Chodniki i ścieżka muszą poczekać

Większość pomysłów wybranych w I edycji budżetu obywatelskiego już została zrealizowana. Do zrobienia są jeszcze trzy projekty. W przypadku jednego już wiadomo, że w tym roku nie będzie wykonany. Przedstawiciele ratusza zaznaczają jednak, że inwestycja znajdzie się w przyszłorocznym budżecie.
W minionym roku mieszkańcy rozdysponowali milion złotych na projekty, które ich zdaniem były najbardziej potrzebne. Wszystkie wybrane propozycje zostały wpisane do miejskiego budżetu. Od wiosny urzędnicy rozpoczęli wprowadzanie ich w życie. W sumie do wykonania było 12 zadań. Część z nich miała charakter kulturalny i społeczny, pozostałe to inwestycje. W tej chwili większość z wybranych projektów została już zrealizowana. Najwcześniej pojawiło się lustro drogowe przy skrzyżowaniu ul. Niepodległości i Kosynierów. Szybko zamontowano również oświetlenie w skate parku przy Zespole Szkół nr 2. Większych problemów nie było również przy realizacji warsztatów tanecznych, zajęć dla dzieci z dysleksją czy z ustawieniem dodatkowych koszy na psie odchody. Pieniądze trafiły również na budowę parkingu dla niepełnosprawnych przy ul. Kościuszki 8. Latem rozpoczęła się również budowa dwóch dużych obiektów dla najmłodszych na os. Wschód. Pierwszy to plac zabaw zlokalizowany w sąsiedztwie ul. Maczka. Natomiast drugi zakładał utworzenie ogólnodostępnej strefy rehabilitacyjno-rekreacyjno-sportowej dla dzieci na terenie ogrodu Przedszkola Integracyjnego nr 5.

Do wykonania pozostały więc jeszcze tylko trzy projekty. W ich przypadku sprawy nieco się skomplikowały. Najbardziej zaawansowana jest zaprojektowanie i wykonanie wiat rowerowych wraz ze stojakami na terenie 9 placówek oświatowych w Świdniku. – Złożyliśmy do starostwa powiatowego wszystkie dokumenty i w tej chwili czekamy na pozwolenie – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika. – Mam nadzieję, że do końca października wiaty uda się nam zamontować.
Przeciąga się również rewitalizacja skweru przy ul. Niepodległości 2, ul. Norwida 3 i ul. Reja 6. W tym miejscu miała powstać Oaza Ciszy „Różany Ogród”. W ramach inwestycji teren zielony miał zostać odnowiony i wzbogacić się o ławki, alejki i różane rabaty. Na razie jednak miejskim urzędnikom nie udało się rozstrzygnąć przetargu na tę inwestycję, choć, jak tłumaczą, są już na dobrej drodze do zakończenia procedury. – Podpisujemy umowę z wykonawcą i w najbliższym czasie prace przy rewitalizacji skweru będą mogły się rozpocząć – mówi zastępca burmistrza.
Najwięcej problemu przysporzyła urzędnikom budowa dwóch chodników ze ścieżką rowerową między osiedlami Brzeziny I i II. W ramach inwestycji miała powstać droga dla pieszych i rowerzystów ciągnąca się przez tereny zielone od ul. Akacjowej do ulic Głogowej i Wiśniowej. W tej chwili już wiadomo, że ta inwestycja w obecnym roku nie zostanie zrealizowana.
– Dwukrotnie ogłaszaliśmy przetarg na to zadanie i w obu przypadkach okazało się, że oferenci proponowali dwukrotnie wyższą kwotę wykonania tej inwestycji niż mieliśmy zarezerwowaną – tłumaczy zastępca burmistrza – Zapadła więc decyzja, że chodnik i ścieżka rowerowa zostaną wpisane do przyszłorocznego budżetu i wykonane z pieniędzy gminy. (kal)