Chełmianin szefem historyków i statystyków

Bogusław Kudelski (w środku) nowy prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej

W ostatni weekend sierpnia, w Baranowie Sandomierskim pod Tarnobrzegiem, odbyło się spotkanie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej. W swobodnej atmosferze toczyły się dyskusje nad współczesnymi i dawnymi wydarzeniami w świecie futbolu. Odbyło się też Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, na którym wybrano nowe władze. Prezesem na kolejną kadencję został pochodzący z Chełma, dotychczasowy wiceprezes Bogusław Kudelski, który od 19 lat mieszka w Lubyczy Królewskiej.
Bogusław Kudelski, który od prawie roku zasiada w radzie nadzorczej ChKS Chełmianka, na stanowisku prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej zastąpił Andrzeja Potockiego (Warszawa), który pełnił tę funkcję przez ostatnie dwie kadencje. Andrzej Potocki z największą liczbą głosów został wybrany do zarządu, w którym wraz z Piotrem Chomickim (Gdynia) będą pełnili funkcje wiceprezesów. Skarbnikiem ponownie został wybrany Mariusz Świerczyński (Warszawa), a sekretarzem Karol Kossakowski (Warszawa). W skład zarządu wszedł także Leszek Śledziona z Mielca.
W trakcie Walnego dokonano wyboru Komisji Rewizyjnej, którą będą tworzyli: Mirosław Tereszczuk z Tomaszowa Lubelskiego, Przemysław Fisiak (Konstantynów Łódzki) oraz Edwin Kowszewicz (Sztum).
Po obowiązkowych formalnościach członkowie stowarzyszenia wrócili do dyskusji o futbolu. Rozmawiali o nowych źródłach, do których się „dokopali”, wydanych wcześniej publikacjach oraz materiałach, których aktualnie poszukują. Poza dyskusjami zjazdowicze wykazali się znajomością futbolu w praktyce. Część z uczestników rozegrała mecz piłkarski na boisku przy miejscowej szkole. Nie była to jedyna sportowa atrakcja zjazdu. Ku uciesze zebranych, dwóch kolegów zmierzyło się nawet w pojedynku zapaśniczym.
Po weekendzie, spędzonym w przyjaznej atmosferze i w gronie kolegów podzielających pasję, historycy na pewno mają naładowane akumulatory. Owocem tego spotkania będą nowe publikacje poświęcone dziejom polskiego futbolu.(red)