Atrakcje dla całej rodziny w Szklarskiej Porębie. Sprawdź, co warto zobaczyć?

Leżąca na styku Karkonoszy i Gór Izerskich Szklarska Poręba obfituje w wiele atrakcji dla całej rodziny. Poza niezwykłymi szlakami turystycznymi, które są prawdziwym rajem dla miłośników górskich wędrówek, znaleźć możesz tu mnóstwo innych miejsc do zobaczenia. Co konkretnie warto zwiedzić w Szklarskiej Porębie wraz z dziećmi? Podpowiadamy w poniższym tekście.

Osada poszukiwaczy skarbów i park dinozaurów

Żelazny Tygiel Waloński to niedawno otwarty skansen, będący jedyną tego rodzaju atrakcją w Karkonoszach. Odtwarza średniowieczne hutnicze i górnicze urządzenia. Na terenie osady możesz obejrzeć bardzo wiernie odtworzone sprzęty wydobywcze, a także przyjrzeć się kowalom, hutnikom i garncarzom przy ich dawnych warsztatach pracy.

W Szklarskiej Porębie niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych turystów jest również Dinopark, czyli park dinozaurów. Na jego terenie o powierzchni 15 boisk piłkarskich znajduje się kilkadziesiąt naturalnej wielkości eksponatów. Ponadto w parku mieści się również małpi gaj, kino 6D, piaskownica czy kolejka rodem z miasteczka Flinstonów. Spragnieni odpoczynku zwiedzający mogą napić się herbaty lub zjeść coś smacznego w restauracji lub też zakupić pamiątkowe gadżety w dinoshopie.

Park linowy i park rozrywki

Szklarska Poręba obfituje również w kilka parków rozrywki, w których miło czas spędzą nie tylko najmłodsi, ale również starsi goście. Park linowy Trollandia zawiera dwie trasy linowe zainstalowane na wysokości od 4 do aż 18 metrów. Łączna długość trasy wynosi niemal 400 metrów i składa się z 26 stanowisk.

Obie trasy różnią się stopniem trudności. Zielona jest przeznaczona dla dzieci o wzrośnie min. 130 cm (mogą z niej skorzystać także dzieci niższe, ale w asyście rodziców) i zawiera takie atrakcje jak m.in. zjazd na trapezie, równoważnia, tyrolki czy też deskorolka.

Po jej ukończeniu można skorzystać z trasy czerwonej, składającej się z drabinek, trapezów, tyrolek, zjazdów na siatce czy strzemion. Jest ona znacznie trudniejsza niż część zielona. Również przeszkody zawieszone są znacznie wyżej, bo aż na wysokości od 6 do 18 metrów.

Z kolei w samym centrum miasta mieści się Rodzinny Park Rozrywki Esplanada, której jedną z głównych atrakcji jest Alpine Coaster, czyli kolejka grawitacyjna. Poprowadzony między drzewami zjazd o długości ponad 500 metrów zapewnia niesamowite atrakcje nie tylko dzieciakom, ale też ich rodzicom.

Zjazd jest przy tym bezpieczny i umożliwia samodzielne skorzystanie z zabawy już dzieciom powyżej 8. roku życia. Z kolejki skorzystać jednak mogą także dzieci dużo młodsze, bo zaledwie 3-letnie, jednakże pod obowiązkową opieką rodzicielską. W parku znajduje się też Wieża emocji oferująca niesamowite doznanie stanu nieważkości podczas spadania z wysokości 12 metrów z prędkością 6 m/s.

Na terenie Esplanady mieści się również obszar do gry w minigolfa, dwupoziomowy labirynt z suchym basenem z kulkami, zjeżdżalnią i torem przeszkód, a także Ogród dmuchańców, czyli wielka dmuchana zjeżdżalnia z górą wspinaczkową i torem przeszkód.

Ponadto w parku rozrywki można wziąć udział w wyścigach elektrycznymi motorami i samochodami czy też pokręcić się na szybkich pontonach na kółkach. Na odważnych czeka symulator rodeo lub deski snowboardowej, a w sezonie zimowym dodatkową atrakcją jest lodowisko z wypożyczalnią łyżew.

Park Ducha Gór

Jeśli jesteś wielbicielem przyrody czeka na ciebie Park Ducha Gór o powierzchni ok. 4,5 hektara, na którym znajdują się liczne trasy wiodące do najciekawszych gatunków roślin oraz ciekawych domków tematycznych, takich jak Chata Tajemna, Chata Wodnika Pożytecznego z kołem młyńskim czy też Chata Rzepichy Zielarki.

Najmłodsi spędzą dodatkowo miło czas na Placu dobrej kondycji, czyli bogato wyposażonym placu zabaw. Główną ideą parku jest promocja edukacji i świadomości ekologicznej, dlatego też często organizowane są w nim przyrodnicze lekcje plenerowe prowadzone przez lokalnego przewodnika.

Noclegi w Szklarskiej Porębie – hotele z basenem i SPA

Szklarska Poręba obfituje w tak wiele atrakcji i szlaków turystycznych, że nie sposób zobaczyć i odwiedzić ich wszystkich w ciągu jednego dnia. Dlatego też jeśli planujesz zostać w tej miejscowości nieco dłużej, miasto oferuje szeroką bazę noclegową. Liczne hotele, hostele, apartamenty, wille i pensjonaty gwarantują, że każdy turysta znajdzie tu pokój idealny dla siebie i swojej rodziny.

Dla wielbicieli komfortu i relaksu po trudach dnia przygotowane zostały noclegi z basenem w Szklarskiej Porębie, hotele ze SPA i gabinetami odnowy biologicznej, natomiast dla tych, którzy cenią sobie przede wszystkim niską cenę obiektów, znajdą się miejscówki w schroniskach czy hostelach.

Szklarska Poręba to bardzo interesujące turystycznie miasto, obfitujące w liczne atrakcje dla całej rodziny. Warto je odwiedzić i spędzić w nim choć kilka dni. Z pewnością będzie to niezapomniany czas zarówno dla twoich dzieci, jak i dla ciebie.

Artykuł sponsorowany