Bolkowanie w Hniszowie

15 sierpnia br. zaplanowano XVI „Bolkowanie”, czyli tradycyjne uroczystości imieninowe dębu Bolko – Drzewa Roku 2015. Impreza, jak co roku, odbędzie się w parku podworskim w Hniszowie w gminie Ruda-Huta.

W programie: Zawody wędkarskie – na rzece Bug, początek godz. 05.45 – Polski Związek Wędkarski Koło Sazan Ruda-Huta; Turniej Piłki Plażowej – boisko w Hniszowie (zapisy przed turniejem, rejestracja drużyn godz. 8:30, początek rozgrywek godz. 9.00); rajdy rowerowe; spływ kajakowy – rzeką Bug (Świerże-Siedliszcze) – zbiórka godz. 09.30 w Hniszowie (pod dębem Bolko), wyjazd godz. 10.00 z Hniszowa do Świerż, start godz. 10.30 Świerże (obok młyna), meta – Siedliszcze. Regulamin i oświadczenia na stronie GOK w Rudzie-Hucie. W programie także IV Bieg Przełajowy z Bolesławem (informacje GOK w Rudzie-Hucie); Turniej strzelecki – park podworski w Hniszowie oraz Holi Święto Kolorów – park podworski w Hniszowie, w godz. 15.00 – 18.00.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

10 sierpnia, poniedziałek 13.30 – Scooby-doo!, Zorza
15.45 – Scooby-doo!, Zorza
18.00 – Włoskie wakacje, Zorza
20.15 – Jezioro dzikich gęsi, Zorza

11 sierpnia, wtorek 13.30 – Scooby-doo!, Zorza
15.45 – Scooby-doo!, Zorza
18.00 – Jezioro dzikich gęsi, Zorza
20.30 – Włoskie wakacje, Zorza

12 sierpnia, środa 13.30 – Scooby-doo!, Zorza
15.45 – Scooby-doo!, Zorza
18.00 – Włoskie wakacje, Zorza
20.15 – Jezioro dzikich gęsi, Zorza

13 sierpnia, czwartek 13.30 – Scooby-doo!, Zorza
15.45 – Scooby-doo!, Zorza
18.00 – Jezioro dzikich gęsi, Zorza
20.30 – Włoskie wakacje. Zorza

14 sierpnia, piątek
13.30 – Scooby-doo!, Zorza
15.45 – Scooby-doo!, Zorza
18.00 – Włoskie wakacje, Zorza
20.15 – Babyteeth, Zorza

15 sierpnia, sobota 13.30 – Scooby-doo!, Zorza
15.45 – Scooby-doo!, Zorza
18.00 – Babyteeth, Zorza
20.30 – Włoskie wakacje. Zorza

16 sierpnia, niedziela 13.30 – Scooby-doo!, Zorza
15.45 – Scooby-doo!, Zorza
18.00 – Włoskie wakacje, Zorza
20.15 – Babyteeth, Zorza

Wakacje w muzeum

Muzeum Ziemi Chełmskiej organizuje zajęcia wakacyjne, ale w tym roku z uwagi na obowiązujący stan epidemii COVID-19 liczba uczestników ograniczona została do 8. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

11 sierpnia (wtorek)
ul. Św. Mikołaja 4, godz. 10.00
Poszukiwacz skarbów zwiedza muzeum
W trakcie zwiedzania wystawy Sztuka sakralna uczestnicy usłyszą historię dawnej kaplicy pw. Świętego Mikołaja. Odkryją tajemnice ukryte w obrazach, poznają znaczenie terminów związanych z muzealnictwem oraz sposób dokumentowania zabytków. Inspirując się wybranym eksponatem wykonają pracę plastyczną.
Oferta kierowana jest do uczniów szkół podstawowych. Czas trwania: ok. 1 godz.

12 sierpnia (środa)
ul. Lubelska 55, godz. 11.00
Dzieje chełmskiej Galerii 72 i jej kolekcja sztuki współczesnej w dokumentacji fotograficznej.
Omówienie najznamienitszych obiektów z kolekcji na przykładzie utworów prezentowanych w ramach wystawy Odmienne postawy – cztery przestrzenie. Mistrzowie współczesności z kolekcji Galerii 72.
Oferta skierowana do wszystkich grup wiekowych. Czas trwania: ok. 1 godz. 30 min.

ul. Lubelska 57
Sowy – nocne duchy
Na zajęciach uczestnicy poznają gatunki sów występujących w Polsce oraz dowiedzą się o ich zwyczajach i upodobaniach. Zostanie wyświetlony film o sowach, a uczestnicy uzupełnią karty pracy.
Oferta kierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych. Czas trwania: ok. 1.30 godz.

13 sierpnia (czwartek)
ul. Lubelska 56 A, godz. 10.00
Kolorowe wakacje. Tak malował Zenon Waśniewski
W trakcie zajęć uczestnicy zwiedzą wystawę Obrazy Zenona Waśniewskiego. Poznają sylwetkę Zenona Waśniewskiego – malarza, rysownika, grafika związanego z przedwojennym Chełmem. Dowiedzą się w jakich technikach tworzył, co uwiecznił na obrazach i dlaczego są one dla nas ważne. Inspirując się eksponowanymi dziełami wykonają własną pracę plastyczną.
Oferta kierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Czas trwania: ok. 1 godz.

14 sierpnia (piątek)
ul. Lubelska 57, godz. 10.00
Pocztówka z wakacji
Zaprojektuj pocztówkę przedstawiającą najpiękniejsze zakątki dawnego lub współczesnego Chełma. Wykonywanie pracy poprzedzone będzie pogadanką i prezentacją fotografii Chełma w XIX i XX wieku.
Warsztaty we współpracy ze Szkołą Językową Five o’clock będą odbywały się w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Zajęcia bezpłatne.
Oferta skierowana jest do wszystkich grup wiekowych. Czas trwania: ok.
1 godz. 30 min.

Sierpień w Wojsławicach

Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Wojsławicach wznawia swoją działalność imprezowo-kulturalną. W każdy piątek o godzinie 21.00 mieszkańcy zaproszeni są do Kina Letniego „Pod Lipami” urządzonego za budynkiem Domu Kultury w Wojsławicach.
16 sierpnia – zaproszenie do Ośrodka Trzech Kultur w Majdanie Ostrowskim na godzinę 14.00. W ramach spotkania przeprowadzone zostaną warsztaty w specjalnie przystosowanych do tego salach. Będą to m.in.: zajęcia stolarskie, decoupage, muzyczno-rytmiczne, plastyczne, majsterkowanie, origami oraz wiele innych atrakcji. Rodzinne popołudnie upłynie nam przy koncercie Kapeli Podwórkowej.

Od 3 do 12 sierpnia Ośrodek Trzech Kultur w Majdanie Ostrowskim jest nieczynny dla zwiedzających.

Dożynki i „Biesiada Słowiańka” w gminie Leśniowice

23 sierpnia br. na stadionie sportowym w Leśniowicach zaplanowano gminne święto plonów. Dożynki ze względu na zagrożenie epidemiczne będą mniej huczne niż dotychczasowe. W programie wystąpienia okolicznościowe, msza święta, konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” oraz występy zespołów śpiewaczych „Kumowianki” i „Rakołupianki”. Z kolei 29 sierpnia przy zbiorniku wodnym „Maczuły” w Horodysku zaplanowano „Biesiadę Słowiańską”. Jest to przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu „Zaginiony świat – odkrywamy gminę Leśniowice”, dzięki dotacji z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”. Spotkanie nawiązywać ma do wyników prac archeologicznych prowadzonych kilka lat temu w Horodysku. Dzięki tej imprezie odkrycia naukowców, unikalne na skalę Europy, będą dostępne dla szerokiego grona odbiorców w różnym wieku. Podczas eventu odbędą się warsztaty tradycyjnych rzemiosł i starodawnej kuchni. Spotkanie uatrakcyjnić ma występ zespołu folkowego. Z kolei lokalne koła gospodyń wiejskich mają przygotować stoiska z tradycyjną żywnością.

Chełmskie Wakacje Teatralne

Chełmskie Wakacje Teatralne to cykl bezpłatnych, plenerowych spektakli poprzedzonych profilaktycznymi zabawami integracyjnymi dla całych rodzin. Przedsięwzięcie jest współfinansowane z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmie. Kolejne spektakle na skwerze „Przy Czapli” przy ul. Czarnieckiego zaplanowano 22 sierpnia o godzinie 17.00. W razie niepogody spektakl odbędzie się w sali gimnastycznej „MDK przy Czapli” (ul. Czarnieckiego 8).

Kino letnie „Pod gwiazdami”

Kino letnie „Pod Gwiazdami”, organizowane jest przez Chełmski Dom Kultury. Spektakle odbywają się w sierpniowe czwartki, po zapadnięciu zmroku. W tym roku organizowane są w Amfiteatrze w Kumowej Dolinie, z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego. Kolejne seanse zaplanowano: 13.08. – „Czekolada”; 20.08. – „Impostor: test na człowieczeństwo”; 27.08. – „Milczenie owiec”.

Wystawa w Chełmskiej Bibliotece Publicznej

W małej galerii Chełmskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Partyzantów 40 można oglądać wystawę pt. „Herby gmin powiatu chełmskiego”. Na ekspozycję składają się reprodukcje herbów miejscowości powiatu chełmskiego wraz z krótkimi legendami przybliżającymi historie powstania danego znaku. Prezentowane na wystawie materiały pochodzą ze zbiorów ChBP oraz ze stron internetowych poszczególnych samorządów. Wystawa czynna do końca sierpnia br.

Wakacyjne Kino ChBP

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci i młodzież we wszystkie wtorki i czwartki sierpnia br. na seanse filmowe w ramach Wakacyjnego Kina ChBP. Pokazy filmów odbywają się w sali widowiskowej ChBP przy ul. Partyzantów 40 o godz. 11.00. We wtorki zaplanowano projekcje bajek i filmów animowanych dla najmłodszych, zaś w czwartki dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. W zestawie wakacyjnych filmów znajdą się również najnowsze produkcje. Zainteresowani zaproszeni są do korzystania z oferty, ale też proszeni są o przestrzeganie zaleceń, określonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Główny Inspektorat Sanitarny.

Wystawa dla pogorzelców

Dom 7-osobowej rodziny z miejscowości Słowiki-Folwark w województwie mazowieckim spłonął doszczętnie w nocy 11 czerwca br. Wszyscy przeżyli, ale zostali bez dachu nad głową. Wśród pogorzelców jest trójka nieletnich dzieci, których los stoi pod groźbą pobytu w domu dziecka. Ludzie dobrej woli organizują doraźną pomoc, m.in. Stowarzyszenie „Słowiki” prowadzi zbiórkę środków finansowych na specjalnie utworzone subkonto w Lubelskim Banku Spółdzielczym w Końskowoli (48 8741 0004 3700 8408 2000 0010 z dopiskiem: pomoc dla poszkodowanych w pożarze). Stowarzyszenie Twórcze „Pasja” w Chełmie również włączyło się w pomoc, organizując akcję charytatywną tj. sprzedaż obrazów artystów „Pasji”. W wypożyczalni głównej Chełmskiej Biblioteki Publicznej zorganizowana jest wystawa malarska artystów „Pasji” połączona ze sprzedażą prac. Ceny obrazów do ustalenia z autorami. Zebrane w ten sposób pieniądze trafią na rachunek rodziny, która wraz z pożarem utraciła swój dobytek.

Koncert Raz Dwa Trzy

15 sierpnia br. o godz. 19.00 w Amfiteatrze Kumowa Dolina zagra zespół „Raz Dwa Trzy”. Koncert jest pod hasłem „30 lat jak jeden koncert”, bo zespół świętuje 30-lecie działalności. Bilety 50 – 100 zł. Bilety na adria-art.pl
(opr. mo)