DZIAŁKI. Wokół Litewskiej

W środę, 14 września, o wnioskach do przyszłorocznego budżetu dyskutowali mieszkańcy osiedla „Działki”. Jedną z pilniejszych inwestycji jest kontynuacja budowy i remontów chodników wzdłuż ulicy Litewskiej.
– Dziękujemy za to, co już zostało zrobione i prosimy o więcej. Znaczna część chodników jest wciąż w fatalnym stanie. Litewska to bardzo ruchliwa ulica, więc te chodniki to też sprawa bezpieczeństwa – podkreślali mieszkańcy.
Jako propozycję do budżetu zgłoszono także przebudowę ul. Baczyńskiego. Jak zauważył jeden z mieszkańców, ulica jest naprawiana co roku, ale na dłuższą metę, nic to nie daje. Mieszkańcy zgłosili również potrzebę remontu ul. Grunwaldzkiej – od Litewskiej do Łowieckiej, przebudowę skrzyżowania ulic Mościckiego i Reytana z budową kanalizacji burzowej, remont ul. Ogrodniczej na odcinku od Łowieckiej do Prusa wraz z budową chodnika, remont ul. Wyszyńskiego między Żeromskiego a Hrubieszowską, remont ul. Prusa między Świerkową a Grunwaldzką, regulację wysokości studzienek kanalizacyjnych na ul. Prusa od Modrzewiowej do Ogrodniczej oraz budowę chodnika przy ul. Hrubieszowskiej do granic miasta.
Najwięcej czasu poświęcono ulicy Litewskiej. To jedna z najbardziej ruchliwych i co za tym idzie niebezpiecznych ulic osiedla. Mieszkańcy skarżyli się m.in. na jeżdżące tędy tiry.
– Czy jest jakaś szansa, aby całkiem zamknąć dla nich Litewską? – pytał jeden z obecnych na zebraniu. – Czy nie można byłoby wprowadzić tu ograniczenia dla pojazdów powyżej 1,5 tony, z wyjątkiem autobusów? Kierowcy osobówek też nie są bez winy. Niektórzy – zwłaszcza ci młodzi – 100 m przed skrzyżowaniem z ul. Batorego, widząc pomarańczowe światło nie hamują, tylko jeszcze przyspieszają, żeby zdążyć przed czerwonym, ale w efekcie wjeżdżają na skrzyżowanie już na nim.
Inny z mieszkańców dodał, że był świadkiem, kiedy na skrzyżowaniu Litewskiej i Ogrodniczej, niedaleko Szkoły Podstawowej nr 4, kierowca transportera wyprzedzał na przejściu dla pieszych osobowe auto, które zatrzymało się by przepuścić chłopca. Padły propozycje, aby na tym skrzyżowaniu ustawić wzbudzaną sygnalizację świetną, albo chociaż monitoring. Mieszkańcy „Działek” zwrócili też uwagę na potrzebę poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu Litewskiej i Grunwaldzkiej. Zaproponowano, aby nad zebrą, ustawić podświetlany znak informujący o przejściu dla pieszych. (kw)