Dynamiczny rozwój zawodu higienistki stomatologicznej

Higienistka stomatologiczna to profesja stosunkowo nowa w Polsce, a jednak posiada szerokie perspektywy rozwoju. Osoby kształcące się w takim zakresie mogą liczyć na pracę w zawodzie, ponieważ w każdym gabinecie stomatologicznym w Polsce według naszego prawa musi być zatrudniona wykwalifikowana asystentka lub higienistka stomatologiczna.

Specyfika pracy higienistki stomatologicznej

Głównym zadaniem higienistki stomatologicznej jest profilaktyka jamy ustnej pacjentów. Higienistka może organizować akcje profilaktyczne w różnych instytucjach, głównie w szkołach, przedszkolach, a nawet w zakładach pracy. Uczy między innymi, jak prawidłowo szczotkować zęby, jak należy je nitkować i jak często zgłaszać się na kontrolę w gabinecie stomatologicznym. Może także prowadzić np. fluoryzację w szkołach.

Przychodnie stomatologiczne zatrudniają higienistki również i po to, aby asystowały one przy zabiegach profilaktycznych i leczniczych wykonywanych przez stomatologów. Higienistki mogą również same, na zlecenie lekarza, świadczyć niektóre usługi, w tym lakowanie zębów czy usuwanie kamienia nazębnego.

Podobnie jak położna czy pielęgniarka higienistka stomatologiczna wspomaga pracę lekarza, ale ma szersze kompetencje niż asystentka stomatologiczna. Jest przedstawicielką wykwalifikowanego personelu medycznego nielekarskiego. Stanowi wsparcie psychiczne i fizyczne pacjentów na każdym etapie zabiegów. Słucha problemów, z jakimi pacjenci zgłaszają się do dentysty, i pyta o ich obawy związane z wizytą. Uwaga, jaką poświęca podopiecznym, sprawia, że czują się oni komfortowo w gabinecie stomatologicznym.

Jak zostać higienistką stomatologiczną?

Jeśli jesteście zainteresowani zawodem higienistki stomatologicznej i chcecie wejść w skład zespołu stomatologicznego w gabinecie czy przychodni dentystycznej, musicie odbyć co najmniej dwuletnie kształcenie w szkole policealnej, m.in. w Lublinie. Aby zapisać się do takiej szkoły, należy mieć ukończoną szkołę średnią.

Podczas czterech miesięcy nauki uczniowie szkoły policealnej poznają podstawy pracy higienistki stomatologicznej, nabywają wiedzę teoretyczną, a przede wszystkim uczestniczą w zajęciach praktycznych, które realnie przygotowują ich do pracy w gabinecie stomatologicznym. Dzięki temu zaraz po zatrudnieniu nie muszą przechodzić dodatkowych szkoleń wdrażających ich do pracy. Są od razu wsparciem dla lekarza stomatologa.

Artykuł sponsorowany