Chełmianka kontra Zagłębie!

W 1/32 finału Pucharu Polski zespół Chełmianki zmierzy się w sobotę 22 lipca o 17.00 na stadionie miejskim w Chełmie z Zagłębiem Sosnowiec. Klub z Górnego Śląska to marka, której sympatykom futbolu nie trzeba specjalnie przedstawiać. W minionym sezonie zabrakło mu punktu, by awansować do ekstraklasy. Tak silnej drużyny na stadionie w Chełmie już dawno nie było.

Zagłębie Sosnowiec, jako zespół z pierwszej ligi, swoją pucharową przygodę rozpocznie od 1/32 finału. Los chciał, że trafił na zwycięzcę meczu Chełmianka – Rozwój Katowice, czyli podopiecznych Artura Bożyka. Dla chełmskich piłkarzy konfrontacja z tak silnym przeciwnikiem to na pewno nie lada gratka. Zagłębie prowadzi młody trener Dariusz Banasik, a w kadrze drużyny z Sosnowca nie brakuje piłkarzy mających występy w ekstraklasie. Pierwszym z nich jest 25-letni bramkarz Dawid Kudła, który teraz trafił do Zagłębia z Pogoni Szczecin. W ekstraklasie zagrał 40 razy. Kolejnym jest obrońca Mateusz Cichocki, mający na koncie 4 gry w Legii Warszawa i 27 w Ruchu Chorzów. Największe doświadczenie ma jednak 32-letni pomocnik Tomasz Nowak, który aż 143 razy zagrał w spotkaniach ekstraklasy: 40 w Koronie Kielce, 23 w Polonii Bytom, 13 w ŁKS Łódź i 67 w Górniku Łęczna. Strzelił w nich pięć bramek. 53 występy w najwyższej klasie rozgrywkowej ma kolejny pomocnik Wojciech Łuczak, 47 w Górniku Zabrze i 6 w Cracovii Kraków. Ekstraklasę „powąchał” też pomocnik Konrad Wrzesiński, notując trzy występy w Polonii Warszawa. Sześć spotkań rozegrał z kolei Adam Banasiak, pięć w Widzewie Łódź i jedno w Legii Warszawa.
Zagłębie Sosnowiec spędziło wiele sezonów w ekstraklasie, choć nigdy nie zdobyło mistrzostwa Polski. Czterokrotnie klub sięgał po tytuł wicemistrzowski, ostatni raz w sezonie 1971/1972. Zagłębie cztery razy wygrywało też Puchar Polski: w 1962, 1963, 1977 i 1978 roku. W klubie grało wielu reprezentantów Polski, a najbardziej znani to: Włodzimierz Mazur i Jan Urban.
Piłkarze Chełmianki do spotkania z Zagłębiem Sosnowiec będą przygotowywać się na zgrupowaniu w Zwierzyńcu, dokąd udadzą się w poniedziałek. Zabraknie jedynie Michała Budzyńskiego, który do drużyny dołączy w czwartek. Michał na treningu w starciu z Przemysławem Banaszakiem rozciął sobie głowę i musi teraz kilka dni pauzować. Dołączy natomiast Daniel Chariasz, który w pojedynku z Rozwojem pauzował za żółte kartki.
Zespół na obozie będzie trenował na obiektach Sokoła Zwierzyniec i Roztocza Szczebrzeszyn. W planach są też zajęcia rekreacyjne, jak np. spływ kajakowy. Do Chełma wrócą bezpośrednio przed meczem.
Mecz Chełmianki z Zagłębiem Sosnowiec cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony kibiców. Przedsprzedaż biletów ruszy w poniedziałek 17 lipca. Można je będzie kupić w siedzibie klubu na stadionie MOSiR (hotel) od 8.00 do 14.00. Ze względu na spodziewaną liczną frekwencję, klubowi działacze apelują do kibiców, by nieco wcześniej wybrali się na stadion, dzięki temu unikną długiego oczekiwania w kolejce do kas biletowych.
Pucharowa potyczka Chełmianki z Zagłębiem odbędzie się w sobotę 22 lipca o 17.00. Ten mecz trzeba zobaczyć na żywo!(s)