Dni Jakuba Wędrowycza

W najbliższy weekend, 19-21 lipca zaplanowano w Wojsławicach XIV Dni Jakuba Wędrowycza. To czternasta edycja trzydniowej imprezy kulturalnej poświęconej fantastyce. Zainicjowano ją na cześć bohatera literackiego wykreowanego przez pisarza Andrzeja Pilipiuka. Opowieści o przygodach Jakuba Wędrowycza zyskały ogromną popularność, a Wojsławice to miejsce wielu akcji, w których występuje ten bohater.

W ramach imprezy zaplanowano kilkadziesiąt wydarzeń, w tym panele dyskusyjne, spotkania autorskie, prelekcje popularnonaukowe i turnieje, gry terenowe (pt. „Znajdź skarb Wędrowycza”), rozgrywki w gry planszowe, karciane, koncerty (rozpoczną się już w piątek). W planach m.in. konkursy na najpiękniejszą figurkę z ziemniaka, picie piwa i jedzenie chleba na czas, piosenki wędrowyczowskiej. Dla fanów opowieści o Jakubie Wędrowyczu przygotowano nie lada gratkę.

Podczas imprezy odbędzie się premiera najnowszej książki Andrzeja Pilipiuka pt. „Karpie bijem” (nigdy wcześniej premiera książki autora nie odbywała się podczas „Dni Jakuba Wędrowycza”). Jest to zbiór siedemnastu opowiadań o Jakubie Wędrowyczu. Wydarzenia w ramach „XIV Dni Jakuba Wędrowycza” zaplanowano m.in. w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach, na placu przy miejscowym stawie. Do dyspozycji uczestników imprezy będzie też pole namiotowe.

Oprócz spotkań autorskich z A. Pilipiukiem, także panele dyskusyjne z innymi pisarzami, w tym z Jackiem Komudą, Marcinem Podlewskim, a także historykiem Tomaszem Abramowskim. Organizatorem festynu jest stowarzyszenie „Cytadela Syriusza”, a współorganizatorem Fundacja „Ku Przeszłości” w Wojsławicach, Urząd Gminy Wojsławice, a także miejscowe GCKSiT.

Wystawa w PWSZ

„Biblioteka Główna Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza na wystawę prac malarskich Urszuli Bydlińskiej.

Obrazy z cyklu „Madonny” można obejrzeć do 10 sierpnia 2019 r. w bibliotece przy ulicy Pocztowej 54. Urszula Bydlińska urodziła się w Siedliszczu. Jest absolwentką UMCS w Lublinie, gdzie ukończyła kierunek historia. Zajmuje się malarstwem olejnym, podejmuje próbę wskrzeszenia starych dworków, cerkwi, przenosi na płótno pejzaże, uwiecznia zaobserwowaną scenerię.

Tworzy także kopie prac znanych autorów (zwłaszcza Art Deco i twórczość Tamary Lempickiej). Podejmuje tematykę nie tylko cielesną, żywą, ale także duchową, w głównej mierze sakralną, niematerialną.

Mieszka i pracuje w gminie Siedliszcze, jest związana ze Stowarzyszeniem Twórczym „Prowincja” w Siedliszczu oraz Łęczyńskim Stowarzyszeniem Twórców Kultury i Sztuki PLAMA. W dorobku ma około 47 wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. Chełm, Siedliszcze, Lublin, Warszawa, Kock, Łęczna, Krasnystaw, Łódź, Kraków, Nałęczów).

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Sekretne życie zwierzaków domowych 2: 15, 16, 17, 18 lipca godz. 14.00, godz. 16.00; ZORZA

Spider-Man: Daleko od domu: 15, 16, 17, 18 lipca godz. 18.00, godz. 20.45, ZORZA

Oszustki: 15, 16, 18 lipca godz. 16.00; 17 lipca godz. 18.15; ChDK,

Annabelle wraca do domu: 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 lipca godz. 20.15; ChDK

Ja teraz kłamię: 15, 16, 18 lipca godz. 18.00; 17 lipca godz. 16.00, ChDK

Król Lew: 19, 20, 21, 22 lipca, godz. 12.00, godz. 14.30, godz. 17.00, godz. 19.30; ZORZA

Kobieta idzie na wojnę: 19, 21 lipca godz. 16.00, 20 lipca godz. 18.15, ChDK

I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże!: 19, 21 lipca godz. 18.15; 20, 22 lipca godz. 16.00; ChDK

Globtroter – z plecakiem przez świat

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę fotograficzną Ireneusza Włocha. Fotografie, wyeksponowane w galerii Nova ChBP (ul. Partyzantów 40), opowiadają historie ludzi z różnych kontynentów i kultur. Ukazują życie codzienne mieszkańców Azji, Ameryki Południowej i Europy. Oddają piękno dzikiej natury i kontrastującej z nią cywilizacji.

Zdjęcia pochodzą z takich krajów jak: Chiny, Indie, Sri Lanka, Tybet, Japonia, Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam, Malezja i Indonezja; Ameryki Południowej – Argentyna, Boliwia, Brazylia, Peru, Chile i Europy – Portugalia, Hiszpania, Francja, Chorwacja, Wielka Brytania. Autorem zdjęć jest Ireneusz Włoch – człowiek o niezwykłej pasji, jaką było podróżowanie.

Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu inspirował innych do zwiedzania, pokazując im zupełnie inną perspektywę na odwiedzenie odległych zakątków ziemi. Choć widział wiele niesamowitych miejsc na świecie, ciągle wracał do swojego rodzinnego miasta – Chełma.

Jego zdjęcia uwieczniły magiczne chwile i nietuzinkowe historie, które ciągle będą zachęcać ludzi do szukania swojego miejsca na ziemi. Wystawa objęta jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Chełm oraz I LO w Chełmie. Ekspozycja czynna do końca sierpnia. Wstęp na wystawę wolny.

Kino letnie „Pod gwiazdami”

Chełmski Dom Kultury zaprasza w każdy czwartek lipca i sierpnia na dziedziniec Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Podwalnej na projekcje filmowe. Początek tuż po zmierzchu, czyli około godziny 21. Wstęp wolny, a dodatkowo – kawa i herbata dla każdego kinomana.

Dubienka zaprasza

27-28 lipca w Dubience szykuje się weekend imprez. 27 lipca zaplanowano „Dni Dubienki”, a 28 lipca – „Festiwal smaków kultur”. (pełny program obok)