Budżet pełen inwestycji i prawie bez podwyżek

Będzie sporo inwestycji. Czekają nas wyższe stawki podatku od nieruchomości. Nie zmienią się natomiast opłaty za przejazdy miejską komunikacją, parkowanie, czy wywożenie odpadów – władze Lublina przedstawiły założenia do przyszłorocznego budżetu miasta.
O dwa grosze za metr kwadratowy wzrosną opłaty dla budynków mieszkalnych i dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Najwięcej dopłacimy za zarejestrowaną działalność w budynkach i mieszkaniach – tutaj stawka skoczy w górę o 46 groszy od mkw. powierzchni użytkowej.
Utrzyma się stawka podatku za wywóz śmieci, opłata cmentarna, opłaty za postój w  Strefie Płatnego Parkowania i za korzystanie z publicznych szaletów. Cennik komunikacji miejskiej również nie ulegnie zmianom.
Miasto przewiduje uchwalenie tzw. opłaty reklamowej za dodatkowe lub szpecące szyldy. Trwają prace nad projektem uchwały, powiązanej z zapisami ważnej od roku ustawy krajobrazowej. Określone zostały opłaty za opiekę w żłobku i zakwaterowanie w bursach. Za opiekę nad najmłodszymi zapłacimy więcej, bo 200 złotych. Jest to związane z podwyżką pensji minimalnej opiekunów przedszkolnych do kwoty 2000 zł brutto. Opłata za bursy wyniesie 70 zł.
Miasto nie planuje wprowadzać opłaty targowej i od posiadania psa. Czynsze w lokalach komunalnych pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Inwestycje za „unijne”

Miasto przewiduje alokację środków europejskich, z których finansowane będą sztandarowe inwestycje. W 2017 roku zakończy się przebudowa skrzyżowania al. Solidarności, al. Sikorskiego i ul. Gen. Ducha. Kontynuowane będą prace nad przedłużeniem ul. Bohaterów Monte Cassino do węzła Sławin, które zaczną się jeszcze w tym roku. Lublin wzbogaci się o jeden most, który połączy przedłużoną ul. Muzyczną i Stadionową. Zakończą się również prace na placu Litewskim i nowej części deptaka.
W założeniach wymieniono również budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego przy dworcu głównym PKP. Poprawa tego węzła przesiadkowego rozpisana jest na lata 2014-2020. Łącznie pochłonie ok. 160 milionów złotych.

I za państwowe…

Z budżetu centralnego miasto realizuje przebudowę stadionu lekkoatletycznego „Start”. Zbudowany zostanie biurowiec przy Wieniawskiej i hala sportowa przy Gimnazjum nr 10. Ocieplenie zyskają szkoły numer 7, 25, Zespół Szkół Energetycznych oraz Bursa Szkolna nr 1. Ze środków z Funduszu Dopłat finansowana będzie budowa kolejnych trzech bloków mieszkalnych na osiedlu Felin. Przybędzie tu 120 lokali mieszkalnych.

…i za własne

Kluczowe inwestycje ze środków miejskich to budowa przedłużenia ul. Garbarskiej wraz z przebudową skrzyżowania ul. Droga Męczenników Majdanka z ulicami Wrońską i Startową, przebudowa ul. Kalinowszczyzna, rozbudowa i modernizacja Miejskiej Szerokopasmowej Sieci Szkieletowej, poprawa infrastruktury na cmentarzu komunalnym na Majdanku i w końcu rozpoczęcie budowy szkoły przy ul. Berylowej. BCH