Comix session

Biblioteka Główna Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza na wystawę prac malarskich Piotra Tymochowicza. Obrazy z cyklu „comix session” można obejrzeć do 31 października w siedzibie biblioteki (ul. Pocztowa 54), w godzinach jej otwarcia.


Uwaga! OSPTA!

Amatorska twórczość artystyczna przy odpowiednim zaangażowaniu lokalnych środowisk twórczych może funkcjonować na poziomie zbliżonym do teatrów profesjonalnych. Nie wierzysz? Zobacz spektakle w ramach Ogólnopolskiego Spotkania Profesjonalnych Teatrów Amatorskich, które w tym roku znów zawitają do Chełma. Co nas czeka w tym roku?

Cudze chwalicie…

– Październikowy Klub Dobrego Filmu ChBP „zagramy” po polsku, starając się poszukać różnorodności w tematach, gatunkach i opowiadanych historiach – zapowiadają organizatorzy. – Najbliższy seans to debiut Pawła Domalewskiego, a kolejny to trzymający w napięciu thriller o śląskim wampirze. Na seanse zapraszamy tradycyjnie w każdą środę października o godzinie 18 do sali widowiskowej ChBP, przy ulicy Partyzantów 40. Wstęp wolny.

Pardon, to tu?

OSPTA rozpocznie się w Chełmie od występu naszych artystów, czyli widowiska muzyczno-teatralnego „Pardon To tu”. Niezapomniane przeboje międzywojenne zagra Orkiestra z Kina Corsa, a soliści stylizowani na największe gwiazdy przedwojennej Warszawy zaśpiewają piosenki Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo czy Mieczysława Fogga. Wszystko to w przezabawnych choreografiach i z kabaretowych zacięciem już 26 października o godz.19 w ChDK. Bilety – 30 zł.

Opera kartoflana

Prawdziwa, dogłębnie wzruszająca i dająca do myślenia. Taka jest „Opera kartoflana. To hiphopowy spektakl muzyczny, mówiący o wykluczeniu. Dlaczego kartoflana? Aktorami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które często czują się jak przysłowiowy worek kartofli i dają przestawiać w każde miejsce. W spektaklu artyści mówią o swoich swojej codzienności, a także o trudnościach, z jakimi borykają się w kontaktach ze środowiskiem, o problemach w podjęciu nauki, pracy czy założeniu rodziny. Spektakl powstawał podczas Warsztatów Terapii Zajęciowej Teatroterapia. W Chełmskim Domu Kultury zobaczymy go 27 października o godz. 16. Bilety w cenie 20 zł.

Kobiety, których nie ma

Trzy kobiety spotykają się na enigmatycznym dworcu – dziwnym o tyle, że od peronów oddziela go szyba. Mimo to w ich życiu ma możliwość dokonać się najważniejsza podróż. Spektakl „Kobiety, których nie ma” to muzyczna opowieść o pragnieniach. Jego kanwę stanowi 14 piosenek Agnieszki Osieckiej, wyśpiewanych trzema wyjątkowymi głosami z towarzyszeniem fortepianu. To poetycka podróż do głowy i serca kobiety, do jej wnętrza. Możemy ją odbyć 27 października w ChDK. Bilety – 20 zł.

Karczma pod białym łabędziem

Teatr z Żytna 28 października o godz. 18 w ChDK zaprezentuje spektakl „Karczma pod białym łabędziem”. Jak czytamy jest to „alegoryczna opowieść o uwikłaniu jednostki w dziejowe zawieruchy, społeczne ograniczenia, bezradnej wobec kaprysu przypadku. Bohaterka doświadcza tego wszystkiego wciągana w bezduszne tryby samonapędzającej się machiny zła, okrucieństwa, pazerności i moralnego upadku…”. Bilety – 20 zł.

Teatr Polska

Jak co roku Chełmski Dom Kultury włącza się do programu Teatr Polska, który organizowany jest od dziewięciu lat przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tym roku na chełmskiej scenie zaprezentują się Teatr im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa w sztuce „Chory z urojenia” (5 listopada godz. 20) oraz Teatr im. Juliusza Osterwy z Lublina ze spektaklem „Diabeł i tabliczka czekolady” (12 listopada o godz. 19).

Zaduszki Jazzowe – jam session ze Zbigniewem Jakubkiem

Kawiarnia Artystyczna DeCaffencja zaprasza 3 listopada o godz. 19 na Zaduszki Jazzowe. – W tym roku postanowiliśmy wrócić do starej formuły Zaduszek opartej na spotkaniu muzyków podczas jam session. Poprowadzi je Zbigniew Jakubek, pianista, aranżer, kompozytor, członek legendarnej grupy Walk Away. Oprócz „dyżurnej” sekcji rytmicznej zagrają muzycy z Chełma oraz nasi przyjaciele z Chadek Big Band. W programie pojawią się też na pewno piosenki „wielkich nieobecnych”. Będzie to okazja by muzycznie wspominać artystów, których już nie ma wśród nas – zapowiadają organizatorzy. Bilety w cenie 25 zł. Rezerwacje stolików: 82 563 00 81, wew. 9.

Siedmiu Gniewnych Niepodległej – niezwykły koncert bardów na scenie Chadeku!

– Kto, jeśli nie oni? Sienkiewicz, Czyżykiewicz, Kasprzycki, Garczarek, Kondrak, Dyjak i inni wojownicy wolnego słowa. Ten koncert będzie niesamowitą okazją by w jednym miejscu, na jednej scenie usłyszeć siedem różnych opowieści o najważniejszych ludzkich sprawach. Opowieści wyśpiewanych przez tych, dla których wolność i godność człowieka była i jest tematem najważniejszym – w ten sposób Chełmski Dom Kultury zapowiada koncert Siedmiu Gniewnych Niepodległej, którzy zobaczymy tam 9 listopada o godz. 19.

– Przypomnijmy, że Andrzej Garczarek pisze ścieżkę dźwiękową historii najnowszej już od pięćdziesięciu lat. Kuba Sienkiewicz (poza zespołem Elektryczne Gitary) i Jan Kondrak (poza zespołem Lubelska Federacja Bardów) robią to samo od lat niemal czterdziestu. Podobny staż estradowy prezentuje Mirosław Czyżykiewicz, niezrównany piewca losu człowieka ujarzmionego przez system komunistyczny, losu zamkniętego w wierszach Josifa Brodskiego. Dyjak i Kasprzycki są w tej stawce najmłodsi. Pierwszy z nich wykona pieśni z repertuaru Przemysława Gintrowskiego, drugi będzie filozoficzny w sensie uniwersalnym. Doda lekkości i światła rozważaniom poprzedników. Nie zabraknie też chełmskiego akcentu. Bartek Kazimierczak z przyjaciółmi zaprezentuje utwory Jacka Kaczmarskiego, których nie może zabraknąć w takim koncercie – dodają.

Bilety w cenie 40 zł do nabycia w ChDK oraz na www.chdk.chelm.pl.

„Niepodległa” – charytatywny koncert pieśni i piosenek patriotycznych

– Tradycyjnie już, w dniu Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada o godz. 18, zapraszamy na koncert „Niepodległa” – słyszymy od pracowników Chełmskiego Domu Kultury. – W programie znajdą się, zarówno tradycyjne pieśni i piosenki patriotyczne, jak i utwory współczesne. – Oczywiście, jak zawsze, będziemy starali się „wciągnąć” publiczność do wspólnego śpiewania. W koncercie udział wezmą zespoły artystyczne ChDK oraz zaproszeni goście. Dochód z koncertu zostanie przekazany na cele charytatywne, wsparcie dla weteranów. Bilety/cegiełki cenie 15 zł do nabycia w ChDK i CKF Zorza. (mg)

Repertuar Centrum Kultury Filmowej w Chełmie

Kopciuszek. Historia prawdziwa: 22 października godz. 14 i 16, 23 października godz. 14 i 16, 24 października godz. 14 i 16, 25 października godz. 14 ZORZA

Serce nie sługa: 22 października godz. 18, 23 października godz. 20.30, 24 października godz. 18, 25 października godz. 16 ZORZA

7 uczuć: 22 października godz. 20, 23 października godz. 18, 24 października godz. 20, 25 października godz. 21 ZORZA

Smak zemsty. Peppermint: 22 października godz. 16 CHDK

Zegar czarnoksiężnika: 22 października godz. 18 CHDK

Johnny English: Nokaut: 22 października godz. 20 CHDK

Kapitan Morten i Królowa Pająków: 26 października godz. 14, 27 października godz. 12 i 14, 28 października godz. 12 i 14 ZORZA

Venom: 26 października godz. 16 i 21, 27 października godz. 16 i 18.30, 28 października godz. 16 i 21 ZORZA

Predator: 26 października godz. 18.30, 27 października godz. 21, 28 października godz. 18.30 ZORZA