Ból kręgosłupa – wylecz to!

Jedną z najczęstszych obecnie przyczyn bólu są zespoły bólowe kręgosłupa. Schorzenia te można śmiało nazwać chorobą cywilizacyjną, a niektóre źródła podają większy współczynnik zachorowalności na omawiane zespoły, niż w przypadku chorób sercowo-naczyniowych.

Niewłaściwa budowa fizjologiczna ciała czy kręgosłupa, mało aktywny tryb życia, a także uraz lub choroba mogą powodować znaczne zmniejszenie przestrzeni międzykręgowych, co prowadzi do ucisku przemieszczonego jądra miażdżystego wewnątrz krążka międzykręgowego (dysku) – najczęstszej przyczyny bólów kręgosłupa. Pomimo tego tylko niewielki procent pacjentów z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa jest kierowany na zabieg operacyjny. Zdecydowana większość może jeszcze być leczona zachowawczo, tzn. przyczyny bólu są likwidowane dzięki pracy fizjoterapeuty z pacjentem (terapia manualna, kinezyterapia, fizykoterapia) i samodzielnej aktywności pacjenta w domu (kinezyterapia – leczenie ruchem). Najważniejszym celem, do którego dążą pacjent i terapeuta, jest usunięcie bólu i wyeliminowanie jego nawrotów, co bezpośrednio ma związek z profilaktyką chorób i dysfunkcji układu ruchu. W walce z zespołami bólowymi kręgosłupa wykorzystuje się najczęściej masaż medyczny i fizykoterapię. Lecznicze działanie masażu polega na oddziaływaniu na skórę, tkankę mięśniową, stawy i aparat więzadłowy, poprzez przyśpieszenie procesów biochemicznych, a w konsekwencji szybsze usunięcie produktów przemiany materii oraz dostarczenie substancji odżywczych.
Fizykoterapia wykorzystuje zjawiska fizyczne – światło, prąd elektryczny, magnetyzm, ultradźwięki, niską temperaturę (krioterapia) – do pobudzenia procesów biologicznych w tkankach. Ma zlikwidować ból, obrzęki, wysięki i stany zapalne, stymulować lub łagodzić i goić. Do najpopularniejszych metod fizykoterapii należą laseroterapia, magnetoterapia i elektroterapia. Laseroterapia jest metodą leczenia polegającą na naświetlaniu promieniami lasera miejsc na ciele człowieka, w których powstały dolegliwości lub schorzenia. Działanie wiązki lasera powoduje szybki wzrost aktywności procesów regeneracyjnych tkanek i komórek w miejscach przy powierzchni ciała. Magnetoterapia jest metodą leczenia polegającą na oddziaływaniu nasilonym polem magnetycznym w celu pobudzenia i stymulacji procesów regeneracji większości struktur biologicznych na całej głębokości tkanek. Optymalna ilość wizyt, po której można liczyć na poprawę i utrwalenie rezultatów to około 10 wizyt. Oczywiście w każdym przypadku terapia jest zindywidualizowana. W chełmskim Centrum Rehabilitacji Medycznej „Fizjo-Med” leczymy wyżej wymienionymi metodami m.in. zespół bólowy kręgosłupa. Leczenie to jest wszechstronne, obejmujące diagnozę lekarską i rehabilitację, wykorzystujące wiedzę oraz praktykę specjalistów, a także najnowocześniejszy sprzęt niemieckiej firmy Zimmer.