To jedyna sytuacja, w której OC może zadziałać. Towarzystwa nie mają prawa zmieniać warunków polisy, gdyż określa je ustawa. W związku z tym cena staje się jedynym czynnikiem różnicującym poszczególne oferty, dlatego przy wyborze obowiązkowego ubezpieczenia należy się kierować przede wszystkim jej wysokością.

3. Można korzystać z OC poprzedniego właściciela

Po kupnie używanego auta możesz korzystać z ubezpieczenia należącego do poprzedniego właściciela do czasu, aż ono wygaśnie. Nie musisz zawierać nowej polisy, choć jeśli chcesz, masz do tego prawo.

4. OC daje tylko podstawową ochronę

Jeśli zależy Ci na szerokiej ochronie ubezpieczeniowej, samo OC niewiele Ci da. Obowiązkowa polisa działa tylko w jednej sytuacji – kiedy jesteś poszkodowany, to z OC sprawcy otrzymujesz odszkodowanie. A gdy jesteś sprawcą, z Twojej polisy zostaje wypłacona rekompensata za szkody. Poza tym w żadnym innym przypadku OC nie zadziała, jak np. kradzież, zderzenie ze zwierzęciem czy przetarcie drzwi z własnej winy. Takie ryzyka obejmuje wyłącznie AC. Przeczytaj więcej o tym, na czym polega ubezpieczenie autocasco na kalkulator-oc-ac.auto.pl. Jeśli zaś wyjeżdżasz w daleką podróż autem, przyda Ci się assistance. Przemyśl również ubezpieczenie NNW bez względu na to, ile i jak często jeździsz.

5. Najwięcej płacą młodzi i szkodowi kierowcy

Żelazna zasada OC jest taka, że kierowcy poniżej 27-30. roku życia (dokładna granica zależy od warunków w danym towarzystwie), a także osoby bez historii ubezpieczeniowej płacą najwięcej za polisę, ponieważ towarzystwa uznają ich za najbardziej ryzykownych kierowców.

Materiał reklamowy