Chodź na słówko – spektakl dla dzieci

Chełmski Dom Kultury zaprasza 18 października o godz. 16.00 na widowisko pt. „Chodź na słówko” w reżyserii: Basi Szarwiło, autorem piosenek jest Bartek Kazimierczak.

To spektakl dla dzieci według scenariusza Maliny Przyślugi, jednej z najbardziej utytułowanych polskich współczesnych dramatopisarek, tworzących dla najmłodszych. Bohaterowie przedstawienia, Kula i Toperz, czyli dwa słowa niepoprawnie wypowiedziane przez dziecko, za wszelką cenę starają się zostać tym, kim naprawdę są, czyli Kurą i Nietoperzem.

Pomimo bajkowo-komediowej formuły spektakl porusza bardzo ważne w dzisiejszym świecie kwestie akceptacji, tożsamości, indywidualności i przyjaźni. Atutami spektaklu są także barwne stroje, niesamowita scenografia oraz piosenki grane i śpiewane „na żywo”. Spektakl „Chodź na słówko” miał premierę 16 marca 2019 roku. Widzowie docenili m.in. to, że w sposób lekki i przyjemny poruszone są w nim ważne i trudne tematy. Widowisko adresowane jest dla dzieci od 5. roku życia. Bilety po 20 zł.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

5 października, poniedziałek
14.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
16.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
18.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
20.15 – Jak zostać gwiazdą, Zorza
6 października, wtorek
14.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
16.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
18.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
20.15 – Jak zostać gwiazdą, Zorza
7 października, środa
14.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
16.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
18.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
20.15 – Jak zostać gwiazdą, Zorza
8 października, czwartek
14.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
16.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
18.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
20.15 – Jak zostać gwiazdą, Zorza
9 października, piątek
14.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
16.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
18.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
20.15 – Jak zostać gwiazdą, Zorza
10 października, sobota
14.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
16.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
18.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
20.15 – Jak zostać gwiazdą, Zorza
11 października, niedziela
14.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
16.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
18.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
20.15 – Jak zostać gwiazdą, Zorza

Warsztaty w Muzeum Ziemi Chełmskiej

Dział Etnografii Muzeum Ziemi Chełmskiej rozpoczyna realizację projektu „Bug, który łączy. Tradycje regionu nadbużańskiego” dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Pierwszym realizowanym w ramach tego projektu wydarzeniem zaplanowanym od 7 września do 16 października br. są warsztaty edukacyjne dla dzieci, dotyczące chełmskiego stroju ludowego. Warsztaty przygotowane są dla grup przedszkolnych i młodszych klas szkoły podstawowej tj. dzieci w wieku 5 – 12 lat. Spotkania odbywać się będą w muzeum, w scenerii stałej wystawy etnograficznej i dlatego będzie możliwość obejrzenia oryginalnych elementów stroju chełmskiego oraz otwarcia skrzyń wiannych i kufrów. Podczas warsztatów etnograficznych pod nazwą „Modna (pra)babcia” uczestnicy dowiedzą się, co chciała mieć w szafie, a właściwie w skrzyni. Autorkami projektu są Małgorzata Podlewska-Bem oraz Ilona Sawicka, które dla uczestników warsztatów przygotowały sporo niespodzianek, a także gadżetów, które dzieci będą mogły zabrać do domu.

Zaproszenie na wystawę

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie i Stowarzyszenie Twórcze „Pasja” zapraszają na wystawę malarstwa Urszuli Krzysiak pt. „Mój świat”. Najnowsza ekspozycja składa się z 32 obrazów i 12 rysunków. Świat, do którego przenosi nas malarka, jest niezwykle kolorowy i różnorodny, jednocześnie zwyczajny i baśniowy. Architektura, przyroda, abstrakcja – wszystko co zafascynowało artystkę, zostało ukazane w niepowtarzalny, charakterystyczny dla jej wrażliwości sposób. Wystawa będzie czynna do 8 października br. w sali ekspozycyjnej Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie (ul. H. Wieniawskiego 15), w godzinach pracy placówki. Urszula Krzysiak urodziła się w Wielkopolu w powiecie włodawskim. Ukończyła Technikum Odzieżowe w Lublinie, studium nauczycielskie, studia magisterskie i podyplomowe na UMCS – kierunek wychowanie plastyczne. Przez wiele lat pracowała jako nauczyciel zajęć praktyczno-technicznych i wychowania plastycznego, a także jako instruktor przedmiotów zawodowych. W Chełmie mieszka od ponad 50-ciu lat.

Zaproszenie do muzeum

Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie zaprasza 9 października o godz. 17.00 na spotkanie z autorami książki „Pieśni, wierzenia, przysłowia w mowie miejscowej chachłackiej wsi Dołhobrody nad Bugiem”: prof. Stanisławem Bajem i członkami zespołu „Jutrzenka” z Dołhobrodów. Wydawnictwo ma formę słownika, będącego fonetycznym zapisem mowy istniejącej tylko w przekazie ustnym. Powstało głównie w oparciu o pieśni, które były istotnym elementem duchowości i kultury dawnej wsi, a także przysłowia, powiedzenia czy zwroty na różne okazje. Spotkanie pozwoli przyjrzeć się walorom języka chachłackiego, jego bogactwu i wyjątkowości jako zjawisku mowy przekazywanej ustnie z pokolenia na pokolenie. W programie przewidziano krótkie wprowadzenie przedstawiające specyfikę mowy chachłackiej – wykład dr Mirosławy Kaweckiej z Instytutu Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie oraz prof. Stanisława Baja, redaktora książki, który opowie o procesie powstawania publikacji. Integralną częścią spotkania będzie występ zespołu „Jutrzenka” z Dołhobrodów. Spotkanie zakończy quiz pt. „Dogadasz się po chachłacku?” i tradycyjny poczęstunek. Spotkanie zaplanowano w sali wystawowej oddziału etnograficznego Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 56 A w Chełmie, gdzie prezentowana jest wystawa czasowa „Z pogranicza… Fotografie Ryszarda Karczmarskiego”.

Wystawa malarstwa Ireneusza Boguszewskiego

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti oraz Stowarzyszenie Twórcze „Prowincja” zapraszają na wernisaż wystawy grafiki i malarstwa Ireneusza Boguszewskiego „Zieleń nie jest geometryczna”. Wernisaż zaplanowano na 9 października br. o godz. 17.00 w galerii Nova ChBP (ul. Partyzantów 40). Tematem przewodnim prezentowanych prac na wystawie „Zieleń nie jest geometryczna” są zielone rysunki geometryczne wykonane techniką mieszaną. Wystawa dostępna będzie do 14 listopada br. Wstęp na ekspozycję wolny. Ireneusz Boguszewski – absolwent grafiki Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS (obecnie Wydział Artystyczny) w Lublinie. Współzałożyciel Stowarzyszenia Twórczego „Prowincja”.

Spektakl Teatru Ziemi Chełmskiej

„Wszystko w rodzinie” to tytuł spektaklu, który Teatr Ziemi Chełmskiej wystawi w drugiej połowie października br. (23.10. oraz 30.10. o godz. 19.00, a także 31.10. o godz. 18.00) w Chełmskim Domu Kultury. To znana sztuka Ray’a Cooneya, w tłumaczeniu Elżbiety Woźniak i reżyserii Marcina Wąsowskiego. Jest to szpitalna farsa o poszukiwaniu ojca i więzach krwi, które okazują się silniejsze od dbałości o wizerunek publiczny. Pogoń i ucieczka, parada przebierańców, trzy śledztwa w ciągu jednego dnia, absurdalne pomieszanie tożsamości i feeria wariackich gagów. Domniemane ojcostwo nie zostaje do końca wyjaśnione, lecz wszystko kończy się dobrze. Obsada: Przemysław Gąsiorowicz, Mirosław Majewski, Sławoj Czarnota, Barbara Szarwiło, Magda Pick, Michał Łysiak, Zbigniew Moskal, Bogumiła Ryszkiewicz, Elżbieta Rybak, Marcin Słupczyński, Andrzej Kuczura, Marta Adamiec. Bilety w cenie 30 zł. Osoby posiadające bilety na spektakle, które zostały odwołane z powodu pandemii mają możliwość zwrotu biletu lub przebukowania go na aktualne terminy spektaklu. Zwroty i przebukowania można zrealizować w kasie CKF Zorza lub w kasie Chełmskiego Domu Kultury.

Stand-up tylko dla dorosłych

Chełmski Dom Kultury zaprasza 20 października br. o godz. 19.00 na stand-up. Na scenie wystąpi Antoni Syrek-Dąbrowski w programie „Kronika filmowa”. Wydarzenie – tylko dla dorosłych. Antoni Syrek-Dąbrowski – komik, improwizator, scenarzysta i aktor. Działa na scenie komediowej od 2010 roku. Zaczynał jako stand-upper w takich programach jak: HBO Stand-up Comedy Club, obu sezonach Comedy Central Prezentuje: Stand-up!, Tylko dla dorosłych w TVP2 oraz Roaście Kuby Wojewódzkiego w TVN. Udało mu się również zakwalifikować do anglojęzycznego programu Stand-up Express – kolaboracji komików z całej Europy Wschodniej. Poza stand-upem zajmuje się również improwizacją komediową, której uczył się od mistrzów tej formy w teatrze „IO” w Chicago. Improwizuje od ponad czterech lat w teatrze „Hofesinka”, który co tydzień można oglądać na deskach Resortu w Warszawie. Support: Łukasz Kowalski z programem „Bakłażan”. Bilety: 35 zł, 45 zł w dniu wydarzenia, dostępne także na kupbilecik.pl.

Pierzaki w muzeum

Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza 20 października br. na niezwykłe widowisko obrzędowe. Będą to „Pierzaki” w wykonaniu zespołu „Kumowianki” z Kumowa Majorackiego (gmina Leśniowice).

Widowisko jest częścią projektu pn. „Bug, który łączy. Tradycje regionu nadbużańskiego” realizowanego przez dział etnograficzny chełmskiego muzeum. 20 października br. przewidziane są dwa spektakle – o godz. 10.00, adresowany do zorganizowanych grup młodzieży szkolnej, drugi – o godz. 17.00 dla odbiorców indywidualnych. Występy odbędą się w scenerii stałej wystawy etnograficznej, w siedzibie muzeum w Chełmie, przy ul. Lubelskiej 56 A. Scenariusz opracowany został na podstawie własnych i rodzinnych wspomnień członkiń zespołu. Organizatorki spotkania – Małgorzata Podlewska-Bem i Ilona Sawicka z Muzeum Ziemi Chełmskiej – mają nadzieję, że widzowie docenią żywą lekcję historii regionu, ukazaną poprzez swobodną formę teatralną, oryginalne teksty. Goście będą też mogli degustować wybrane potrawy tradycyjnej kuchni, m.in. gotowanych i pieczonych pierogów oraz „kartoflaka”. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod nr tel. 82 565 47 84. – Darcie pierza było ważnym elementem życia towarzyskiego i rozrywkowego wioski, dlatego pragniemy je przypomnieć i pokazać w formie widowiska obrzędowego, jak odbywało się ono na ziemi chełmskiej – mówi Małgorzata Podlewska-Bem. – Zwyczaj ten utrwaliła też na płótnie twórczyni ludowa z Rożdżałowa – Stanisława Mąka. (opr. mo, fot. Grzegorz Zabłocki)

Z Grzesiukiem przez Chełm

Już w czwartek, 8 października o godzinie 18.00, zapraszamy Państwa ponownie do sali widowiskowej ChBP na kolejne spotkanie w ramach jesiennego projektu Biblioteki „Książka i Muzyka”.

Tym razem zabierzemy naszych Gości na imprezę „Z Grzesiukiem przez Chełm”, która zabierze uczestników spotkania do świata Stanisława Grzesiuka, słynnego barda warszawskiej ulicy.

O książkach, twórczości i związkach z Chełmszczyzną autora „Sześciu lat kacetu” i „Boso ale w ostrogach” opowie aktor i znawca gwary warszawskiej Przemysław Śmiech, a jego piosenki zagra fantastyczny warszawski zespół Menele.

Spotkanie autorskie i koncert odbędą się w ramach projektu „Partnerstwo Dla Książki. Książka i Muzyka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wstęp wolny, zapraszamy!

Przemysław Śmiech

to urodzony w Elblągu, a przez wiele lat związany z Chełmem, aktor, teatrolog, instruktor teatralny i warszawski przewodnik miejski. Jest autor scenariuszy, wierszy i piosenek dla dzieci oraz twórcą książek „Mowa z Grochowa” i „Na drugie nóżkie”. Znawca dorobku i twórczości Stefana Wiecheckiego „Wiecha” i autor popularnego bloga „Mowa z Grochowa”.

Menele

Warszawski zespół Menele powstał we wrześniu 2010 roku. Muzyka nawiązuje do folkloru przedwojennej Warszawy, wykonywana jest w sposób tradycyjny, bez użycia instrumentów „na prąd”. Oprócz znanych warszawskich szlagierów zespół gra autorskie kompozycje, które znakomicie wpisują się w „szemrane” klimaty starej Pragi, Czerniakowa, czy Targówka. Repertuar, w dużej części, nawiązuje do repertuaru Stanisława Grzesiuka.

W 2013 r. ukazała się debiutancka płyta zespołu zatytułowana „Menele”. Na płycie znalazło się 6 utworów autorskich i 6 utworów tradycyjnych, warszawskich. Patronat nad płytą objął Burmistrz Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy.

Rok później odbyła się premiera drugiej płyty zatytułowanej „Za każdy kamień twój”. Na płycie znajdują się utwory z okresu okupacji hitlerowskiej oraz dwie piosenki z lat powojennych. Wszystkie opowiadające o Warszawie.

W grudniu 2018 do rąk Publiczności trafiła trzecia płyta, na której posłucha można 6 utworów autorskich i 6 tradycyjnych, oczywiście wszystkie nawiązujące do przedwojennej Warszawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here