Czy GPS w samochodzie służbowym jest legalny?

W przypadku monitoringu GPS dochodzi do dyskusji związanej z tym, czy pracodawca ma prawo zainstalować go w samochodzie służbowym. Przy tym dochodzi pytanie, jaka jest opinia prawa na temat tego zagadnienia?

Kwestia ochrony danych osobowych pracownika

Posługując się art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, wniosek jest następujący: każdy człowiek ma prawo do ochrony własnych danych osobowych. Jeśli mowa o tym zagadnieniu w aspekcie pracy, art. 22 Kodeksu Pracy podkreśla, jakie informacje pracownika mogą być potrzebne właścicielowi firmy. Co więcej, jeśli zajdzie potrzeba (związana, chociażby ze szczególnymi uprawnieniami zatrudnionego) przedsiębiorca ma prawo zażądania dodatkowych personaliów.

Mając na uwadze Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 maja 2011 r., zbieranie informacji o określonej osobie pracującej w firmie przy użyciu monitoringu GPS uważane jest za gromadzenie danych osobowych. Przy czym, posługując się art. 23 ust. 1 pkt. 5, nie jest wymagana aprobata osoby zatrudnionej do tego, aby w pojeździe został zamontowany system GPS. Jednakże może się to odbyć jedynie w momencie, w którym przetwarzanie nie koliduje z prawami jednostki.

Kontrola może się odbyć jedynie w godzinach pracy

Kontrolowanie danego pracownika może mieć miejsce jedynie, gdy będzie się ono odbywać w jego godzinach pracy. Wyjątkiem są sytuacje, w których zatrudniony otrzymał od przedsiębiorcy zgodę na użytkowanie samochodu również poza pracą. Gdyby wówczas gromadzone byłyby dane za sprawą monitoringu GPS, z pełnym przekonaniem można mówić o naruszaniu prywatności danej jednostki. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której zatrudniony używa pojazdu do rodzinnego wyjazdu czy podróży wraz z przyjaciółmi. Są to sytuacje zupełnie niezwiązane z obowiązkami pracowniczymi, dlatego w żadnym razie nie powinny podlegać konieczności przetwarzania danych.

Trzeba powiadomić pracownika o monitoringu GPS

Niezależnie od przypadku czy sytuacji, każdy pracownik musi być poinformowany o tym, że w użytkowanym przez niego służbowym pojeździe został zamontowany monitoring GPS. Dodatkowo w momencie, gdy wdrożone zostaje zbieranie danych osobowych z ramienia administratorów, również należy o tym powiadomić zatrudnionego.

Podsumowanie

Aspekty prawne związane z monitoringiem GPS mogą wzbudzać kontrowersje, lecz warto mieć na uwadze, że są one uregulowane prawnie. Dlatego szczególnie w tym przypadku znajomość prawa nie tylko nie zaszkodzi, a pomoże w razie nieścisłości.

Szukasz monitoringu GPS do swojej firmy? Zobacz ofertę https://www.verizonconnect.com/pl/rozwiazania/monitoring-gps/

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here