Cel jest jeden – awans!

Po rocznej przerwie, w 2017 r., Lublin powróci na żużlową ligową mapę Polski. Do rozgrywek przystąpi zespół KM Cross. Po tym, jak działacze rozpoczęli budowę zespołu, nikt nie ma wątpliwości – lubelska drużyna, określana mianem drugoligowego Dream Team, ma bić się o awans!
Wiadomo już że w przyszłym sezonie lubelską drużynę poza wychowankami miejscowej szkółki reprezentować będą doświadczeni żużlowcy, wychowanek LKŻ Lublin Daniel Jeleniewski oraz 38-letni Bjarne Pedersen, wielokrotny medalista indywidualnych mistrzostw Danii, od 2003 roku regularnie występujący w turniejach z cyklu Grand Prix IMŚ (siedmiokrotnie stawał na ich podium).
Niewykluczone, że w drugoligowej drużynie występować będą także 18-letni Brytyjczyk Robert Lambert, o którym na Wyspach mówi się jako o następcy Taia Woffindena, a także bardzo dobrze znany z występów w Lublinie 31-letni Paweł Miesiąc, który reprezentował barwy Lubelskiego Węgla KMŻ od 2011 do 2013 roku.
Lubelski klub prowadzi także rozmowy z niezwykle doświadczonymi zawodnikami, 41-letnim Maciejem Kuciapą, który w 2005 roku z obecnym trenerem lubelskiej drużyny Dariuszem Śledziem i Tomaszem Rempałą (rezerwowy) wywalczył na torze we Wrocławiu tytuł Mistrzów Polski par Klubowych oraz z 39-letnim Stanisławem Burzą, który w 1997 roku zdał licencję żużlową i zadebiutował w ligowych rozgrywkach w barwach… TŻ Lublin.
– Nasz zespół będzie mieszkanką rutyny z młodością – potwierdza Piotr Więckowski, menadżer KM Cross. – Zależy nam na odbudowie sportu żużlowego w Lublinie, dlatego nadal, tak jak miało to miejsce w poprzednim oraz w obecnym roku, będziemy szkolić młodzież – dodaje.
Dzisiaj, 14 listopada, w Polskiej Lidze Żużlowej 2 zamyka się tzw. pierwsze okienko transferowe.
Kolejna szansa na wzmocnienia będzie dopiero od 15 do 31 maja 2017.
MAG

Kadra KM Cross na sezon 2017

seniorzy: Daniel Jeleniewski, Bjarne Pedersen
juniorzy: Eryk Borczuch, Kamil Brzeziński, Dawid Flis, Maciej Kuromonow, Emil Peroń, Jakub Ryba, Piotr Stanisławek, Krystian Wlodarczyk.
Klub zainteresowany jest pozyskaniem: Roberta Lamberta, Pawła Miesiąca, Macieja Kuciapy i Stanisława Burzy.

Kto będzie jeździł w zespołach Polskiej Ligi Żużlowej 2?

Dawid Stachyra w Kolejarzu Opole Wychowanek TŻ Lublin, Dawid Stachyra, będzie występował w przyszłym sezonie z zespolem Kolejarza Opole. Oprócz 31-latka działacze opolskiego klubu zakontraktowali Niemca Maxa Dilgera, Duńczyka Jespera Soegaarda, Rosjanina Denisa Gizatullina, Austriaka Daniela Gappmaiera oraz Tomasza Rempałę, Marcina Rempałę i Michała Łopaczewskiego.
Syachyra po rocznej przerwie wraca do polskiej ligi. W ostatnim sezonie występował w brytyjskiej Premier League w zespole Berwick Bandits. Miał też podpisany kontrakt z Eko-Dir Włókniarzem Częstochowa, ale nie otrzymał szansy, by się zeprezentować.
Wychowanek Falubazu w PSŻ Poznań 22-letni Adam Strzelec, wychowanek Falubazu Zielona Góra, związał się dwuletnim kontraktem z PSŻ Poznań. W zespole w sezonie 2017 występować będą m.in. Władimir Borodulin, Frederik Jakobsen, Kasper Lykke Nielsen, Marceli Kajzera i Daniel Pytel.
Mistrz Danii w Ostrovii Jonas Jeppesen, złoty medalista Indywidualnych Mistrzostw Danii do lat 21 znalazł się w kadrze Towarzystwa Żużlowego Ostrovia na najbliższy sezon.
W Ostrowie Wielkopolskim jeździć będą także m.in. Brytyjczyk Adam Ellis, Duńczyk Kenneth Hansen, Łukasz Sówka, Kamil Brzozowski, Patryk Dolny i junior Dawid Kostecki.
Krzysztof i Mirosław Jabłońcy ponownie w GTM Start Po kilku latach przerwy Krzysztof Jabłoński, a także jego młodszy brat – Mirosław – wracają do GTŻ Start Gniezo. Kontrakt z klubem z Grodu Lecha parafował także Patryk Fajfer.
Bracia Jabłońcy po raz ostatni reprezentowali barwy gnieźnieńskiego klubu w sezonie 2011.
Starszy z braci osiągnął wówczas średnią biegopunktową 2,080, młodszy 1,880.