Czy leasing samochodu jest opłacalny?

Leasing to popularna forma finansowania, dzięki której można korzystać z fabrycznie nowego pojazdu. Na takie rozwiązanie decyduje się wielu kierowców. Czy oznacza to, że jest to korzystna opcja? Sprawdzamy.

Samochód wzięty w leasing to opcja, z której korzystają już nie tylko firmy, ale również osoby prywatne. Poniżej prezentujemy kilka argumentów przemawiających za taką formą finansowania.

Leasing samochodowy – to się opłaca

Leasing cieszy się dużą popularnością nie ze względu na modę, ale z uwagi na opłacalność takiego rozwiązania.

  • Możliwość zachowania płynności finansowej

Miesięczna rata leasingowa nie stanowi zwykle nadmiernego obciążenia budżetu. Nie wpływa więc na zachwianie równowagi finansowej.

  • Brak konieczności dysponowania dużą gotówką „na starcie”

Zwykle wystarczy wpłacić 10-30% wartości pojazdu, aby doszło do „aktywowania” umowy leasingowej. Nie musisz więc dysponować pokaźną gotówką ani też pozbawiać się wszystkich oszczędności. „Na start” potrzebujesz zaledwie kilku tysięcy złotych.

  • Uproszczone formalności

Formalności związane z uzyskaniem finansowanie zostają uproszczone do minimum. Wynika to m.in. z faktu, że właścicielem auta pozostaje firma leasingowa, a leasingobiorca – użytkownikiem.

Zwykle nie ma potrzeby dostarczania wielu dokumentów finansowych. Nie dochodzi również do wnikliwej weryfikacji leasingobiorcy – tak jak jest to w przypadku udzielania kredyt samochodowego.

  • Możliwość wymiany samochodu na nowy

Coraz więcej Polaków idzie śladem sąsiadów z Zachodu – chcą jedynie użytkować pojazdy. Leasing daje taką możliwość, ponieważ po kilku latach korzystania z auta można wymienić go na nowy – nawet bez konieczności angażowania dodatkowych środków własnych.

Taka forma finansowania umożliwia więc użytkowanie pojazdów będących na gwarancji producenta. Pozwala to też na testowanie różnych modeli aut.

  • Brak wpływu na zdolność kredytową

Leasing samochodowy to dobra opcja finansowania, jeśli nie chcesz stracić zdolności kredytowej. Miesięczne raty leasingowe traktowane są bowiem jak inne wydatki, a nie standardowy kredyt samochodowy.

Kalkulator leasingowy oszacuje, ile zapłacisz

Leasing leasingowy nierówny, dlatego w wyborze korzystnego rozwiązania może pomóc kalkulator leasingowy. Jest to narzędzie pomagające oszacować koszty związane z tą formą finansowania. Udostępniane jest najczęściej na stronach internetowych firmy leasingowej, pozwala na uzyskanie wiarygodnych kalkulacji.

Poniżej prezentujemy przykładową kalkulację dla Leasingu SMARTPLAN na nowe pojazdy dostępnego w ofercie Toyota Leasing. Ustalasz, że miesięczna rata nie może przekraczać 1300 zł netto, wpłata własna wynosi 30% wartości pojazdu, okres finansowania wynosi 3 lata. Jak pokazuje kalkulator leasingu, w ten sposób możesz sfinansować m.in. Toyotę AYGO (rata już od 237 zł netto za miesiąc), Toyotę Corollę Hatchback (miesięczna rata już od 448 zł netto), Toyotę RAV4 (rata już od 639 zł netto za miesiąc).

Jak wynika z powyższych kalkulacji, leasing samochodowy wcale nie musi być nadmiernym obciążeniem budżetu. W zależności od tego, jakiego auta potrzebujesz, miesięcznie będziesz płacić zaledwie kilkaset złotych.

Przykładowa Rata miesięczna netto w Leasingu SMARTPLAN dla umowy leasingu zawartej na 36 lub 48 miesięcy z wpłatą własną 10 % lub 30 % ceny pojazdu i limitem przebiegu do 60 000 km w trakcie trwania umowy. Rata nie obejmuje kosztów rejestracji pojazdu. Szczegóły Leasingu SMARTPLAN i ostateczne warunki finansowania są dostępne u Dilerów Toyoty.

Materiał sponsorowany