Biomasa na antenie TVP

W najbliższym czasie decydować się będą również losy innej elektrowni na biomasę, którą obok Elektrociepłowni Wrotków chce budować Polska Grupa Energetyczna. Spółka wystąpiła do miasta o wydanie decyzji środowiskowej. Przeciwko inwestycji protestują mieszkańcy sąsiednich dzielnic. Program na żywo z osiedla im. Kruczkowskiego poświęcony tej sprawie w najbliższy wtorek o godzinie 18 wyemituje ogólnopolska TVP.
– Pokażmy, jaką siłę stanowią mieszkańcy dzielnicy. Przyjdźmy tu całymi rodzinami, by sprzeciwić się temu! Będą tu władze spółdzielni Kolejarz i Motor, wpierające mieszkańców w ich proteście, ale potrzebna jest tam także masa krytyczna obywateli – zachęca Ewa Mateuszuk, przewodnicząca rady osiedla im. L. Kruczkowskiego PSM „Kolejarz”. – Nasza wspólna batalia o zachowanie czystego powietrza na osiedlu, w dzielnicy, zresztą w całym Lublinie, musi trafić do świadomości wszystkich obywateli. Niech usłyszą to także inwestorzy i budują taką fabrykę na słomę z dala od ludzkich siedzib. Bądźmy w ten wieczór razem! Nie pozwólmy, by obok nas spalano tysiące ton słomy skażonej pestycydami – apeluje Mateuszuk.

– Nim biomasa znajdzie się w magazynach przy ul. Inżynierskiej, ładunki słomy będą wożone w pobliżu naszych domów – w ślad za nią odór amoniaku oraz żrącego wodorotlenku wapnia zawartych w biomasie, co szybko da się odczuć na zdrowiu. Ze składów biomasy przyjdzie zagrożenie epidemiologiczne: zwiększy się bowiem populacja gryzoni, owadów i insektów gnieżdżących się tam – argumentuje inny z przeciwników elektrowni na biomasę Ryszard Petkowicz, prezes spółdzielni „Kolejarz”.
Marek Rybołowicz