Do czego służy przekładnia łańcuchowa?

Przekładnie łańcuchowe znajdziemy wszędzie tam, gdzie potrzebne jest przekazanie napędu. Aby zobrazować temat lepiej, wyobraź sobie rowerowy łańcuch. Pedały z łańcuchem napędzają tylne koło. Podobny mechanizm mamy też w silnikach spalinowych, gdzie alternator jest napędzany paskiem klinowym.

Jak sprawdzić czy łańcuch jest rolkowy?

Łańcuch tego typu będzie wyposażony w rolkę ruchomą, mocowaną wokół sworznia – to walec przenoszący zginające obciążenie. W przedziałkach 08B-23B standardowo mamy jedno, dwu i trzyrzędowe łańcuchy. Część producentów pozwala nawet na wybór sześciorzędowych rolkowych łańcuchów, ale to są już zamówienia konkretne, o specjalistycznym charakterze. Łańcuchy dostępne są w sklepie EBMiA.pl pod adresem – https://www.ebmia.pl/napedy-lancuchowe-kola-lancuchy-c-196_317_1343.html

Co jest ważne przy przekładni łańcuchowej?

Na pewno przełożenie. W podstawowych elementach każdej łańcuchowej przekładni mamy łańcuch oraz koła łańcuchowe. Gdy chodzi o większość maszyn, założyć trzeba, ze mamy do czynienia maksymalnym dopuszczalnym przyłożeniem, po uwzględnieniu wolnobieżnego napędu, o wartości 15. w maszynach, które nie mają wspomagania w postaci napędu, najczęściej maksymalna wartość przyłożenia to 8.

Elastyczna praca

Maszyny z łańcuchami rolkowymi powinny mieć opcję skracania przedziałki w granicach 2% i wydłużenia całości o 2 przedziałki. Tak uzyskujemy napięcie maksymalne. Wydłużenie to powodowane jest zużyciem ślizgowych powierzchni łańcucha, zależnie od jakości z jaką był wykonany element.

Jeśli szukasz łańcuchów rolkowych to warto odwiedzić adres sklepu – https://www.ebmia.pl/lancuchy-rolkowe-norma-europejska-c-196_317_1343_318.html

 

Rozmiar

Tu ważne jest by dobierać przekładnię do mocy napędu maszyny – zawsze, nie wolno tego robić odwrotnie.

Materiały

Łańcuchy typu rolkowego dobrej jakości są robione z konstrukcyjnych stali węglowych – 55 lub 65. stale stopowe 40H, 45H, 35H, a także stale hartowane także są stosowane. Tulejki i rolki robi się ze stali nawęglanych 10 lub 15. a także ze stali utwardzanych w przedziale 48-60HRC. Sworznie z kolei tworzy się zestali do nawęglania 10 lub 15, stali stopowych 15HM, 15H, stali utwardzanych 50-62HRC.

Zębate koła

Liczba minimalna zębów w jednym kole to 12. tam gdzie ważna płynność ruchu w przekładniach, minimum to 17. koła o mniejszej liczbie zębów znajdują zastosowanie w przekładniach, które nie mają nazbyt dużego obciążenia. Ciekawostka to fakt, że producenci mogą zalecać, żeby liczba zębów była nieparzysta. Co na to wpływa ? Można wówczas stosować łańcuch z parzystą liczbą przedziałek nie musimy używać półspinki, która często wpływa na redukcję sprawności przekładni. Ważna jest też odległość osadzenia kół w przekładni – tu mamy przedział do 30 do 50 przedziałek łańcucha.

Dobre i złe strony przekładni łańcuchowej

W przemyśle w naszym kraju najbardziej znane jest stosowanie łańcuchów rolkowych w przekładniach łańcuchowych. To uniwersalne części, które będą mogły znaleźć zastosowanie w wielu konfiguracjach. Na przykład -tworzenie różnego rodzaju przyłącz. Są też stosowane do przenoszenia sporych obciążeń. Podczas pracy przekładnie łańcuchowe zachowują swoje stałe przyłożenie i dużą sprawność. Pomagają łagodzić gwałtowne uderzenia czy szarpnięcia. W ich wadach trzeba uwzględnić nierówność ruchów, głośny cykl pracy, konieczność smarowania. Niemożliwa jest też cykliczna zmiana kierunku.

Przekładnie łańcuchowe, koła zębate, łańcuchy i wiele wiecej dostępne są w sklepie techniczno-narzędziowym EBMiA.plhttps://www.ebmia.pl/mechanika-c-196.html

 

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here