Brydżyści walczyli o zwycięstwo

Najlepsi brydżyści z regiony spotkali się w Świdniku po raz pierwszy. W minioną niedzielę rywalizowali o Grand Prix Lubelszczyzny. Zwycięzcy zdobyli również Puchar Burmistrza Świdnika.
– W Świdniku gramy pierwszy raz. W turnieju biorą udział 22 pary, czyli w sumie 44 uczestników – mówił Grzegorz Typek, współorganizator zawodów.
W tym roku odbyło się już kilkanaście odsłon Grand Prix regionu. – Takich turniejów w roku jest około 14. Odbywają się albo na zasadzie 4 sesji po 10 rozdań lub 2 sesji po 20 rozdań. Po wszystkich w danym roku powstaje Top 24 najlepszych par brydżowych i to one grają o pierwsze, drugie i trzecie miejsce – tłumaczy Andrzej Pertkiewicz, prezes Lubelskiego Związku Brydża Sportowego.
Jak tłumaczą organizatorzy zawodów, zainteresowanie brydżem jest spore, choć głównie przejawiają je osoby w dojrzałym wieku. – Bardzo byśmy chcieli, żeby dołączali do nas młodzi, ale jak na razie na turniejach mamy średnią wieku ok. 45 lat – mówi Grzegorz Typek.
W tej chwili do Lubelskiego Związku Brydża Sportowego należy około 200 członków. W zawodach regularnie uczestniczy ok. 60 osób. Jak tłumaczą przedstawiciele LZBS, zawodnikom z Lubelszczyzny zdarzały się już poważne osiągnięcia. Jednym z nich był tytuł indywidualnego wicemistrza Polski.
Oprócz turniejów Grand Prix lubelscy brydżyści biorą udział również w mistrzostwach województwa.
– Podczas tych zawodów zdobywają kwalifikację na mistrzostwa Polski. Mamy też wspólne turnieje z innymi regionami, choćby z Kielcami czy Rzeszowem. – mówi Andrzej Pertkiewicz. Jak tłumaczy brydż to gra dla każdego.
– Szkolimy dzieci, emerytów, osoby niepełnosprawne, nawet niedowidzące. Brydż to gra umysłowa przy pomocy kart. Uczy taktyki, logicznego myślenia i rozwija strategię – mówi prezes LZBS. (kal)

Pierwsza dziesiątka par w świdnickim turnieju

1. Elżbieta Waniurska i Grzegorz Cieślak, 2. Krzysztof Kujawa i Krzysztof Czul, 3. Grzegorz Posyniak i Andrzej Koziejowski, 4. Andrzej Kokoryka i Grzegorz Rewer, 5. Krzysztof Chabrowski i Andrzej Pertkiewicz, 6. Bogdan Palikot i Andrzej Szczepaniak, 7. Mariusz Kowalski i Piotr Lutek, 8. Jarosław Nowak i Adam Szymański, 9. Marta Grodzka i Piotr Pikuta, 10. Jerzy Tarajko i Piotr Sopiński.