ChDK zaprasza na spektakl

„Serca na odwyku” to tytuł spektaklu zaplanowanego 15 listopada br. w Chełmskim Domu Kultury. Jest to komedia, w której bohaterowie w zabawny sposób udowadniają, że na miłość nigdy nie jest za późno i zawsze warto dać życiu szansę na szczęście!

Spektakl poruszając powikłane relacje damsko-męskie, obfituje w niebywale śmieszne sytuacje i dialogi. Aktorzy grający w przedstawieniu to znani artyści komediowi, występujący w wielu hitach teatralnych i filmowych. Występują: Cezary Żak, Katarzyna Żak, Hanna Śleszyńska, Michał Piela. Reżyseria: Cezary Żak. Bilety w cenie 85-95 zł.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Polityka: 16, 17, 18, 19 września godz. 18.00, godz. 20.45, (ZORZA), 20 września godz. 18.15; 21 września godz. 17.45, 22 września godz. 15.30 (ChDK)

To: Rozdział 2: 16, 17, 18, 19 września godz. 20.30, (ChDK)

Dora i Miasto złota: 16, 17, 18, 19 września godz. 13.30, 15.45 (ZORZA)

Piłsudski: 16, 17, 18, 19 września godz. 16.00, 18.15, 20 września godz. 16.00, 21.00; 21 września godz. 15.30, 20.30, 22 września godz. 18.15, 20.30, (ChDK)

Angry Birds Film 2: 20 września godz. 14.00, 16.00, 18.00; 21 września godz. 11.00, 13.00, 18.00; 22 września godz. godz. 11.00, 13.00, 17.30 (ZORZA)

Parasite: 20 września godz. 20.15 (ZORZA)

Ból i blask: 21 września godz. 20.00; 22 września godz. 15.00 (ZORZA)

Biblioteka zaprasza na wystawę

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie przy ul. Wieniawskiego 15 zaprasza (do 30 września) na wystawę „Moje impresje. Wystawa malarstwa i rysunku Lilii Prończuk”. Lilia Prończuk, nauczycielka biologii, przyrody i podstaw przedsiębiorczości w II Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie. Urodziła się w Chełmie, ukończyła studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS w Lublinie, a także Podyplomowe Studia Kwalifikacyjne dla Nauczycieli w zakresie „Przedsiębiorczości” w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie, studia podyplomowe w Zakresie Ochrony i Kształtowania Środowiska w Akademii Rolniczej w Lublinie, Podyplomowe Studia w Zakresie Przyrodoznawstwa na Wydziale Filozofii KUL w Lublinie. L. Prończuk malarstwem pasjonuje się od najmłodszych lat.

Doskonaliła swój warsztat pracy na zajęciach w Pracowni Malarstwa i Rysunku w Chełmskim Domu Kultury (2000 r.) pod kierunkiem artysty malarza Teresy Chomik-Kazarian. Uczyła się również różnorodnych technik malarskich w Ognisku Plastycznym Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie (2016 r.) pod kierunkiem Waldemara Arbaczewskiego.

Kilkakrotnie uczestniczyła w plenerach malarskich, m.in. w Sandomierzu (2016 r.), Ustce (2018 r.), Szczebrzeszynie (2018 r.), doskonaląc swoje umiejętności i tworząc nowe prace. Tworzy z potrzeby serca. Ulubionym tematem prac są pejzaże malowane w plenerze lub inspirowane wykonanymi przeze autorkę zdjęciami. Wśród jej prac można również obejrzeć kwiaty, martwe natury, postaci oraz różnorodne motywy przyrody. Wystawa w Bibliotece Pedagogicznej jest pierwszą wystawą indywidualną, na której autorka prezentuje prace wykonane ołówkiem, akwarelą, techniką akrylową i olejną.

Liryczny wieczór w bibliotece

Chełmska Biblioteka Publiczna oraz Chełmska Grupa Literacka „Lubelska 36” zapraszają na promocję tomiku poetyckiego Anny Nazar „W sieci (nie)domówień”. Spotkanie zaplanowano 20 września br. o godz. 17.00 w sali widowiskowej ChBP przy ul. Partyzantów 40. Anna Nazar jest członkiem Chełmskiej Grupy Literackiej oraz Stowarzyszenia Twórczego „Pasja”, gdzie wolnych chwilach uprawia malarstwo. Debiutowała w 1984 roku wierszem „Motyl” opublikowanym na łamach „Tygodnika Chełmskiego”.

Na koncie wydawniczym ma kilka tomików poetyckich: „Żagiew” (2009), „Gorzko-słodka” (2011), „Różo z ogrodu wyobraźni” (2013), „Magia serc” (2017) oraz ostatni „W sieci (nie)domówień” (2018). Jej utwory ukazywały się w regionalnych antologiach i pismach: „Nestor”, „Egeria”, „Głos Pawłowa” oraz w antologiach poetyckich. Liryczny wieczór Anny Nazar wzbogaci recytacja wierszy z ostatniego tomiku oraz koncert skrzypcowy Wiktorii Czugunowej. Wstęp wolny.

Komedia w reżyserii Artura Barcisia

Chełmski Dom Kultury zaprasza 13 października br. o godz. 16.00 na najnowszą komedię pt. „Lista męskich życzeń” w reżyserii Artura Barcisia. Będzie to przezabawny spektakl, w którym nic nie wydaje się być oczywiste. Bill, rozwiedziony nudny statystyk, otrzymuje od swojego przyjaciela nieoczekiwany prezent urodzinowy, który wprowadzi wiele zamieszania do życia przyjaciół. Spektakl w reżyserskiej obsadzie: Waldemar Obłoza, Krzysztof Wieszczek, Urszula Dębska. Bilety w cenie 80 zł. Bilety grupowe oraz informacja odnośnie spektaklu pod nr tel. 570 666 140.

Wystawy w Muzeum Ziemi Chełmskiej

Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na wystawę „Od baroku do współczesności”. Ekspozycję tworzą zbiory z Muzeum Narodowego w Kielcach oraz chełmskiego muzeum. Są to portrety, krajobrazy, martwa natura, dawne meble od XVIII do XX wieku. Wśród eksponatów z muzeum kieleckiego znajdują się m.in. XVI-wieczna skrzynia szufladowa, holenderski sekretarzyk z 1. połowy XVII wieku, krzesła oraz okazałe meble gdańskie z około 1700 r.

Wystawę tworzą też XVIII-wieczne angielskie fotele i kanapa, zegar szafowy oraz stół niemiecki. Ze zbiorów chełmskiego muzeum wyeksponowano m.in. wybrane barokowe portrety władców Stanisława Leszczyńskiego, Augusta III Sasa i królowej Marii Józefy, Wojciecha Węglańskiego (kasztelana ziemi chełmskiej), zestawione z malarstwem portretowym XX wieku.

Wystawę będzie można oglądać w muzeum przy ul. Lubelska 55 do 30 listopada br. Podczas „Nocy Kultury” otwarto także ekspozycję „Kazimierz Szwainowski. Grafika”. Prezentowane są na niej grafiki K. Szawainowskiego (1917 – 2002), które zostały przekazane w darze do kolekcji Muzeum w Chełmie przez pastora Franka Klimmecka z Niemiec. Wystawa czynna do 24 listopada 2019 r. Artysta urodził się w Wilnie, dzieciństwo i młodość spędził na Litwie. Swoje prace prezentował na ponad 70 wystawach indywidualnych i 130 zbiorowych. Wystawa czynna do 24 listopada br.

„Jezioro łabędzie” w wykonaniu Royal Russian Ballet

Chełmski Dom Kultury zaprasza 22 października br. na arcydzieło sztuki baletowej -„Jezioro łabędzie” w wykonaniu zespołu o międzynarodowej sławie Royal Russian Ballet. Zespół powstał w Charkowie w 2007 roku i składa się z artystów rosyjskich i ukraińskich. Szturmem zdobywa on sceny baletowe całego świata i prestiżowe, międzynarodowe nagrody.

Kierownictwo artystyczne zespołu sprawują: Mikhail Bezzubikov – solista Bolshoi Ballet, który ukończył słynną rosyjską szkołę choreografii w Perm i w uznaniu wielu zasług otrzymał tytuł Honorowego Artysty Rosji, a także Anatoliy Kazatskiy – manager zespołu, tancerz i choreograf, m.in. zwycięzca Międzynarodowego Konkursu „Serge Lifar 2002”.Zachwycające kostiumy, piękna scenografia, a przede wszystkim młodzieńcza pasja i perfekcja w wykonaniu sprawiają, że grono wielbicieli Royal Russian Ballet stale rośnie. Zespół złożony z młodych artystów kontynuujących tradycje słynnej rosyjskiej szkoły baletowej oczarował już publiczność wielu krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej.

Podczas wizyty w Chełmie „Royal Russian Ballet” zaprezentuje publiczności w ChDK bajkową opowieść połączoną z genialną muzyką jednego z najwybitniejszych kompozytorów – Piotra Czajkowskiego. Wprowadzi ona widzów w piękny, magiczny świat baletu klasycznego. „Jezioro łabędzie”, ponadczasowa historia ponad sto lat należy do kanonu, z którym każdy miłośnik sztuki powinien się zapoznać. Opowieść o księżniczce zaklętej w łabędzia łączy takie uniwersalne prawdy jak walka dobra ze złem, skrywane namiętności, a przede wszystkim ukazuję potęgę miłości. Bilety od 95 zł.

Środy z filmem w ChBP

Chełmska Biblioteka Publiczna po wakacjach wraca do projekcji Klubu Dobrego Filmu, by wspólnie delektować się dobrym kinem, niezapomnianymi kreacjami aktorskimi i wirtuozerią scenarzystów, reżyserów oraz autorów zdjęć. I wzruszać muzyką najlepszych kompozytorów muzyki filmowej.

Tradycyjnie we wrześniu w KDF Gościc będą pozycje oscarowe bieżącego sezonu. W kolejne środy zobaczymy dość dziwne gry salonowe na dworze angielskiej królowej Anny oraz współczesne polityczne intrygi wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

Projekcje w sali widowiskowej ChBP, przy ulicy Partyzantów 40, w każdą środę września o 18.00. Wstęp wolny.

Nowość w CKF Zorza

Cykl „Za i przeciw” organizowany przez Centrum Kultury Filmowej „Zorza” to nowy, cykliczny projekt dla kinomanów. Po projekcji filmu zaproszeni goście – krytycy filmowi – wraz z publicznością rozmawiać będą o filmie. Inauguracyjne spotkanie zaplanowano 28 września o godz. 17.00 otworzy film fabularny „53 wojny” w reżyserii Ewy Bukowskiej, a zaproszeni goście to Magda Sendecka i Jakub Majmurek. Organizatorzy chcą, aby nowy cykl był formą podsumowania mijającego sezonu kinowego 2018/2019.