Dan ponownie drugą siłą w kraju

Aż 20 złotych medali padło łupem reprezentantów LKSW Dan Świdnik w rozgrywanych w Krakowie międzynarodowych mistrzostwach Polski w taekwondo, organizowanych przez Związek Sportowy Polska Unia Taekwondo! Trzeci rok z rzędu danowcy uplasowali się na drugim miejscu medalowej klasyfikacji generalnej imprezy, za częstochowskim Orientem, który miał na koncie więcej srebrnych medali.

Jako jedyny czterokrotnie stanął na podium młodzik Bartosz Sadowski, który zdobył złoto w walkach touch-contact i technikach specjalnych, srebro w kopnięciach szybkościowych i brąz w układach tradycyjnych.
Trzy złote medale – w układach dowolnych, walkach semi-contact i light-contact – wywalczył Paweł Zdun, który na trzecim turnieju PUT z rzędu zdobył tytuł najlepszego juniora imprezy. Dodatkowo w wyniku przeprowadzonej podczas zawodów ankiety nasz reprezentant został wybrany najlepszym zawodnikiem Związku Sportowego Polska Unia Taekwondo w 2016 roku.
Niemal tradycją staje się, że nasi reprezentanci przynajmniej w jednej kategorii zajmują całe podium. Tym razem udało się to aż dwukrotnie: w walkach dzieci soft-stick zwyciężył Igor Głowienka przed Pawłem Bieleckim i Olafem Steciem, zaś w układach młodzików – Paweł Wilczopolski przed Tomaszem Gumienniakiem i Zuzanną Guz.
Najsilniejszą częścią naszej drużyny okazali się tym razem juniorzy, którzy jedenastokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium, a dodatkowo rozstrzygnęli między sobą dwa finały w walkach: w semi-contact Adrianna Skowrytko pokonała Emilię Szalak, zaś Paweł Zdun wygrał z Mateuszem Budą.
W light-contact nasi zawodnicy startowali już jednak w innych kategoriach i zarówno Emilia, jak i Mateusz w tej formule wywalczyli złoto po bardzo efektownych i zaciętych pojedynkach.
Wśród seniorów szczególną radość ekipie sprawiła jedna z ostatnich walk. Nasz najbardziej doświadczony reprezentant Jakub Kret po ukończeniu studiów pozostał w Łodzi, gdzie odbywa praktyki lekarskie i prowadzi obecnie akademicką sekcję kickboxingu. Mimo iż po ostatnich MP zapowiedział już zakończenie kariery zawodniczej, przyjechał do Krakowa, aby ponownie wystąpić w barwach Dana. W formule light-contact w pięknym stylu wywalczył złoto, dominując tak w półfinale, jak i w finale i walcząc w typowy dla siebie efektowny sposób. Co prawda popularny „Krecik” twierdzi, że tym razem był to już naprawdę ostatni start zawodniczy, ale czas pokaże, czy podtrzyma swoją decyzję.

Podczas mistrzostw Polski podsumowano też ranking klubów PUT za 2016 rok – LKSW Dan uplasował się w nim na drugim miejscu. – Paradoksalnie, choć zdobyliśmy nieco mniej złotych medali niż przed rokiem, byliśmy nawet bliżej pierwszego miejsca w klasyfikacji drużynowej – mówi trener Piotr Bernat. – W zeszłym roku przegraliśmy o trzy rankingowe złota, w tym tylko liczbą srebrnych medali. Poziom wśród czołowych ekip był bardziej wyrównany i tak też rozłożyły się medalowe zdobycze. Nie zamierzamy jednak osiadać na laurach, tym bardziej, że niejednego członka ekipy stać na jeszcze lepsze występy. Cieszą nowe nazwiska wśród najmłodszych medalistów, jak Paweł Bielecki czy Kuba Olech. Wystawiliśmy mocniejszą ekipę w formule light-contact i tu wyniki były lepsze niż zwykle. Znakomicie zaprezentowała się większość składu juniorskiego, a występ seniora Jakuba Kreta mógłby być ozdobą turnieju nawet większej rangi. Musimy popracować mocniej nad konkurencją układów, bo tu są jeszcze rezerwy. Na razie jednak szykujemy młodszą część składu na towarzyski turniej kickboxingu Piaseczno Open, potem prawdopodobnie na czeski Ippon Cup. Starsi szykują się do mistrzostw Polski w kickboxingu na początku maja.
Drużynę przygotowywał zespół trenerski w składzie: Piotr Bernat, Bartłomiej Daniel, Kamil Daniel, Dawid Szewczyk, Piotr Żołędź. Okazjonalnie swym doświadczeniem w zakresie układów formalnych wspierał także Jacek Cur.
Wyjazd do Krakowa odbył się przy wsparciu Gminy Miejskiej Świdnik.