Czas na Kolejową

Urzędnicy szykują przebudowę ul. Kolejowej. Część pieniędzy ma pochodzić z unijnego dofinansowania, z programu „Polska – Białoruś – Ukraina”.

Nabór wniosków do programu ma ruszyć najprawdopodobniej w październiku. – Prowadzimy rozmowy z miastami partnerskimi, aby zgodnie z wymogami programu złożyć wspólny projekt. Z naszej strony chcemy zmodernizować całą ulicę Kolejową – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma.
Chociaż urzędnicy nie chcą jeszcze podawać dokładnego zakresu prac, raczej pewne jest, że inwestycja dotyczyłaby wymiany nawierzchni, przebudowy chodników, skrzyżowań, oznakowania. Wzdłuż ulicy Kolejowej miałaby powstać też nowa ścieżka rowerowa.
– Do października br. chcemy przygotować kompletny wniosek – podkreśla A. Fisz. – Jeśli rozstrzygnięcie konkursu nastąpiłoby w ciągu kilku miesięcy, a nasze miasto dostałoby finansowe wsparcie, to modernizację ulicy Kolejowej moglibyśmy rozpocząć w przyszłym roku. Jeszcze w tym roku natomiast chcemy zrealizować inną ważną inwestycję, która bezpośrednio łączy się z ulicą Kolejową.
Chodzi o projekt przebudowy ul. Zielnej z ul. Obłońską i skrzyżowania tych ulic w pobliżu Urzędu Skarbowego. Ta inwestycja ujęta została w tegorocznym budżecie miasta, a jej realizacja ma rozpocząć się w najbliższych tygodniach.
Modernizacja ul. Kolejowej to nie jedyna duża inwestycja drogowa, jaką miasto zamierza realizować w najbliższym czasie. Trwa oczekiwanie na rozstrzygnięcie naboru na dofinansowanie przebudowy ul. Rejowieckiej, al. Przyjaźni, ul. Rampa Brzeskiej i ul. Wschodniej, które ujęte są w projekcie modernizacji przebiegającej przez Chełm drogi krajowej nr 12. Władze Chełma przymierzają się również do kompleksowej przebudowy ul. Wojsławickiej. W tym przypadku chcą się ubiegać o dofinansowanie w ramach programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. (ptr)