Automatyzacja procesu wydawczego – na czym polega?

Szybkie i sprawne wydawanie narzędzi, środków ochrony osobistej i innych elementów wyposażenia niezbędnych do pracy (a także przyjmowanie zwrotów) jest obecnie łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wszystko dzięki technologii pozwalającej na automatyzację procesu wydawczego.

Rozwiązania z zakresu smart vending są coraz szerzej dostępne, na przykład tutaj: https://irmatic.com/branza/smart-vending-automatyzacja-procesu-wydawania-i-zwrotu-towarow/. W związku z tym, jeśli firmie zależy na optymalizacji zarządzania zasobami, warto bliżej się z nimi zapoznać. Najważniejsze kwestie zostaną pokrótce omówione poniżej.

Jak działa smart vending?

Smart vending doskonale sprawdzi się w przemyśle. Przyda się między innymi do wydawania narzędzi skrawających, rękawic ochronnych, okularów czy środków dezynfekujących. Bywa także stosowany w placówkach medycznych (przychodniach, praktykach lekarskich) i w handlu.

Dzięki wykorzystaniu automatów wydających, cały proces odbywa się bez udziału magazyniera. Pobieranie potrzebnych produktów jest niezwykle szybkie – wystarczy wybrać niezbędne przedmioty na ekranie dotykowym. W przypadku, gdy konieczne jest pobranie większej ilości różnych produktów, można przyspieszyć ten proces przy pomocy kodów Query.

Znacznie uproszczony jest też proces zwrotu. Skaner kodów kreskowych i QR umieszczonych na produktach pozwala maszynie zidentyfikować zwracany produkt w niezwykle krótkim czasie – po rozpoznaniu produktu automatycznie otwiera się schowek o odpowiednich wymiarach i jedyne, co pracownik musi zrobić, to włożyć element wyposażenia i zamknąć skrytkę.

Czy warto zautomatyzować proces wydawczy?

Automatyzacja procesu wydawczego wiąże się ze znaczną oszczędnością czasu pracowników (a co za tym idzie – wydajniejszą pracą), a także ograniczeniem kosztów zakupowych. Maszyna pozwala zdefiniować stan towaru, a następnie na tej podstawie błyskawicznie podejmować decyzję o tym, którą sztukę wydać (bardziej zużytą, używaną i wypraną zamiast nowej i tym podobnej).

Korzystanie z automatów vendingowych nie oznacza kompromisów w zakresie bezpieczeństwa, a wręcz przeciwnie. Przed pobraniem towaru pracownik potwierdza swoją tożsamość przy pomocy PIN-u lub karty pracowniczej (odczytywanej przez skaner RFID), co zajmuje niewiele czasu, a pozwala znacząco ograniczyć niewłaściwe pobrania. Nie tylko w zakresie typów pobieranych produktów, ale też ilości – dla poszczególnych pracowników lub grup można bowiem ustawić wybrane przez siebie limity.

Materiał partnera