Chełmska strefa przyciąga

Miasto szykuje tereny dla następnych inwestorów w chełmskiej podstrefie ekonomicznej. Niebawem ruszą przetargi na sprzedaż kolejnych działek, przeznaczonych pod budowę zakładów pracy.

W najbliższych dniach w ogólnopolskiej prasie powinny pojawić się ogłoszenia o przetargach na kolejne tereny w podstrefie ekonomicznej Chełm. To efekt zgłoszeń, jakie wpłynęły do chełmskiego magistratu oraz centrali strefy w Mielcu. Na ich podstawie miasto dokonało podziału i wyceny terenów, a na początku lipca br. ogłosiło zamiar sprzedaży nieruchomości. Teraz, gdy minął już wymagany przepisami okres publikacji ogłoszenia, mogą rozpocząć się zasadnicze procedury przetargowe.
– Najbliższe przetargi będą dotyczyć łącznie około 3 hektarów terenów, na których, zgodnie ze zgłoszeniami potencjalnych inwestorów, mają powstać: centrum logistyczne i zakład produkcyjny z branży spożywczej – wyjaśnia Marcin Grel, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Chełm. – Niezależnie od dotychczasowych zgłoszeń, przetargi na sprzedaż gruntów mają charakter otwarty i przystąpić do nich mogą wszystkie zainteresowane firmy.

Wszystko wskazuje więc na to, że na terenie przy ul. Hutniczej jeszcze w tym roku mogą pojawić się kolejne ekipy budowlane. Trwa już tam budowa nowego zakładu produkcyjnego z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Miasto czeka też na decyzję w sprawie rozszerzenia chełmskiej podstrefy o kolejnych kilkanaście hektarów położonych przy ulicach Wschodniej i Ceramicznej oraz prywatnych gruntów przy ulicy Chemicznej. Na tej ostatniej jest planowana budowa zakładu produkcji biokomponentów, którego inwestor złożył już wszystkie niezbędne dokumenty do realizacji przedsięwzięcia w chełmskiej podstrefie.
– Prowadzimy też rozmowy z kolejnymi firmami, które mogłyby w naszym mieście ulokować swoje zakłady produkcyjne – twierdzi Agata Fisz, prezydent Chełma. – Dopóki nie dostaniemy oficjalnej decyzji o rozszerzeniu strefy, rozmowy te mają charakter bardziej informacyjny, choć dają nam pewność, że znajdziemy kolejnych inwestorów, którzy stworzą kolejne miejsca pracy.
Obecnie, jak mówi wicedyrektor Grel, Chełm dysponuje około 6 hektarami terenów włączonych do Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park” w Mielcu oraz 5 inwestorami, którzy chcą uruchomić tu nowe zakłady produkcyjne. Według szacunkowych danych, w zakładach tych zatrudnienie znaleźć może nawet około 300 osób. (ptr)