Już wiosną w mieście staną dwie budki nietelefoniczne. To artystyczne instalacje, które będą opowiadać o najciekawszych historiach związanych z miastem. Ich zadaniem będzie uatrakcyjnienie centrum Włodawy. Mają też służyć jako nowoczesne słupy ogłoszeniowe. Kosztowały niemało, ale ratusz mógł sobie pozwolić na ich zakup, bo uzyskał dofinansowanie z LGD Poleska Dolina Bugu.
W ubiegłym tygodniu burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński podpisał umowę z Maciejem Hanuskiem na wykonanie dwóch „niezależnych artystycznych przestrzennych instalacji dźwiękowych” potocznie zwanych budkami nietelefonicznymi.
– Będzie to kolejna propozycja dla mieszkańców i turystów odwiedzających Włodawę. Dzięki tym instalacjom będzie można odkryć ciekawe a często nieznane karty z historii naszego miasta.
Za ich pośrednictwem będziemy również zachęcać do udziału w różnego rodzaju wydarzeniach odbywających się w naszym mieście – mówi W. Muszyński. Instalacje, o których mowa, to nic innego jak konstrukcje łudząco przypominające dawne budki telefoniczne, których ściany mogą być oklejone plakatami promocyjnymi, logami i innymi grafikami, a po podniesieniu słuchawki zamontowanego w środku „aparatu” nie będziemy mogli z nikim porozmawiać, ale za to usłyszymy dźwiękowe nagranie, np. z jakąś ciekawostką związaną z historią czy topografią miasta.
Budki nietelefoniczne można spotkać w wielu miastach w Polsce, m.in. w Łodzi, Karpaczu, Poznaniu czy Zamościu. Ich tematyka dostosowana jest do specyfiki danego miejsca, w którym jest zamontowana. Podobno taka forma promocji cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem turystów. Gdzie będzie można skorzystać z włodawskich budek nietelefonicznych? Pierwsza z nich stanie na skwerku przed Włodawskim Domem Kultury przy ławeczce Krystyny Krahelskiej.
Druga budka pojawi się w zachodniej części zrewitalizowanego, zabytkowego centrum Włodawy. Oba obiekty wykonane będą w konstrukcji aluminiowej. Przybliżone wymiary budek to 0,90 m x 0,90 m, a wysokość – 2,40 m. Na ścianach okiennych będą znajdować się grafiki związane z danym miejscem. Obie budki będą trwale związane z podłożem. Wewnątrz zostaną zamontowane aparaty telefoniczne, w których zostanie zainstalowany system umożliwiający odtwarzanie opracowanego tekstu. Tematem nagrań audio mają być materiały dotyczące postaci Krystyny Krahelskiej oraz Czworoboku. Długość nagrania w każdym z obiektów ma wynosić do 30 minut.
Powstanie instalacji jest możliwe dzięki współpracy włodawskiego ratusza ze Stowarzyszeniem LGD „Poleska Dolina Bugu”. Koszt to 86 tys. zł. Na ten cel miasto uzyskało dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, które pokryje ponad 60% kosztów. (bm)