Certyfikat pod choinkę

Informacje na temat postępów Jacka Kosierba w kontynuowaniu autorskiego projektu „50 tysięcy zdjęć
na 50-lecie” na naszych łamach podajemy dość regularnie. Śledzimy jego zbiór zdjęć drużyn piłkarskich z całego świata. Kolekcja świdniczanina jest dość specyficzna. Trafia do niej tylko jedno zdjęcie konkretnej drużyny danego klubu czy reprezentacji. Aktualnie znajduje się w niej 14000 fotografii drużyn z całego świata.
– Jestem zdania, że każdy powinien mieć jakąś życiową pasję. To bardzo fajna odskocznia od codziennych problemów. Jak się okazuje moja kolekcja wcale nie jest taka pierwsza lepsza. Kiedy zorientowałem się, że to chyba jedyna taka w Polsce oficjalnie zgłosiłem ją do Biura Rekordów działającego w naszym kraju. Kilka dni temu otrzymałem stosowny Certyfikat potwierdzający ustanowienie Rekordu Polski w kategorii największa kolekcja zdjęć drużyn piłkarskich. Kolejnym krokiem może być już wpis do Księgi Rekordów Guinnessa! – przyznał z dumą w głosie pasjonat futbolu ze Świdnika.

Ogólnie kolekcja jest podzielona na trzy kategorie. W pierwszej znajdują się fotografie reprezentacji, w drugiej drużyn klubowych zagranicznych, a w trzeciej drużyn klubowych polskich. Oczkiem w głowie świdniczanina są tzw. „białe kruki” w kolekcji przedstawiające egzotyczne drużyny narodowe. Należą do nich Wyspy Kokosowe, Wyspa Bożego Narodzenia czy Niue – małe państewko leżące na Pacyfiku.
Aby ustanowić Rekord Polski w kategorii największa kolekcja zdjęć drużyn piłkarskich trzeba było spełnić szereg wytycznych nadesłanych z siedziby Biura Rekordów mieszczącego się w Poznaniu. Kolekcja musiała być prawidłowo skatalogowana i opisana. Ponadto trzeba było dołączyć nagranie video z liczeniem wszystkich fotografii. Oprócz tego ilość zdjęć w kolekcji musiał potwierdzić świadek ich liczenia. Tu z pomocą kolekcjonerowi przyszedł znany w świdnickim światku futbolowym trener Tomasz Giełzak. Liczenie odbyło się w świetlicy na stadionie piłkarskim Avii. – W ten właśnie sposób zostałem rekordzistą. Muszę przyznać, że to całkiem sympatyczne uczucie. Kiedyś udało mi się zdobyć dwa medale podczas krajowego championatu. W 1999 roku na mistrzostwach Polski pracowników samorządowych wspólnie z drużyną Starostwa zdobyłem złoty medal w unihokeju, a w grze deblowej w badmintona zostałem srebrnym medalistą – dodał Kosierb.
Postępy w kolekcji Jacka Kosierba na bieżąco można śledzić na jego stronie internetowej www.kolekcjajack74.futbolowo.pl

TOP 10 zdjęć drużyn klubowych w kolekcji Jacka Kosierba
1. Niemcy 2395
2. Polska 1280
3. Włochy 686
4. Singapur 669
5. Kanada 317
6. Japonia 272
7. USA 268
8. Hiszpania 231
9. Anglia 227
10. Brazylia 216
W kolekcji znajdują się zdjęcia z 269 państw, terytoriów zależnych, nieuznawanych, autonomicznych jednostek administracyjnych i mniejszości etnicznych

Jacek Kosierb na rzecz sportu w Świdniku działa od 1991 roku. W latach 1991-2009 był dziennikarzem w dziale sportowym tygodnika „Głos Świdnika”, a w latach 1996-2003 był także reporterem sportowym w Telewizji Kablowej Świdnik. Od 1999 roku pracuje zawodowo na stanowisku inspektora do spraw sportu w Starostwie Powiatowym w Świdniku. W 1999 roku był pomysłodawcą i organizatorem rozgrywek Powiatowej Amatorskiej Ligi w halowej piłce nożnej pięcioosobowej. W 2002 roku ukończył studia podyplomowe na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, w zakresie organizacji i zarządzania sportem, uzyskując tytuł zawodowy – specjalista organizacji i zarządzania sportem – Menedżer Sportu. Od 2006 roku jest sekretarzem zarządu Ogniska TKKF Świt w Świdniku, a od 2010 roku pełni tą samą funkcję w strukturach zarządu wojewódzkiego TKKF w Lublinie. Jest autorem dwóch monografii piłkarskich. W 2012 roku, z okazji jubileuszu 60-lecia klubu sportowego Avia Świdnik wydał książkę pt. „Żółto-niebiescy 1952-2012”. Jesienią 2014 roku wydał książkę pt. „5-10-15 Świdnicka halówka i nie tylko”. Od 2001 roku do dnia dzisiejszego wydaje biuletyn informacyjny „Lokalny Przegląd Piłkarski”. W ciągu 15 lat ukazało się 300 numerów tego cieszącego się dużą popularnością wydawnictwa. Od 2015 roku jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. W 2014 roku, za swoją działalność sportową, głosami czytelników „Głosu Świdnika” został wybrany „Świdniczaninem 2013 roku”. W tym samym roku został laureatem plebiscytu wśród mieszkańców Świdnika – „Sześciu wspaniałych na 60-lecie”.
W 2014 roku został członkiem Polskiego Towarzystwa Nauk Społecznych o Sporcie. W latach 2014-2016 wziął udział w trzech konferencjach naukowych organizowanych przez PTNSS, na których wygłosił referaty o piłce nożnej w Świdniku. Od października 2015 roku jest członkiem Reprezentacji Polskich Pisarzy w piłce nożnej. W koszulce z orzełkiem na piersi rozegrał 9 spotkań zdobywając w nich jedną bramkę. W 2016 roku został przyjęty w poczet członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej. Ponadto Jacek Kosierb jest członkiem Polskiego Klubu Kolekcjonerów Pamiątek Sportowych oraz międzynarodowej organizacji Soccer Memorabilia Collectors Internacional.