Chcemy mieszkać w lepszych warunkach

2016 rok zapowiada się rekordowo, jeśli chodzi o ilość oddanych do użytku mieszkań, a także rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych na Lubelszczyźnie i w Lublinie od kilku lat. Tylko w pierwszym półroczu 2016 r. na rynku pierwotnym pojawiło się blisko 900 nowych mieszkań! W drugim będzie ich jeszcze więcej, do czego wydatnie przyczyni się także Galadom S.A.
Mariusz Marzec, prezes Zarządu Galadom S.A. : To prawda, na rynku mieszkaniowym widać spore ożywienie. Wynika to głównie z szaleństwa związanego rok czy dwa laty wcześniej z programem Mieszkanie dla Młodych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że nasze społeczeństwo staje się z roku na rok bogatsze. Ludzie chcą mieszkać w coraz lepszych warunkach, w nowych mieszkaniach, o wyższym standardzie. To sprawia, że dzisiaj oddaje się do użytku tak wiele mieszkań.
Z końcem września Galadom S.A. zakończy budowę 83 mieszkań w trzech budynkach na kameralnym osiedlu Foksal przy ul. Firlejowskiej w Lublinie. Te mieszkania też „dołożą” się do tegorocznego rekordu!
– Foksal zaczęliśmy budować w marcu 2015 roku i inwestycja przebiega zgodnie z planem. To osiedle charakteryzuje się ciekawą nowoczesną architekturą. Położone jest w spokojnej, zielonej części miasta, w bliskim sąsiedztwie zmodernizowanej ulicy Łęczyńskiej. Teren osiedla został całkowicie zagospodarowany. Na Foksalu jest sporo zielni, plac zabaw dla najmłodszych, wydzielona strefa zewnętrznych miejsc postojowych oraz miejsc dla rowerów. Bezpieczeństwo mieszkańcom zapewni ogrodzona strefa dostępu. Budynki są w pełni dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Nowoczesne cichobieżne windy znajdują się we wszystkich klatkach schodowych. Umożliwiają dostęp do wszystkich kondygnacji nadziemnych w budynkach oraz zjazd do podziemnego parkingu i komórek lokatorskich, które najemcy otrzymują w cenie mieszkania.
Średni koszt mieszkań w Lublinie o powierzchni 30-68 mkw, czyli tych najbardziej popularnych, w I półroczu 2016 roku kształtował się na poziomie 5105 za mkw, i nieznacznie, bo o 50 złotych, wzrósł od stycznia. A za ile można kupić mieszkanie na Foksalu?
– Już od 4650 złotych za metr kwadratowy. Biorąc pod uwagę lokalizację, praktycznie centrum miasta, to bardzo dobra cena.
Obecnie Galadom S.A. prowadzi w Lublinie równolegle jeszcze jedną inwestycję, Lipowy Park przy Jamrożka i Czumy. Tutaj mieszkanie można kupić za…
– Od 420 tysięcy do 520 tysięcy już z garażem. Apartamenty Lipowy Park to eleganckie i przytulne osiedle budynków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej i bliźniaczej. Nasza inwestycja została zaprojektowana z myślą o klientach poszukujących komfortowych mieszkań z garażem i ogródkiem w spokojnej dzielnicy, ale jednocześnie w bliskiej odległości od ważnych dla codziennego życia miejsc handlowo-rekreacyjnych, a takim z pewnością jest dla lublinian Galeria Handlowa Olimp. W ofercie mamy mieszkania 3-pokojowe o powierzchni od 67,51 do 72,29 mkw oraz czteropokojowe od 82,63 mkw.
Jak długo będzie trwała hossa na rynku mieszkaniowym?
– To zależy w dużej mierze od kolejnego programu, jaki planuje po zakończeniu MDM wprowadzić rząd. Na razie Mieszkanie + jest konsultowane i jak będzie ostatecznie wyglądał ten program, okaże się wkrótce. Popyt kształtuje podaż i dopóki będą chętni na nowe mieszkania, dopóty deweloperzy będą realizowali kolejne inwestycje. Gdy popyt spadnie, będziemy budowali mniej mieszkań.
A ich ceny nadal będą rosły?
– Wydaje mi się, że ten trend utrzyma się. Rosną bowiem koszty pracy i materiałów.
Dziękuję za rozmowę KB