Czemu służą ubezpieczenia komunikacyjne?

Polisy związane zarówno z posiadaniem, jak i użytkowaniem pojazdów nazywane są ubezpieczeniami komunikacyjnymi. Decydując się na zakup samochodu lub innego środka transportu, warto poznać, które ubezpieczenia uznawana są za obowiązkowe, a które pozostają dobrowolne i nadprogramowe. Czemu służą i jak wybrać najkorzystniejszą ofertę, którą przedstawiają firmy zajmujące się tego typu usługami?

Czym są ubezpieczenia komunikacyjne?

Pod pojęciem ubezpieczeń komunikacyjnych z powodzeniem znajdziemy wszelkie polisy, które gwarantują bezpieczeństwo na drodze i poza nią. Ochrona ta dotyczy kierowcy, ale także zarejestrowanego pojazdu. Niekiedy im więcej ubezpieczeń, tym lepiej, ponieważ mogą zdarzyć się takie sytuacje, które nie są ujęte w podstawowej umowie. Kluczem jest natomiast poznanie ogólnych zasad, które zawarte są w standardowej polisie znanej jako OC oraz sprawdzenie, na co należy zwrócić uwagę, gdy podpisujemy dokument o rozszerzonym zakresie ochrony.

Ubezpieczenia komunikacyjne – rodzaje

Wiedząc już, czym właściwie są ubezpieczenia komunikacyjne, warto poznać najpopularniejsze rodzaje polis, które chronią kierowcę oraz jego mienie. Dzięki temu wybór najkorzystniejszej oferty (przystępnej cenowo i na dobrych warunkach) będzie prosty i szybki dla każdego. Bardzo sprawnie można go dokonać przez porównywarki ubezpieczeńNa wstępie warto wspomnieć, że tego rodzaju ochronę dzielimy na obowiązkową oraz nieobowiązkową. W Polsce wszystkich kierujących pojazdami zarejestrowanymi obowiązuje OC, a składki płacone muszą być regularnie.

Czasami nawet niewielka zwłoka (choćby o dzień) oznacza, że nałożona zostanie kara sięgająca niekiedy 4000 zł. Tego rodzaju ubezpieczenie obowiązuje nie tylko w Polsce, ale także w niektórych europejskich krajach.

ubezpieczenie

Do ubezpieczeń komunikacyjnych, które zdecydowanie powinien posiadać każdy, należy:

  • OC krajowe, które uważane jest za podstawę i obowiązuje posiadaczy zarejestrowanych samochodów,
  • Zielona Karta będąca certyfikatem poświadczającym o naszym ubezpieczeniu podczas wyjazdu za granicę,
  • ubezpieczenie zagraniczne, czyli takie, które obowiązuje właścicieli rejestrujących swoje pojazdy poza granicami Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarią.

Dobrowolnym ubezpieczeniem jest natomiast:

  • autocasco znane także jako AC, które gwarantuje wypłacanie odszkodowania w przypadku wskazanych w umowie zdarzeń losowych,
  • ubezpieczenie assistance zapewniające pomoc w takich sytuacjach jak holowanie czy wymiana opon,
  • NNW, czyli ubezpieczenie obowiązujące podczas nieszczęśliwych wypadków.

Ubezpieczenia komunikacyjne – jakie warto posiadać?

Pamiętając, że OC stanowi podstawowe ubezpieczenie wymagane od każdego kierowcy posiadającego samochód, warto rozważyć, czy rzeczywiście dodatkowa ochrona jest konieczna i niezbędna. Wykupienie autocasco lub assistance wiąże się z wyższymi składkami. Tego rodzaju nadprogramowe ubezpieczenia sprawdzają się natomiast w sytuacjach, kiedy dużo podróżujemy lub gdy nasza praca polega przede wszystkim na częstym przemieszczaniu się na terenie miasta czy kraju.

Korzystając z samochodu sporadycznie, warto rozważyć tylko nieliczne dodatki, które wciąż pozostaną opłacalne, a które będą zawierały ochronę nieco lepszą niż ta gwarantowana przez OC. Nie jest konieczne wykupienie wszystkich polis nadprogramowych, czyli autocasco, assistance oraz NNW.

Ubezpieczenie OC i AC – ile kosztują składki?

Koszt składki zależny jest przede wszystkim od ubezpieczyciela, ubezpieczającego (jego wieku i doświadczenia w jeździe) oraz pojazdu, o którym mowa. Przede wszystkim to firma może zaproponować korzystne warunki umowy, ale nigdy polisa nie kosztuje tyle samo w przypadku różnych modeli aut. Warto także wspomnieć, że ubezpiecza się nie tylko samochody, ale również przyczepy, ciągniki, motorowery i inne.

Na stronie https://ocenapolis.pl/ubezpieczenie/kalkulator-oc-ac dostępny jest kalkulator, który jest bardzo dobrym narzędziem przy wybieraniu najkorzystniejszej oferty od różnych przedstawicieli firm zajmujących się ochroną życia i mienia. Wystarczy jedynie wypełnić znajdujące się na stronie formularze (zaznaczyć, jaki model samochodu posiadamy, rok jego produkcji itp.), a następnie sprawdzić, który ubezpieczyciel gwarantuje najlepsze warunki umowy.

Materiał partnera