Nie było mocnych na UMCS

Zespół Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w finałowym turnieju Akademickich Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w futsalu reprezentowali: Piotr Chodziutko, Patryk Czułowski, Piotr Dajos, Paweł Furtak, Damian Gawron, Dawid Greguła, Michał Kobiałka, Michał Kowalczyk, Rafał Król, Dawid Kuśmierz, Wojciech Majewski, Marcin Michota, Łukasz Mietlicki, Norbert Myszka, Patryk Nieradko, Michał Paluch, Sebastian Siarek, Maciej Skrzypek, Jakub Wankiewicz, Maciej Welman, Marcin Wojtaszek i Krzysztof Ziętek. Trenerem zespołu jest Tomasz Bielecki

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie futsalem stoi! Po tym, jak studentki największej uczelni w regionie sięgnęły po złoty medal Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego 2017/18, ich wyczyn powtórzyli koledzy ze studiów. W finale rozgrywek podopieczni trenera Tomasza Bieleckiego pokonali 2:1 broniącą mistrzowskiego tytułu Politechnikę Lubelską.

Tegoroczne finały były najbardziej zacięte w historii Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego. Losy awansu do ścisłego finału, a także medali, ważyły się do samego końca.
W półfinałach Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej najpierw pokonał KUL 5:4, chociaż przegrywał już 0:3! Później broniąca tytułu Politechnika Lubelska zwyciężyła Uniwersytet Przyrodniczy 2:1, ale to rywale, prowadzeni przez trenera Marka Wawra, mieli zdecydowaną przewagę, której jednak nie potrafili udokumentować większą ilością zdobytych goli.
W meczu o 3. miejsce pomiędzy KUL a „przyrodnikami” po pierwszej połowie był remis 2:2. Gdy wydawało się, że do wyłonienia brązowych medalistów będzie potrzebna dogrywka, a może nawet i rzuty karne, studenci najstarszej lubelskiej uczelni, obchodzącej w tym roku 100-lecie powstania, zadali rywalom decydujący cios. Oprócz brązowych krążków KUL przypadł także tytuł najlepszego strzelca AMWL 2017/18 dla Norberta Onuoha, zdobywcy dziesięciu goli.
Żacy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zasłużyli z kolei na tytuł największych pechowców tegorocznej edycji mistrzostw województwa, zresztą podobnie jak ich koleżanki z uczelni, które mecz półfinałowy z UMCS, późniejszymi mistrzyniami, przegrały po dogrywce 2:4, choć tuż przed końcem regulaminowego czasu prowadziły 2:0!
Mecz o 1. miejsce w rywalizacji mężczyzn pomiędzy UMCS a Politechniką był rewanżem za ubiegłoroczny finał. W edycji 2016/17 po zaciętej walce 3:2 wygrali studenci z ul. Nadbystrzyckiej. Teraz też wszystko wskazywało na to, że będą lepsi, bo po golu Pawła Pęksy prowadzili 1:0.
Na szczęście w końcówce meczu trener Tomasz Bielecki przypomniał sobie, że ma na ławce rezerwowych Macieja Welmana, który na co dzień występuje w pierwszoligowym futsalowym zespole AZS UMCS, ale w ostatnim spotkaniu „Dzików” z Odrą Opole nie zagrał ani minuty. Welman zaraz po tym, jak pojawił się na parkiecie, strzelił wyrównującego gola, a po chwili popisał się znakomitym podaniem do Jakuba Wankiewicza, który zapewnił zespołowi UMCS zwycięstwo i złoty medal Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego.
Drużyny z miejsc 1-4 AMWL wywalczyły awans do turnieju półfinałowego Akademickich Mistrzostw Polski, który zostanie rozegrany od 1 do 4 lutego w Krakowie.
UMCS w grupie D za przeciwników będzie miał: Politechnikę Świętokrzyską, PWSZ w Nowym Sączu i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
Politechnika Lubelska zagra w gr. A z AWF Kraków, Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie.
KUL zmierzy się w gr. C z PWSZ Tarnów i Uniwersytetem Rzeszowskim, a Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie w gr. B z Politechniką Rzeszowską i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
Do finałów, które odbędą się od 15 do 18 lutego w Warszawie, awansują z krakowskiego turnieju cztery czołowe zespoły. MAG

Klasyfikacja końcowa AMWL 2017/18 w futsalu

1. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
2. Politechnika Lubelska
3. Katolicki Uniwersytet Lubelski 4. Uniwersytet Przyrodniczy
5. Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. W. Pola w Lublinie
6. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie
7. Państwowa Szkoła Wyższa im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
8. Uniwersytet Medyczny
9. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie

Finał

UMCS – Politechnika Lubelska 2:1 (0:1)
UMCS: Ziętek, Michota, Czułowski, Myszka, Wankiewicz, Furtak, Nieradko, Welman, Paluch, Kowalczyk, Skrzypek, Dajos, Wojtaszek, Gawron.
PL: Parzyszek, Sekrecki, Struk, Rzążewski, Pikul, Gieroba, Jezierski, Ostrowski, Kalamon, Borówka, Michoński, Terlecki, Marzęda, Pęksa.
Bramki: Welman, Wankiewicz – Pęksa .
o 3 miejsce
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
– Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie 3:2 (2:2)
KUL: Rojek, Trochimiuk, Materna, Bryk, Onuoha, Suszek, Wrzyszcz, Różycki, Kozłowski, Kowalski , Al-Swaiti.
UP: Hajkowski, Nakonieczny, Greniuk, Fornal, Wrzesiński, Barabasz, Wierzchowski, Wiejak, Flisiak, Bobrowski, Wiącek, Aftyka, Niemiec, Pisarczyk.
Bramki: Suszek, Onuoha, Materna – Greniuk, Barabasz.

Najlepsi strzelcy

10 goli – Norbert Onuoha
9 – Tomasz Trochimiuk (obaj Katolicki Uniwersytet Lubelski)