77. rocznica agresji niemieckiej i sowieckiej

W poniedziałek, 19 września uczczono we Włodawie 77. rocznicę agresji niemieckiej i sowieckiej na II Rzeczpospolitą. Liczne delegacje, zwłaszcza służb mundurowych i młodzieży szkolnej – złożyły kwiaty pod krzyżem upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej na Cmentarzu Wojennym we Włodawie.

Organizatorami uroczystości były: Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Włodawa, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – koło we Włodawie oraz starostwo.
Obchody rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Ludwika i modlitwa w intencji ofiar agresji. Po przejściu na cmentarz wojenny, pod Krzyżem Katyńskim odbyła się główna część obchodów. Jako pierwszy głos zabrał Adam Panasiuk – wicestarosta włodawski, który wygłosił rys historyczny dotyczący przyczyn i przebiegu agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę w 1939 r. Podziękował wszystkim za pamięć o tych tragicznych wydarzeniach sprzed 77 lat.

Głos zabrał także Grzegorz Durys z Rodziny Katyńskiej. Z kolei prezes włodawskiego koła ŚZŻ AK Edmund Brożek podziękował wszystkim za pamięć o tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Wspominał 1939 rok i strach przed bolszewikami, który był o wiele większy niż lęk przed Niemcami. O agresorach ze wschodu i zachodu mówił także burmistrz Wiesław Muszyński, podkreślając ducha walki polskiego żołnierza. Z kolei o duchowej spuściźnie bohaterów Września 1939 r. mówił o. Dariusz Cichor – przeor klasztoru paulinów we Włodawie.
Po słowach nadszedł czas na złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie symbolicznych zniczy pod pomnikiem ofiar Katynia na włodawskim cmentarzu wojskowym.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje udział w uroczystościach harcerzy oraz uczniów włodawskich szkół. (re)