Czym są wakacje kredytowe?

 Masz kredyt i czasami marzysz, aby odpocząć od jego spłaty? W takim przypadku sprawdź, czy możesz skorzystać z wakacji kredytowych. Na czym polega tego rodzaju usługa?

Zaciągniecie kredytu lub pożyczki na kilka czy nawet kilkadziesiąt lat oznacza, że przez ten właśnie czas co miesiąc będziemy musieli oddawać określoną wysokość do banku lub innej instytucji. Oczywiście, im dłuższy okres, tym większe ryzyko – w końcu nie wiemy, czy kiedyś nie zabraknie nam pieniędzy. W takiej sytuacji mogą przydać się wakacje kredytowe.

Wakacje kredytowe – definicja

Wakacjami kredytowymi nazywamy usługę polegającą na odroczeniu spłaty całej raty kredytu albo pożyczki. Z usługi tego rodzaju możemy skorzystać często w przypadku kredytów hipotecznych wziętych na zakup mieszkania albo budowę domu czy też dla kredytów samochodowych, gotówkowych i innych.

Odroczenie spłaty najczęściej oznacza, że następnego miesiąca będziemy musieli już zapłacić ratę podwójnie. Czasami zdarza się też, że można po prostu przesunąć okres trwania całego kredytu albo pożyczki – wtedy będzie on dłuższy o odpowiednią liczbę miesięcy, podczas których skorzystaliśmy z wakacji kredytowych.

Gdzie tkwi haczyk?

Jednak z wakacjami kredytowymi także związane są określone wymogi i warunki. Przede wszystkim bank najczęściej pozwala na skorzystanie z takiej usługi określoną liczbę razy na wskazany czas, na przykład raz na rok. Także karencja tego rodzaju nie jest dostępna zwykle w pierwszym roku spłaty kredytu czy pożyczki bez bik.

Także musimy pamiętać o tym, że nie zawsze możliwe jest odroczenie spłaty całej kwoty raty. Zwykle bank pozwala na przesunięcie spłaty całej raty – zarówno jej części kapitałowej, jak i odsetkowej. Jednak niektóre instytucje wakacje kredytowe pojmują inaczej i musimy wtedy zapłacić ratę odsetkową, czyli określoną część raty.

 Co więcej, wakacje kredytowe mogą nie być udzielone tym klientom, którzy mieli już problemy w terminowym spłacaniu swoich zobowiązań. Dużą rolę odgrywają jednak wewnętrzne procedury banków, które określają, kiedy skorzystanie z wakacji jest możliwe, a kiedy nie.

Artykuł sponsorowany