Malowane z „Pasją” – wernisaż
Stowarzyszenie Twórcze „Pasja” w Chełmie zaprasza na otwarcie wystawy „Plenery 2024” – w piątek 6 września o godzinie 18.00 przy Al. Żołnierzy I Armii WP 19 (w dawnej „Galerii Pasja”). Uczestnicy pleneru (na zdjęciu) serdecznie zapraszają!
Sezon artystyczny – czas start
Chełmski Dom Kultury ogłasza nabór na nowy rok artystyczny. Czekają zajęcia taneczne (m.in. balet, latino, taniec współczesny, street dance, taniec towarzyski), wokalne, plastyczne i rękodzielnicze. Dokładne informacje na stronie chdkchelm.pl oraz telefonicznie – nr 82 563 00 81 wew.9.
Pamięci bohaterów
Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti 6 września (piątek) o godz. 19 zaprasza na plenerowy spektakl wizualno-poetycki w 80. rocznicę powstania warszawskiego. W programie przedsięwzięcia zaplanowano fire show w wykonaniu Teatru Hesperydy z Klubu Wojskowego w Chełmie pod kierunkiem Elżbiety Dopieralskiej. Uzupełnieniem pokazu teatru ognia będzie montaż poetycko-patriotyczny w interpretacji niezrównanej recytatorki Teresy Pyc.
Program liryczny stanowi kompilację utworów młodych uczestników powstańczego zrywu: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zdzisława Stroińskiego, Tadeusza Gajcego (wszyscy trzej zginęli w sierpniu 1944 r.), Teresy Marii Bogusławskiej (zmarła w wieku zaledwie 15 lat) oraz Tadeusza Hollendra (rozstrzelany w 1943 r.), a także Wisławy Szymborskiej i Tadeusza Różewicza. Powstańczego kolorytu atmosferze spektaklu dodadzą również archiwalne fotografie wyświetlane na budynku ChBP. Wydarzenie, realizowane w ramach projektu „Godzina „W” – niezłomność i pamięć”, dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” Edycja 2024. Widowisko odbędzie się przed budynkiem ChBP w Parku Czytelnika przy ul. Partyzantów 40. Wstęp wolny.
Podróż do Japonii
Galeria 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie (ul. Lubelska 55) zaprasza na wystawę prac Elżbiety Baneckiej, prof. Wydziału Scenografii warszawskiej ASP. Wybitna artystka swoją sztuką przenosi nas w świat inspirowany kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni. Wystawa IWARE-KOMON 2. Bilet do Ryōan-ji prezentuje dzieła wykonane w różnych technikach: malarstwa, grafiki, obiektu, instalacji, których aranżacja nosi scenograficzny rys. Tematem wiodącym są tu reminiscencje z ogrodu Ryōan-ji w Kioto, który zaplanowany w duchu filozofii zen, skłania do medytacji i skupienia nad mijającym czasem.
Kolejnym wątkiem tej prezentacji jest kimono – ubiór w kształcie litery T, który przyjął rolę odwiecznego symbolu Japonii. Kimono w wydaniu Elżbiety Baneckiej odzwierciedla dychotomiczny charakter upodobań autorki; raz wiodą one do wyszukanej dekoracyjności, innym razem skłaniają się ku prostocie i syntezie form. Całość pokazu uzmysławia jak kanon odległej nam estetyki przełożony na język współczesnej sztuki, urzeka wyszukanym pięknem, ewokuje nastrój głębokiej duchowości, liryzmu i kontemplacji. Wystawę można oglądać do 31 października.
Koncert „Przyjaciół Dzieci”
Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Potrzebujących „PRZYTULISKO” w Chełmie szykuje wyjątkowe wydarzenie – „Wielki Koncert Dziękczynno-Charytatywny” pod hasłem „Nie przyzwyczajajmy się – nie bądźmy obojętni”. Imprezę zaplanowano 12 września br. w Chełmskim Domu Kultury. Koncert ma być wyrazem wdzięczności dla wszystkich, którzy bezinteresownie nieśli i w dalszym ciągu niosą pomoc uchodźcom z Ukrainy. Podczas koncertu wyróżnionym osobom zostaną wręczone odznaki „Przyjaciel Dziecka” oraz Medale im. H. Jordana przyznawane przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.
Z KGW na cygańską nutę
Koło Gospodyń Wiejskich w mieście Rejowiec Fabryczny działa od marca ub.r. i może pochwalić się interesującymi wydarzeniami zorganizowanymi dla lokalnej społeczności. Już 7 września w parku dworskim kolejna impreza – II Biesiada Cygańska. Żywiołowe piosenki cygańskie w wykonaniu miejscowego Zespołu Swojska Nuta oraz Cygańska Brać z Końskowoli, taneczny spektakl w wykonaniu Zespołu Cygańskie Rytmy z Hańska to gwarancja mnogości kolorów i zabawy niczym w cygańskim taborze.
Do tego: pyszne potrawy i napoje serwowane przez Gospodynie, bezpłatny dmuchany plac zabaw dla dzieci. Oprawę muzyczno-wokalną na wieczór, do kontynuacji śpiewu i tańca, zagwarantuje Zespół Bimber Boys z Chełma. Na realizację imprezy KGW pozyskało grant w programie Aktywne Lubelskie Lokalnie 2024. Wstęp bezpłatny. (opr. kw, mo)
Repertuar Kina Zorza
2 września, poniedziałek
14 – Łowcy przygód
16 – Łowcy przygód
18 – Kruk
20:15 – Borderlands – 2D napisy
3 września, wtorek
14 – Łowcy przygód,
16 – Łowcy przygód
18 – Borderlands – 2D napisy
20:15 – Kruk
4 września, środa
14 – Łowcy przygód,
16 – Łowcy przygód
18 – Kruk
20:15 – Borderlands – 2D napisy
5 września, czwartek
14 – Łowcy przygód,
16 – Łowcy przygód
18 – Borderlands – 2D napisy
20:15 – Kruk
6 września, piątek
14 – Nierozłączni
16 – Nierozłączni
18 – Minimaraton Beetlejuice (Sok z Żuka i Beetlejuice Beetlejuice)
7 września, sobota
11 – Nierozłączni
13 – Nierozłączni
15 – Wróbel
17:30 – Beetlejuice Beetlejuice – 2D dubbing
19:45 – Beetlejuice Beetlejuice – 2D – napisy
8 września, niedziela
11 – Nierozłączni
13 – Nierozłączni
15 – Beetlejuice Beetlejuice – 2D dubbing
17:30 – Wróbel
19:45 – Beetlejuice Beetlejuice – 2D napisy