Danowcy zdawali egzaminy

Grupa młodsza po egzaminie pozuje do pamiątkowego zdjęcia z trenerami

W dwóch sekcjach dziecięcych LKSW Dan w ubiegłym tygodniu odbyły się egzaminy na stopnie. 28 dzieci uzyskało prawo do noszenia kolejnych belek na pasach. Najlepsze oceny w grupie młodszej uzyskały Weronika Has, Olga Stachyra i Marysia Skiba, zaś w starszej – Amelia Parczewska, Jakub Konowałek, Jan Hawrysz, Aleksandra Drewnik i Cezary Kanikuła. Dwie osoby spośród wymienionych – Marysia Skiba i Czarek Kanikuła – uzyskały na egzaminie promocję o dwa stopnie. 

– Byliśmy jednym z pierwszych klubów taekwondo w Polsce, który przed laty rozpoczynał prowadzenie zajęć dla najmłodszych – mówi główny szkoleniowiec Dana Piotr Bernat. – Większość naszych najlepszych zawodników właśnie w takich grupach rozpoczynała swoją sportową karierę. Również jako jedni z pierwszych wprowadziliśmy wewnętrzny system stopni-belek dla młodszych dzieci. Materiał techniczny podzielony jest na mniejsze bloki, co ułatwia kilkulatkom uczenie się, a egzaminy są miernikiem postępów. Niektóre dzieci, dla których był to pierwszy sprawdzian, bardzo go przeżywały – wszyscy zdający zaprezentowali się jednak z bardzo dobrej strony.

Obok najmłodszych w klubie przybywa… najstarszych ćwiczących. Rozwija się grupa Masters, która rozpoczęła działalność w grudniu. Obecnie regularnie trenuje w niej osiem osób, ale trenerzy liczą, że ćwiczących jeszcze przybędzie. Zajęcia prowadzi instruktor Piotr Żołędź.
– Grupa Masters ma specyficzny charakter i atmosferę – mówi trener Bernat. – Ćwiczący trenują jedynie dla własnej przyjemności, nie ma dążenia do wyniku sportowego. Zarazem jednak starsi taekwondocy są bardzo dokładni i sumienni, łatwiej im zauważać i rozumieć szczegóły technik. Fenomenem jest najstarszy w grupie, 60-letni pan Zenon. W sekcji ćwiczy także jego córka i oboje są w stanie zawstydzić postępami niejednego nastolatka, podobnie jak i reszta grupy. Myślę, że nasi Mastersi w przyszłości podejmą wyzwanie zdobycia stopni w taekwondo, a kto wie – może także wystąpią w zawodach swojej grupy wiekowej. Na razie jednak spędzają aktywnie czas.

LKSW Dan zaprasza wszystkich chętnych dorosłych na zajęcia, które odbywają się w sali Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Okulickiego 13 w w poniedziałki o godzinie 18.
Po zimowej przerwie przed danowcami coraz więcej wyjazdów. Pracowicie zapowiada się marzec. W tym miesiącu planowana jest konsultacja treningowa w Piasecznie, prowadzona przez trenera kadry narodowej w kickboxingu Bartosza Baczyńskiego, międzynarodowe mistrzostwa Polski w taekwondo PUT w Krakowie oraz otwarty puchar Polski w taekwondo ITF – Choi Jung Hwa w Dzierżoniowie. Kwiecień to turnieje zagraniczne, zaś w maju danowców czekają mistrzostwa Polski w kickboxingu, rozgrywane w Lesznie. Ukoronowaniem sezonu będą natomiast otwarte mistrzostwa Europy w taekwondo, które odbędą się pod koniec czerwca w Częstochowie. KB