Budujemy dom

Kupiłeś działkę i za chwilę rozpoczniesz budowę wymarzonego domu? Wiesz, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Policzyłeś dokładnie, ile będziesz musiał wydać pieniędzy? O tym, w rozmowie z Mateuszem Górskim, Prezesem Zarządu SANIT Construction, firmy z branży budowlanej, realizującej usługi związane z budową domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych, obiektów użyteczności publicznej oraz obiektów przemysłowych.

Po pierwsze…

Mateusz Górski, Prezes Zarządu SANIT Construction: Dobry projekt. Efekt finalny, jaki uzyskamy po wybudowaniu domu, uzależniony jest w dużym stopniu od tego, jak podejdziemy do pierwszego etapu, czyli przygotowania projektu. Na tym etapie warto zastanowić się nad wykorzystaniem przestrzeni domu – na przykład, jeżeli projekt przewiduje poddasze nieużytkowe nad stropem, być może warto wykorzystać tę przestrzeń? Rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe oraz odpowiednie rozprowadzenie instalacji stanowią jednocześnie ograniczenia, jak i potencjalne możliwości, jeżeli wcześniej świadomie je zaplanujemy. Rzetelnie przygotowany projekt pozwala na bardziej precyzyjną wycenę i stanowi źródło oszczędności, zmniejszając ryzyko niedoszacowania bądź przeszacowania po stronie wykonawcy.
Mamy już projekt i przystępujemy do realizacji swoich marzeń.
Tutaj kluczową rolę odgrywa kompetentny kierownik budowy. Nadaje rytm pracom, kontrolując terminy dostaw materiału i odbioru poszczególnych etapów budowy. Poza planowaniem, które wymaga abstrakcyjnego myślenia, istotne są oczywiście szczegóły. Przy doborze materiałów warto posłuchać rad wykonawcy, którego wiedza na temat parametrów technicznych poszczególnych produktów pozwala na dobór ekonomicznych zamienników. Podczas budowy należy przewidzieć zastosowanie szalunków systemowych. Przy tradycyjnym deskowaniu elementy żelbetowe mogą wypierać deski, a słupy lub podciągi mogą utracić jednolitą, równą powierzchnię.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze wykonawcy?
Warto postawić na doświadczonych fachowców, którzy z troską i odpowiedzialnością będą budowali dom, z największą starannością i dokładnością, wybrać profesjonalną firmę, która poradzi sobie w każdych warunkach, np. w przypadku przerwy w dostawie prądu w okolicy wykonawca powinien sprowadzić agregat prądotwórczy, aby prace na budowie mogły być kontynuowane bez zakłóceń.
Ile kosztuje dzisiaj postawienie domu w surowym stanie?
Wszystko zależy od metrażu i materiałów. Cena 1 metra kwadratowego domu o powierzchni 250 mkw. będzie kształtowała się już od 900-1100 zł za metr kwadratowy.
A w stanie deweloperskim, już z instalacjami?
1800-2200 zł za metr kwadratowy.

SANIT Construction to generalny wykonawca i podwykonawca robót budowlanych. Firma realizuje usługi związane z budową domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych, obiektów użyteczności publicznej oraz obiektów przemysłowych, wykonaniem instalacji sanitarnych, instalacji elektrycznych oraz przyłączy. Dysponuje flotą pojazdów i maszyn budowlanych oraz wykwalifikowaną kadrą fachowców.
Prezesem Zarządu SANIT Construction sp. z o.o. jest Mateusz Górski, lublinianin. Firmę SANIT Construction powołał do życia w 2015 r., czerpiąc z doświadczeń w sektorze instalacji sanitarnych, w którym organizacja obecna jest od 2012 r. i działa pod marką SANIT Polska.