Czym się różni kredyt gotówkowy od hipotecznego?

Obecnie coraz więcej osób ma zobowiązanie z bankiem w postaci kredytu. To, skąd wzięła się ta sytuacja, motywowane jest różnymi sytuacjami. Niektórzy sposobią się do zakupu mieszkania, inwestowania w przedsiębiorstwo, czy zmiany auta na nowe. Dlatego też banki oferują różne rodzaje kredytów, z których wybiera się ten optymalny dla obu stron. Warto zatem zadać sobie pytanie, czym różni się kredyt gotówkowy od tego hipotecznego?

Kredyt gotówkowy

Jak sama nazwa wskazuje, ten kredyt obliguje bank, aby ten wypłacił klientowi całość kwoty w gotówce. Jest to najpowszechniejsza forma brania pożyczki w Polsce, posiadająca przy tym wiele zalet.

Po pierwsze, otrzymane pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel. Jedynie w pojedynczych przypadkach dochodzi do sytuacji, w której instytucja bankowa restrykcyjnie określa te cele. Jest to jednak aspekt uzależniony od wewnętrznych działań banku.

Po drugie, kredyt jest dostępny dla każdej pełnoletniej osoby  zdolnej przedstawić swoje źródła dochodu (mowa tu zarówno o podmiotach fizycznych, jak i firmowych). Wymóg ten jest obowiązkowy, w przeciwieństwie do pozostałych traktowanych jako formalności. Z tego powodu taka pożyczka uważana jest za prostą do zdobycia, a przeważnie wykorzystuje się ją do zapłacenia za remont, wakacje do odległych krajów, czy w przypadku przedsiębiorstwa – biurowe wyposażenie.

Pamiętaj o skorzystaniu z kalkulatora rat kredytu gotówkowego

Trzeba nadmienić o możliwości wcześniej spłaty kredytu, która pozwala na uniknięcie konieczności uiszczenia dodatkowych opłat.  Jest to o tyle istotne, że w zależności od zdolności kredytowej maksymalny pułap pożyczki może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych, warto zatem odciążyć się każdym możliwym  sposobem.

Kredyt hipoteczny

Podstawą tego wariantu jest zabezpieczenie dla banku w postaci hipoteki. Przeznaczony jest dla osób chcących zakupić mieszkanie/dom. Jeśli prośba o pożyczkę zostanie zaakceptowana, to klient otrzymuje od banku całą sumę. W związku z tym, że ceny nieruchomości przekraczają często możliwości finansowe przeciętnego człowieka, zaciągnięcie kredytu hipotecznego jawi się jako duże ułatwienie. Poza tym, w jego przypadku nie wymaga się posiadania wkładu własnego.

Podsumowanie

Przy ostatecznym wyborze właściwego wariantu dobrze jest przejrzeć oferty kredytowe w Internecie, aby zapewnić spokój sobie i swojemu portfelowi.

Materiał sponsorowany