Daria Puszka mistrzynią Europy, Ewelina Mańka ze srebrnym medalem!

Daria Puszka została młodzieżową mistrzynią Europy w boksie w kategorii do 54 kg, a jej klubowa koleżanka Ewelina Mańka wywalczyła srebro w wadze do 81 kg!

To bezsprzecznie największy sukces reprezentantek klubu z Lublina w historii młodzieżowego kobiecego boksu! W rozgrywanych w Sofii Mistrzostwach Europy Daria Puszka z Berej Boxing zdobyła złoty medal w kategorii do 54 kg w grupie wiekowej 17-18 lat, a jej klubowa koleżanka Ewelina Mańka wywalczyła srebro w wadze do 81 kg!

Obie nasze medalistki trenują boks od dwóch i pół roku.– Wszystko zaczęło się pod koniec 2014 roku, gdy do Gimnazjum nr 1 przy ul. Kunickiego, do której uczęszczałam z Eweliną, na lekcję pokazową przyszedł z kilkoma zawodnikami trener Paweł Berejowski. Od razu mi się spodobało, nawet zgłosiłam się na ochotnika do tarczowania z trenerem. Kilka dni później wybrałyśmy się na pierwsze zajęcia do sali w VI LO przy ul. Mickiewicza, gdzie trenują pięściarze Berej Boxing – opowiada Daria Puszka.– Od początku wiedziałem, że bardzo poważnie traktują boks. Na treningach zasuwały jak mało kto. A jeśli dodać jeszcze ich cechy charakteru, nieustępliwość i zadziorność, to na efekty nie trzeba było długo czekać – mówi trener Paweł Berejowski.Pierwszy medal, brązowy, mistrzostw Polski w 2015 roku w Grudziądzu zdobyła Mańka. Rok później obie już nie miały sobie równych w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, rozgrywanej w Ząbkowicach Śląskich. W 2016 roku zawodniczki Berej Boxing Lublin wygrały klasyfikację roczną Polskiego Związku Bokserskiego wśród kadetek w swoich kategoriach wagowych, przy czym Puszka została uznana najlepszą polską zawodniczką w grupie wiekowej kadetek. W tym roku obie także stanęły na najwyższym stopniu podium, ale już w młodzieżowych (17-18 lat) mistrzostwach kraju.Od dwóch lat lublinianki są w kadrze narodowej. W ubiegłym roku zarówno Daria Puszka, jak i Ewelina Mańka reprezentowały Polskę w mistrzostwach Europy kadetek. Z tureckiego Ordu wróciły z brązowymi medalami! Teraz, podczas drugiego startu w ME, spisały się jeszcze lepiej. Puszka wygrała w Sofii cztery walki, zdobywając tytuł mistrzyni Europy! Podopieczna trenera Berejowskiego pokonała kolejno: w 1. rundzie Dunkę Freję Hansen, w ćwierćfinale Turczynkę Ayse Cumentor, ubiegłoroczną mistrzynię Europy juniorek, w półfinale Ukrainkę Katerinę Rogową, ubiegłoroczną wicemistrzynię ME juniorek, a w finale Rosjankę Ekaterinę Mołczanową!W walce o złoto zdaniem 4 z 5 sędziów lublinianka wygrała dwie rundy pojedynku (punktowali po 29-28). Sędzina z Niemiec dała jej aż czteropunktową przewagę (30-26). – Z tych czterech pojedynków najtrudniejszy był pojedynek z Ukrainką – przyznaje Daria Puszka. – Rogowa to bardzo niewygodna rywalka, bardzo ciężko się z nią boksowało. Pokonałam ją jej własną bronią – dodaje nowa mistrzyni Europy w kategorii do 54 kg.Ewelina Mańka drogę do finału miała o wiele łatwiejszą, bo musiała wygrać tylko jeden pojedynek. Po twardej walce z równie jak ona silną fizycznie Ukrainką Elizazetą Sliusar, zwyciężyła półfinał niejednogłośnie (4:1). W pojedynku o złoto z Rosjanką Anastazją Rybak lublinianka walczyła niezwykle ambitnie. Na swoją korzyść zapisała co najmniej jedną rundę. Po zakończeniu tego pojedynku sędziowie byli jednak jednogłośni, dając wygraną rywalce. Co warte podkreślenia, obie rywalki naszych zawodniczek były od nich o rok starsze!Teraz przed naszymi zawodniczkami krótkie wakacje.– Czasu na odpoczynek nie będzie zbyt wiele, bo jesienią w Indiach odbędą się mistrzostwa świata kobiet, będące kwalifikacją do przyszłorocznych Światowych Młodzieżowych Igrzysk. We wrześniu czeka nas także udział w Gwardyjskich Mistrzostwach Polski – mówi Daria Puszka, która nie ukrywa, że jej sportowym marzeniem jest start na igrzyskach olimpijskich i zdobycie w nich złotego medalu. BAS