„Świadczymy usługi zakrojone na szeroką skalę” – to nie tylko slogan reklamowy, ale dosłowny opis firmy Aza-Tech, która stale rozrasta się w Depułtyczach Królewskich pod Chełmem. Firma współpracuje już z branżą motoryzacyjną i lotniczą a teraz wchodzi w „zbrojeniówkę”. Tak, można takie rzeczy robić pod Chełmem.
O Aza-Tech piszemy nie po raz pierwszy na naszych łamach i ponownie w pozytywnym kontekście. Firma zajmuje się usługami i produkcją – od projektowania CAD/CAM przez produkcję i obróbkę CNC oraz malowanie gotowych elementów lub konstrukcji. Precyzyjnie wykonuje pojedyncze detale jak również obróbkę seryjną. Ale zajmuje się także projektowaniem i produkowaniem linii technologicznych dla przemysłu. Produkuje części i urządzenia, w tym specjalistyczne podzespoły dla bardzo wymagającej branży motoryzacyjnej i lotniczej. Tak, można takie rzeczy robić pod Chełmem. Trzeba mieć pomysł, wykwalifikowaną kadrę i głowę otwartą na współpracę. A tego nie można odmówić właścicielowi firmy profesorowi nzw. dr. hab. i byłemu rektorowi chełmskiej PANS (dawnej PWSZ) Arkadiuszowi Tofilowi.
Przed rokiem pisaliśmy, że Aza-Tech współpracuje z niemieckim producentem symulatorów lotniczych dla którego tworzyła najpierw proste części, a potem rozpoczęła projektowanie i budowę urządzeń zapewniających odpowiednią kinetykę ruchu dla symulatora. A także, że firma znalazła się na pierwszym miejscu listy rankingowej w Polsce w konkursie na automatyzację i robotyzację przedsiębiorstw.
Teraz mamy kolejną ciekawostkę. Aza-Tech weszła do konsorcjum z Politechniką Warszawską i Wojskowym Instytutem Techniki Inżynieryjnej i realizuje projekt „System gogli noktowizyjnych ze zwiększoną głębią pola widzenia”. Projekt, współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, zakłada opracowanie innowacyjnych nakładek optycznych do gogli noktowizyjnych, które są na wyposażeniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Nakładki mają zwiększać zakres odległości, w których obserwowane obiekty są wyraźne. Nowe rozwiązanie ma umożliwić obserwację obiektów znajdujących się w pobliżu i w oddali, bez potrzeby ręcznej zmiany ostrości.
– Z tego, co wiem, podobnych projektów badawczo-rozwojowych obecnie nie realizuje chyba nikt w województwie lubelskim. Ja jestem z tego dumny, bo proste rzeczy mogą robić wszyscy, ale tak zaawansowane, które mają zastosowanie np. wojskowe i które są dużym wyzwanie, już nie. Współpraca z dużymi ośrodkami akademickimi otwiera zupełnie nowe możliwości i cieszę się, że udało się przekonać Politechnikę Warszawską, że to my jesteśmy najlepszym wyborem, bo chętnych do realizacji tego projektu nie brakowało – mówi Arkadiusz Tofil.
Istotny był oczywiście bardzo nowoczesny park maszynowy firmy, zespół konstruktorów i technologów, który zna się na rzeczy bazując np. na bardzo wymagającej współpracy z przemysłem lotniczym z PZL Świdnik.
– Mamy odpowiednie uprawnienia i certyfikaty do projektowania i wykonawstwa. A w ramach realizowanego projektu będziemy tworzyć całą tzw. część mechaniczną nakładki dyfrakcyjnej, która będzie montowana do noktowizorów. Odpowiadamy za część mechaniczną tego podzespołu – wyjaśnia właściciel Aza-Tech.
Projekt zakłada wdrożenie i skomercjalizowanie rozwiązania w przemyśle zbrojeniowym. Chełmska firma nie jest tutaj jedynie podwykonawcą – będzie współposiadaczem tego rozwiązania.
W tej chwili nie ma drugiej firmy w województwie dysponującej takim potencjałem, możliwościami produkcji i parkiem maszynowym – laserami, które są w stanie ciąć stal o grubości 30-40 mm, nowymi obrabiarkami, które pozwalają na obróbkę materiałów o dużych gabarytach itp.
– To czyni nas wyjątkowymi i dzięki temu przyciągamy partnerów. W tym upatrujemy swoją szansę na rozwój – przyznaje prezes Aza-Tech.
Tylko w ciągu tego roku firma zainwestowała 11 mln zł w przebudowanie zakładu, zakup nowych maszyn i zwiększenie możliwości produkcyjnych. I tworzy nowe miejsca pracy. W tej chwili zakład zatrudnia już ponad 40 osób. A od ręki czekają etaty dla kolejnych operatorów obrabiarek. Nawet dziesięciu. (bf)


![Strażackie święto w pocie czoła – powiat chełmski [GALERIA]](https://www.nowytydzien.pl/wp-content/uploads/2026/05/roziecin-strazacy-3-kopia-218x150.jpg)


![Strażackie święto w pocie czoła – powiat krasnostawski [GALERIA]](https://www.nowytydzien.pl/wp-content/uploads/2026/05/lopiennnik-strazacy-4-kopia-218x150.jpg)

























![Mundurowi kopali i się integrowali [GALERIA]](https://www.nowytydzien.pl/wp-content/uploads/2026/05/turniej3-2-324x400.jpg)

