Dopóki piłka w grze…

Start Krasnystaw, SPS Eko Różanka, Hetman Żółkiewka, Granica Dorohusk, Sparta Rejowiec Fabryczny a może Unia Białopole? Któraś z tych drużyn wywalczy awans do czwartej ligi. Największe szanse wydaje się mieć Start Krasnystaw, lider tabeli klasy okręgowej. Już w najbliższy weekend piłkarze chełmskiej „okręgówki” wybiegną na boiska.

Start Krasnystaw od kilku sezonów próbuje wrócić do czwartej ligi, ale za każdym razem przegrywał rywalizację. Hetman Żółkiewka, Włodawianka, Granica Dorohusk, a ostatnio Kłos Gmina Chełm przez ostatnie cztery lata byli lepsi od piłkarzy z Krasnegostawu. W obecnym sezonie Start jest liderem rozgrywek, ma dwa punkty przewagi nad SPS Eko Różanka i mecz z najgroźniejszym rywalem na własnym stadionie.
W krasnostawskim klubie w zimowej przerwie zaszły spore zmiany. Przede wszystkim jest nowy trener. Jesienią na cztery kolejki przed końcem rundy ze stanowiska szkoleniowca zrezygnował Bartłomiej Czajka. W ostatnich meczach zespół prowadził grający zawodnik Piotr Wójcik. W grudniu minionego roku działacze Startu ogłosili, że drużynę przejął Daniel Krakiewicz, były gracz krasnostawskiego klubu, ostatnio trener Frassati Fajsławice. Pierwszym ruchem transferowym było ściągnięcie bramkarza, Sławomira Rycia z Unii Hrubieszów. Ryć już kiedyś był w Starcie, gdy ten występował na boiskach czwartej ligi, a zespół prowadził Marek Kwiecień. Wówczas to w jednej drużynie grał z obecnym trenerem Krakiewiczem. Krasnostawski klub testował też ogranego w III i IV lidze Krzysztofa Bodziaka, bocznego obrońcę. Start poniósł również straty i to bardzo duże. Z poważną kontuzją zmaga się Sebastian Sadowski. Jak ustaliliśmy 26-letni zawodnik może nie wrócić już do gry w piłkę nożną. Sadowski – śmiało można powiedzieć – to ikona Startu. Przez ostatnie lata co sezon gwarantował dla zespołu od 20 do ponad 30 bramek! Kontuzjowany jest też Mateusz Wójcik, wybrany na ostatniej Gali Piłkarskiej najlepszym piłkarzem ligi okręgowej 2016 roku, zawodnik, który w rundzie jesiennej prezentował wyborną formę. Start ma jeden cel – awans i wydaje się, że w tym sezonie zawodnicy trenera Krakiewicza zrobią wszystko, by do końca sezonu nie oddać pierwszego miejsca.
Drugi w tabeli SPS Eko Różanka ma tylko dwa oczka straty do Startu i duże ambicje. Z drugiej strony zarówno sponsor klubu firma SPS Eko, jak i władze gminy Włodawa muszą pamiętać, że po ewentualnym awansie obiekt w Różance będzie musiał być mocno doinwestowany i przystosowany do wymogów licencyjnych, obowiązujących w czwartej lidze. Na dziś boisko w Różance nie spełnia tych wymagań. Piłkarsko podopiecznych Sławomira Skorupskiego na pewno stać na to, by awansować. Zespół musi jednak wspiąć się na wyżyny swoich możliwości i nie tracić punktów zwłaszcza w meczach ze słabszymi rywalami.
Hetman Żółkiewka, który zajmuje trzecie miejsce w tabeli, o awansie do czwartej ligi głośno nie mówi, ale podopiecznych Tomasza Tuczyńskiego nie można lekceważyć. Hetman jest spadkowiczem i potrzebuje czasu na to, by zbudować nową drużynę, która mogłaby z powodzeniem nie tylko awansować do wyższej klasy, ale i z powodzeniem w niej grać. Kto wie jednak, co przyniesie piłkarska wiosna…
Kolejny spadkowicz Granica Dorohusk, po odejściu Alana Chmiela i Grzegorza Świderskiego do Kłosa Gmina Chełm oraz Andrzeja Olendra do Orła Srebrzyszcze raczej nie będzie liczył się w walce o awans, ale w zespole z Dorohuska zawsze tkwił potencjał. Kto wie, co zrobi nowy trener Arkadiusz Słomka. Jego zespół na pewno nie będzie dostarczycielem punktów dla drużyn walczących o awans.
Unia Białopole ma jeden z najmocniejszych personalnie zespołów w całej stawce. Tacy zawodnicy, jak Dawid Stepaniuk, Michał Jabłoński, Szymon Łukaszewski, bramkarz Tomasz Wikło czy Ukrainiec Hrui z powodzeniem mogliby grać w czwartej lidze. Sześć punktów straty do lidera to niewiele, o czym prezes klubu Jan Ostrowski na każdym kroku przypomina… Kto wie, czy to właśnie nie Unia będzie najgroźniejszym rywalem dla Startu w walce o awans. Obie drużyny spotkają się ze sobą w 22. kolejce w Krasnymstawie. I kto wie, czy ten mecz nie okaże się decydujący…
Z każdym rokiem coraz lepiej spisują się piłkarze Sparty Rejowiec Fabryczny. Widać, że Bartosz Bodys, grający trener, powoli zaczyna układać wszystkie „klocki” w klubie i jeśli nie w tym sezonie, to w następnym Sparta powinna wrócić do czwartej ligi, w której występowała przez kilka sezonów z rzędu. Zespół z Rejowca Fabrycznego może namieszać, o czym Start i inni powinni pamiętać.
Kolejnym drużynom w tabeli, czyli Frassati Fajsławice (nowy trener Jerzy Szych), Bratu Cukrownik Siennica Nadolna, Ruchowi Izbica czy Ogniwu Wierzbica (nowy trener Jacek Kłos) wiosną spadek raczej nie grozi. Nie oznacza to, że z tymi zespołami czołówka nie pogubi punktów. U siebie są one groźne dla najlepszych, a i na wyjazdach potrafią postawić się faworytom.
O pozostanie w lidze powalczą z kolei Unia Rejowiec, Tatran Kraśniczyn, Vitrum Wola Uhruska i Spółdzielca Siedliszcze. Strata punktowa zwłaszcza trzech ostatnich drużyn do reszty stawki jest spora. Z całej czwórki najwięcej szans na pozostanie wydaje się mieć Unia Rejowiec. Piłkarze tej drużyny wiosną powinni częściej punktować, niż w rundzie jesiennej. Kibice z Rejowca liczą, że wiosną Unia ugra więcej niż 20 oczek. Na utrzymanie liczy też Spółdzielca, który zatrudnił nowego trenera, Mariusza Szczeckiego z Lublina. Wszystko wskazuje na to, że najtrudniej będą miały ekipy Vitrumu i Tatranu, ale dopóki piłka w grze, wszystko przecież jest możliwe…
W pierwszej wiosennej kolejce zestaw par wygląda następująco (w nawiasach wyniki z rundy jesiennej): Start Krasnystaw – Ruch Izbica (6:1), Granica Dorohusk – SPS Eko Różanka (2:6), Unia Rejowiec – Vitrum Wola Uhruska (2:4), Brat Cukrownik Siennica Nadolna – Tatran Kraśniczyn (1:1), Ogniwo Wierzbica – Unia Białopole (1:1), Hetman Żółkiewka – Sparta Rejowiec Fabryczny (2:3), Spółdzielca Siedliszcze – Frassati Fajsławice (2:5). Zdecydowaniem najciekawsze konfrontacje to mecze Granicy z SPS Eko, Hetmana ze Spartą i derby powiatu krasnostawskiego Start – Ruch.
Redakcja Nowego Tygodnia jak co roku będzie obszernie relacjonowała rozgrywki, licząc na pomoc ze strony działaczy, trenerów, zawodników i sędziów.(ps)