Brąz po siedmiu latach

Siedem lat czekała Katarzyna Krawczyk, zapaśniczka Cementu-Gryf Chełm, na medal mistrzostw Europy. W ubiegły piątek w rosyjskim Kaspijsku wreszcie, ku swojej olbrzymiej radości, stanęła na najniższym stopniu podium.

Katarzyna Krawczyk bardzo starannie przygotowywała się do występu w mistrzostwach Europy w Kaspijsku. Ciężo trenowała, brała udział w turniejach międzynarodowych, w których plasowała się w ścisłej czołówce. Przede wszystkim jednak stoczyła wielką walkę z sobą. Przygotowując się do występu w mistrzostwach musiała zrzucić kilka kilogramów, respektując przy tym nowe przepisy. W dniu rozpoczęcia pierwszej walki nie mogła przekroczyć wagi, w której startowała, a więc 53 kg. Jak sama stwierdziła w jednym z wywiadów, zrzuciła aż 9 kg. Nie mniej jednak do Rosji pojechała w konkretnym celu – zdobycia upragnionego medalu. Ostatni krążek z mistrzostw Europy przywiozła w 2011 roku, kiedy to podczas zawodów w niemieckim Dortmundzie zdobyła brąz. Wcześniej stawała trzykrotnie z rzędu na najniższym stopniu podium w mistrzostwach Europy juniorek. W 2015 roku mistrzostw Europy nie rozgrywano. Wówczas to odbyły się Igrzyska Europejskie, podczas których Krawczyk zdobyła srebrny medal. Dopiero później Światowa Federacja Zapasów uznała jednak te zawody za oficjalne mistrzostwa Europy.

Swój sukces z Dortmundu Krawczyk powtórzyła podczas tegorocznego championatu. Na matach w rosyjskim Kaspijsku podopieczna trenerów Dariusza Kucharskiego i Igora Lobasa dostała się do strefy medalowej i wykorzystała swoją szansę. W eliminacyjnych walkach nasza zawodniczka pokonała Szwedkę i rywalkę z Mołdawii. W półfinale wpadła na Rosjankę Stalwirę Orszusz. Po dramatycznej walce Krawczyk przegrała 5:6. W pojedynku o brązowy medal zawodniczka Cementu-Gryf pewnie pokonała zawodniczkę z Węgier, Mercedesz Denes. Przy wyniku 7:0 położyła przeciwniczkę na łopatki. Złoty medal w kategorii wagowej do 53 kg przypadł w udziale Rosjance Stalwirze Orszusz, która w finale pokonała Białorusinkę Wanesę Kaładzińską 7:0. Drugi z brązowych medali w tej kategorii wagowej zdobyła Greczynka Maria Prevolaraki, po wygranej nad Turczynką Aysum Erge 12:7. Obok Krawczyk z polskich zawodniczek medal – srebrny zdobyła jeszcze Roksana Zasina ze Zgierza w kategorii wagowej do 55 kg.

Brązowy krążek Katarzyny Krawczyk jest 33. medalem zdobytym przez sportowców Cementu-Gryf Chełm na mistrzostwach świata i Europy. (s)