Dziadek do orzechów

2 grudnia o godz. 19.00 niezwykłe wydarzenie w Chełmskim Domu Kultury – „Dziadek do orzechów” w wykonaniu Narodowego Baletu Kijowskiego. Na chełmskiej scenie zaprezentowane zostaną dwa akty z prologiem na motywach baśni Ernsta Hoffmanna „Dziadek do orzechów i król myszy” z muzyką Piotra Czajkowskiego.

Libretto: Marius Petip w redakcji Władimira Troshchenko. Podczas występu wykorzystane będą fragmenty choreografii Mariusa Petipy, Lwa Iwanowa, Aleksandra Gorsky, Wasilija Vainonena i Anatolija Yemelyanova. Bilety w cenie od 100 zł.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Kraina lodu II: 2, 3, 4, 5 grudnia godz. 13.00, 15.30, 18.00; 6 grudnia godz. 14.00, 7 grudnia godz. 13.00; 8 grudnia godz. 11.00 (ZORZA)

Last Christmas: 2, 3, 4, 5 grudnia godz. 20.15; 6 grudnia godz. 18.15; 7 grudnia godz. 20.00; 8 grudnia godz. 17.30 (ZORZA)

Jak poślubić milionera?: 3 grudnia godz. 20.00, 4 grudnia godz. 18.00 (ChDK); 6 grudnia godz. 20.30; 7 grudnia godz. 15.00; 8 grudnia godz. 15.00, godz. 20.00 (ZORZA)

Baranek Shaun Film. Farmageddon: 6 grudnia godz. 16.15; 7 grudnia godz. 11.00; 8 grudnia godz. 13.30 (ZORZA)

Mikołajkowy wieczór z gwiazdą

Towarzystwo Muzyczne oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st w Chełmie zapraszają 6 grudnia o godz. 18.00 na koncert wybitnej artystki Bożeny Zawiślak-Dolny. Solistka urodziła się i wychowała w Chełmie. Po ukończeniu technikum ekonomicznego wyjechała do Gdańska na studia. Karierę poprzedziła rzetelnymi studiami w Studium Wokalno-Aktorskim D. Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Pierwsze lata swojej scenicznej pracy związała z Gdyńskim Teatrem Muzycznym, a następnie rozpoczęła współpracę z Operą Bałtycką, gdzie debiutowała w roli Olgi w „Engeniuszu Onieginie” Czajkowskiego. Od 1988 roku jest solistką Opery Krakowskiej.

Bożena Zawiślak-Dolny jest śpiewaczką wszechstronną, z powodzeniem śpiewa również w operetce i musicalu, nieobcy jest jej również repertuar oratoryjno-kantowy. Ogromny sukces przyniosło artystce wykonanie songów Kurta Weilla, najpierw w przedstawieniu w Teatrze Stu u boku Jana Peszka, a potem w przygotowanym przez Operę Ślaską spektaklu Zagraj mi melodię z dawnych lat, których reżyserem był Józef Opalski. Powszechnie uznana za jedną z najlepszych polskich odtwórczyń partii tytułowej Carmen w operze Bizeta. Postać tę kreowała w teatrach operowych Krakowa, Warszawy, Gdańska, Bytomia, Łodzi i Szczecina.

Koncert w Chełmie ma charakter charytatywny. Artystka zrezygnowała z honorarium na rzecz Towarzystwa Muzycznego, które chce rozwijać swoją działalność statutową, Bilety-cegiełki w cenie 15 zł dostępne są w siedzibie w Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. przy Hrubieszowskiej 102 i w Fanie Kultury. W koncercie gościnnie wystąpi córka Bożeny Zawiślak-Dolny, Katarzyna, aktorka Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Artystkom towarzyszyć będą: Piotr Stopa – fortepian i Sławomir Piędzia – akordeon. Koncert poprowadzi Barbara Szarwiło. Podczas tego wydarzenia będzie można także kupić dwupłytowy album B. Zawiślak-Dolny „Essenza” w promocyjnej cenie.

Mikołajki w Atmosferze

Restauracja Atmosfera w Chełmie zaprasza 6 grudnia (niedziela) o godz. 16.00 na zabawę mikołajkową. Wstęp na imprezę dla dzieci i ich rodzin jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc, bo ich ilość jest ograniczona. W programie „Mikołajek w Atmosferze” konkursy z nagrodami, czytanie bajek, zabawa przy muzyce. Zabawę objął patronatem medialnym „Nowy Tydzień”. Szczegółowe informacje oraz zapisy na pod nr telefonu 82 565 64 64.

Spektakl Kandydat

6 grudnia o godz. 19.00 na scenie Chełmskiego Domu Kultury wystawiony zostanie spektakl pt. „Kandydat”. To komediodramat, który opowiada historię kandydata na urząd prezydenta (w tej roli Piotr Cyrwus) oraz jego trenerki (w którą wciela się Grażyna Wolszczak). Od samego początku kandydata poznajemy jako niekompetentnego i niekoniecznie inteligentnego człowieka, który łatwo ulega manipulacji oraz presji ze strony swojej partii. Jednakże dalszy ciąg zdarzeń rzuca nam zupełnie inne światło na całą sytuację. Zaczynają wypływać nowe, tajemnicze fakty z jego życia, które doprowadzają do… To idealna propozycja dla każdego, kto pragnie refleksji nad krajem, życiem czy wartościami człowieka. Na spektakl zaprasza Agencja Artystyczna Monolit. Bilety na wydarzenie w cenach 50 zł i 60 zł można nabyć w kasie ChDK, w kinie „Zorza” (tel. 82 563 02 65), poprzez stronę internetową ChDK (rezerwacje.chdk.chelm.pl) oraz na portalu kupbilecik.pl. Zamówienia grupowe oraz zapytania dotyczące innych informacji związanych z wydarzeniem można kierować do organizatora: biuro@monolitart.com.pl.

Kraj, obraz, Bug

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę fotografii „Kraj, obraz, Bug”. Autorami są chełmscy artyści – Beata Kozak, Ewa Joachimowicz, Andrzej Symoniuk i Bogdan Borysiewicz. Ekspozycja będzie prezentowana w ChBP w Galerii Nova (ul. Partyzantów 40) od 6-28 grudnia br.

Koncert Jerzego Małka – Black Sheep

Projekt „Black Sheep” jest kolejnym rozdziałem w drodze muzycznej Jerzego Małka, który łącząc dotychczasowe elementy jego twórczości zaskakuje nowymi pomysłami. Innowacyjne rytmy inspirowane najnowszymi trendami współczesnej muzyki począwszy od sceny alternatywnej, aż po pop to punkt wyjścia nowego projektu. „Black Sheep” to kolejna próba uniwersalnego, wręcz holistycznego podejścia do zagadnienia indywidualności jednostki w kontekście rozwoju sztuki XXI wieku a twórczości artysty. W skład zespołu, z którym Jerzy Małek nagrał swój najnowszy album wchodzi czołówka polskiej sceny jazzowej saksofonista Radek Nowicki, pianiści Piotr Wyleżoł, Aga Derlak, basista Max Mucha oraz Sebastian Frankiewicz. Koncert – 8 grudnia br. o godz. 18:00. Bilety w cenie 40 zł (w dniu koncertu 45 zł).

Koncert Good God

12 grudnia br. w Chełmskim Domu Kultury koncert zespołu „Good God”, grającego chrześcijańskie reggae. Zespół w 2011 roku założyli klerycy będący w seminarium w Lublinie. Zaczął się rozwijać w szybkim tempie, grając coraz więcej koncertów oraz rozwijając swój skład. Po 3 latach działalności Good God wydał pierwszą płytę, która rozeszła się w ekspresowym tempie. W 2017 roku powstał drugi krążek – „On jest”.

Premiera tej płyty miała miejsce w Chełmskim Domu Kultury w grudniu 2017 roku. Obecnie zespół pracuje nad swoim trzecim wydawnictwem, którego premiera planowana jest na 2020 r. Początkowo w skład zespołu wchodziło 4 kleryków. Obecnie zespół tworzy 11 osób – w tym trzech kapłanów. Przychodząc na koncert do ChDK będzie można usłyszeć najnowsze utwory, które zostaną umieszczone na planowanej płycie, oraz wiele ciekawych aranżacji znanych już piosenek zespołu. Oprócz typowego gatunku reggae spotkamy się z fragmentami rock’a, jazz’u, soul’u czy też uwielbieniowych ballad. Bilety w cenie 20 zł.

Teatr Lukla

15 grudnia br. o 18.00 Teatr Lukla wystawi w Chełmskim Domu Kultury spektakl pt. „Szkoła Teatralna”. Obsada: Wioletta Tomica, Barbara Szarwiło, Piotr Bublewicz, Bogusław Byrski, Adam Organista. Muzyka: Karlina Hordyjewicz. Bilety w cenie 25 zł.

Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę pt. „Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego 1914-1918”. Na ekspozycję składają się książki i czasopisma ze zbiorów ChBP oraz reprodukcje fotografii z „Ilustrowanej kroniki Legjonów Polskich 1914-1918, Warszawa 1936”. Na szczególną uwagę zasługują wydawnictwa cenne z okresu I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego. Wystawę można oglądać w małej galerii ChBP przy ul. Partyzantów 40 od 6 listopada br.

Wystawa w Bibliotece PWSZ

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie (ul. Pocztowa 54) zaprasza na wystawę malarstwa Teresy Chomik-Kazarian. Artystka jest organizatorką ponad 130 ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów artystycznych. Poza malarstwem w technice olejnej i akrylowej uprawia twórczość w dziedzinie rysunku, pasteli a także instalacji i rzeźby. Z jej inicjatywy powstała grupa twórcza „Pasja”, obecnie prowadzi grupę plastyczną „Tęcza”, działającą przy Miejskim Domu Kultury „Dworek” w Rejowcu Fabrycznym. Wystawa będzie czynna do 31 stycznia 2020 roku.

Klub Dobrego Filmu

W grudniu w Klubie Dobrego Filmu Chełmskiej Biblioteki Publicznej zobaczymy trzy filmy. Każdy z nich będzie wydarzeniem, którego nie można przegapić – ze względu na tematy, fantastyczne kreacje aktorskie i panie, które tym razem będą na pierwszym planie. W grudniu w ChBP „Siła kobiet”.

Pierwszym filmem cyklu będzie opowieść o zaprzeczeniu Holokaustu i walce, którą w obronie ofiar i świadków tej tragedii stoczyć musiała pewna amerykańska profesor historii. Zobaczymy też Julię Roberts w roli matki przywracającej do życia z narkotykowego nałogu swego syna oraz dziecięce piekło slumsów Bejrutu w poruszającym filmie w reżyserii Nadine Labaki.

Wszystkie seanse odbywać się będą w sali widowiskowej ChBP, przy ulicy Partyzantów 40, w kolejne środy grudnia. Z wyłączeniem, rzecz jasna, środy świątecznej (25 grudnia). Wszystkie rozpoczynać się będą o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

(6 grudnia) Chełmską Bibliotekę Publiczną odwiedzi Święty Mikołaj. Z tej okazji, każdy kto przyjdzie do wypożyczalni głównej, może wziąć udział w loterii fantowej i otrzymać upominek. Zaproszenie kierowane jest szczególnie do dzieci i młodzieży, dla których odbędzie się mikołajkowy seans filmowy. Projekcje będą miały miejsce w sali widowiskowej ChBP przy ul. Partyzantów 40 oraz w Filii nr 2 przy ul. Zachodniej 31.

Mikołajki w bibliotece

– Sala widowiskowa ChBP, ul. Partyzantów 40:

– godz. 15.00 – film animowany dla najmłodszych

Kochany Mikołaju, wiem, że jesteś prawdziwy. Ale jak Ci się udaje odwiedzić wszystkie dzieci w jedną noc? Każdego, kogo nurtuje to pytanie, zapraszamy na film. Poznamy drużynę, dzięki której istnieje Gwiazdka. Na czele grupy stoi właśnie on… Mikołaj! Ale to Artur, młodszy syn Mikołaja, spróbuje dostarczyć jeden, jedyny zapomniany prezent. Czy uda się uratować Gwiazdkę? Serdecznie zapraszamy najmłodszych widzów na ogromną dawkę świątecznych emocji!

– godz. 16.45 – film fantasy dla dzieci i młodzieży

Zrealizowana z ogromnym rozmachem produkcja Disneya, która jest interpretacją baletu Piotra Czajkowskiego oraz opowiadania E.T.A Hoffmana. W rolach głównych występują Keira Knightly, Helen Mirren oraz Morgan Freeman. Film wyreżyserował trzykrotnie nominowany do Oscara Lasse Halstrom. Pieczę nad choreografią widowiska sprawował Liam Scarlett z Royal Ballet. W wigilię Bożego Narodzenia Clara otrzymuje prezent od zmarłej matki, szkatułkę, do której nie został załączony klucz. W czasie poszukiwań, trafia do tajemniczej magicznej krainy żołnierzy z piernika i armii myszy. Serdecznie zapraszamy na podróż do baśniowego świata Czterech Królestw.

Filia nr 2, ul. Zachodnia 31:

– godz. 10.00 – film animowany dla najmłodszych

Najmłodsi wezmą udział w fantastycznej przygodzie z zielonym stworem – Grinchem, który uparcie dąży do zepsucia Białego Bożego Narodzenia. Czy mieszkańcom Ktosiowa uda się spędzić przyjemne Święta? Czy zielony stwór, pod przebraniem Świętego Mikołaja, zabierze dzieciom wszystkie prezenty? Zapraszamy do biblioteki „Na Zachodzie”. (opr. sr)